Jak najlepiej prać buty w pralce – co koniecznie trzeba o tym wiedzieć?

Z czasem buty mogą zabrudzić się i przestają wyglądać tak, jakbyśmy chcieli. Pojawia się wtedy wiele wątpliwości, jak to naprawić oraz w jaki sposób można doczyścić obuwie. Własnoręczne mycie butów jest nie tylko pracochłonne, ale pochłania również dużo czasu. Na szczęście jak się okazuje, można umieścić je w pralce, co jest najskuteczniejszym i zarazem najszybszym sposobem na dokładne ich umycie. Niemniej, aby nie uszkodzić bębna pralki, powinno się zwrócić uwagę na kilka najważniejszych kwestii oraz wybrać odpowiedni tryb mycia. W jaki sposób można wyprać buty w pralce? O czym koniecznie trzeba pamiętać?

Jakie buty nadają się do prania w pralce?

Nie każdy rodzaj obuwia można umieścić w pralce, podobnie jak nie wszystkie buty będą nadawały się do ręcznego wyprania. Do bębna można wrzucić przede wszystkim obuwie sportowe – szczególnie szyte, a nie klejone. Nadają się do tego również trampki i tenisówki pod tym samym warunkiem – nie mogą być klejone. Co więcej, w przypadku trampków lepiej ograniczyć częstotliwość prania, ponieważ guma może ulec zniszczeniu. 

Jakiego obuwia nie powinno się prać w pralce?

Trzeba zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza w przypadku obuwia klejonego – nadmierna ekspozycja na wodę i wysoką temperaturę przyczynia się do powstawania nieestetycznych, żółtych zacieków. Oprócz tego niektóre elementy mogą się odklejać i buty ulegną zniszczeniu – producenci nie uwzględniają tego typu uszkodzeń podczas reklamacji. Do prania nie nadają się również buty wykonane ze skóry i zamszu – wysoka temperatura zmienia ich rozmiar i kształt, a także wpływa na pękanie i matowienie materiału. Do umieszczenia w pralce nie nadają się botki, obuwie z gumy i na obcasie.

Jak nie uszkodzić bębna w pralce?

Aby nie uszkodzić bębna w pralce należy uważać, jakie dokładnie buty się pierze. W żadnym wypadku do pralki nie powinno się wkładać obuwia na obcasie, ponieważ wystające elementy mogą przyczynić się do uszkodzenia urządzenia. Podobnie w przypadku butów z drobnymi elementami, jak koraliki, ćwieki czy kolce, które mogą odpaść i spowodować uszkodzenia.

Jak krok po kroku wyprać obuwie w pralce?

Pranie obuwia nie jest trudne. Na początku konieczne jest odpowiednie przygotowanie butów. W tym celu trzeba dokładnie oczyścić je z wszystkich większych zanieczyszczeń takich, jak żwir, kamienie, liście, błoto czy cement. Kolejnym krokiem będzie wyjęcie sznurówek i, jeśli to możliwe, wkładki. Podczas prania doskonale sprawdzi się specjalny worek do obuwia, jednak z powodzeniem można wykorzystać również poszewkę na poduszkę. Do bębna warto dodatkowo dołożyć na przykład koc lub ręczniki, dzięki którym obuwie nie będzie obijać się o ścianki pralki.

Który program będzie odpowiedni do obuwia?

Bardzo często pralki są wyposażone w specjalny program przeznaczony tylko do obuwia. W starszych modelach, które go nie posiadają, można wybrać delikatny lub krótki tryb. W każdym wypadku powinno się pominąć wirowanie, ponieważ przyczynia się ono do zniszczenia bębna oraz zniekształcenia i uszkodzenia obuwia – jeśli już decydujemy się na wirowanie, nie powinno ono przekraczać 500 na minutę. Warto upewnić się, że temperatura nie jest wyższa niż 40 stopni – w przeciwnym razie buty mogą stracić swój oryginalny kolor.

Jakich kosmetyków można używać do prania butów w pralce?

Podczas prania obuwia można zdecydować się na delikatne detergenty w niewielkiej ilości. Z powodzeniem sprawdzi się na przykład proszek lub kapsułki do prania. Trzeba jednak unikać wszelkiego rodzaju zmiękczaczy, na przykład płynu do płukania, który może całkowicie zmienić kształt buta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *