Jak leczyć grypę i ile może trwać?

Sezon grypowy w pełni… niestety. Jak wiadomo, dużo lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego warto zaplanować swoją dietę rozsądnie i wzbogacić ją o jak najwięcej witamin.

Pamiętajmy także o ciepłych, lecz nie za ciepłych ubraniach. Ubierajmy się odpowiednio do pogody, tak aby nie zmarznąć, ale też tak, aby się nie przegrzać. No a co, jeśli i tak dopadnie nas przeziębienie bądź grypa? Wtedy po prostu trzeba z nią walczyć! Jak leczyć grypę i ile może trwać? Zobaczcie.

Działaj szybko i stanowczo

Jeśli zaczynasz czuć się nie najlepiej, dostajesz lekki katar, czy odczuwasz ból gardła, nie lekceważ tego! W wielu przypadkach, w początkowym stadium przeziębienia możemy skrócić jego czas do minimum. Oczywiście nie oznacza to, że przy pierwszym zadrapaniu w gardle powinniśmy udać się do lekarza. Po prostu spróbujmy  trochę wypocząć, wygrzać się w łóżku. Czasami jeden bądź dwa dni wolne, pozwoli nam zdusić przeziębienie w zarodku i nie skończy się to na tygodniowym zwolnieniu. 

Na początek domowe sposoby

Przy pierwszych pojawiających się objawach sięgnij po domowe sposoby. Mleko z miodem, czosnek, herbata z cytryną i miodem, herbata z sokiem malinowym. Pamiętajcie jednak, że jeśli dodamy miód do wrzątku, traci on swoje właściwości. Poczekajcie więc aż herbata przestygnie, zanim dodacie do niej miodu, bądź dolejcie trochę zimnej wody do wrzątku. Jeśli lubicie miód możecie również po prostu zjeść łyżkę miodu. To z pewnością zadziała dobrze na Wasze gardło. Jeśli dokucza Wam także katar, warto sięgnąć po magiczną mieszankę. Pół szklanki gorącej (lecz nie wrzącej) wody, łyżeczka cynamonu, łyżeczka imbiru i łyżeczka miodu. Wypicie takiej mikstury 3 razy w ciągu dnia, w przypadku lekkiego kataru, pozwoli na jego pozbycie się. A w trudniejszych przypadkach, znacznie go zmniejszy i skróci czas trwania. Oprócz kataru, pozwoli ona także załagodzić ból czy drapanie gardła.

Przeziębienie czy grypa?

Rozwój chory, zarówno w przypadku przeziębienia, jak i grypy jest szybki. Zazwyczaj po 48 godzinach możemy zaobserwować objawy. Przeziębienie jest dużo łagodniejsze, dlatego też objawy są bardziej łagodne niż podczas grypy. Grypie często towarzyszy wysoka gorączka – powyżej 38 stopni, ból głowy, mięśni, stawów, osłabienie. Pojawia się także suchy i napadowy kaszel. W przeziębieniu natomiast, jeśli pojawi się kaszel jest on mokry, związany z wykrztuszaniem spływającej wydzieliny. Przy przeziębieniu katar także jest bardziej uciążliwy i intensywny niż przy grypie.

Kiedy udać się do lekarza?

Jeśli pomimo domowych sposób nie poczujemy się lepiej w przeciągu kilku dni, nie ma na co czekać. Należy udać się na wizytę do lekarza. Jeśli nie będzie to przeziębienie, a wirus grypy, domowe sposoby mogą okazać się niewystarczające. Grypy nie należy lekceważyć, ponieważ niewyleczona może wywołać niebezpieczne powikłania. Dlatego też, oprócz zaleconych przez lekarza leków, pamiętajcie, aby zrezygnować z pracy oraz wychodzenia z domu podczas tego okresu. Grypa może trwać od tygodnia do dwóch tygodni. Przez ten czas wypoczywajcie, wygrzewajcie się w łóżku oraz przyjmujcie dużo płynów. 

Niezależnie od tego, czy dopadnie Was przeziębienie, czy grypa, pamiętajcie o tym, aby zadbać o siebie szczególnie w tym okresie. Powikłania po nieleczonej grypie są naprawdę poważne, więc aby ich uniknąć nie można jej lekceważyć i należy po prostu do końca ją wyleczyć. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *