Jak nauczyć dziecko mycia zębów?

Dzieci w pewnym okresie rozwoju w sposób niezwykle prosty przyswajają wiedzę, dlatego wszyscy odpowiedzialni i świadomi rodzice powinni to dobrze wykorzystywać. Wpajanie dziecku wartości i mądrości życiowych to jedno, ale zwyczajne przyziemne, ludzkie dobre nawyki to drugie i właśnie o tym warto kilka słów powiedzieć i to na konkretnym przykładzie konieczności regularnego szczotkowania zębów. Jak wiadomo szczoteczka dla dzieci naszym pociechom kojarzy się z jedynie przymusem, którego wymagają od nich rodzice. Właśnie dlatego dziecka nie można zmuszać do mycia zębów a jedynie zachęcać pozwalając przy tym dziecku dobrze się bawić.

Początki mycia zębów

Wbrew pozorom o tak zwane mleczaki również trzeba dbać. Im dłużej dziecko je posiada, tym lepiej. Naukę należy zaczynać stopniowo. Dobrym rozwiązaniem będzie wybór miękkiej szczoteczki dla dzieci, która będzie miała jakąś ładną ozdobę. Wybór jest dziś ogromny a dostępność bardzo duża, dlatego zakup nie powinien nastręczać żadnych problemów. Dużym błędem jaki popełniają rodzice jest próba nauczenia dziecka od razu prawidłowego mycia zębów. W efekcie zwykle nie przynosi to żadnych rezultatów. Dobrze jest zacząć od oswajania swojej pociechy. Najpierw można po prostu zamoczyć szczoteczkę dziecięcą w wodzie i pozwolić dziecku ją poznać. Nie możemy spodziewać się, że zęby będą umyte poprawnie, ale kilka dni takiej zabawy na pewno wpłynie na dziecko lepiej niż wymuszenie tego, aby od razu czynność tę wykonywać prawidłowo. W późniejszym czasie można wprowadzić pastę. Oczywiście najlepiej jeśli będzie to pasta smakowa. Dzieci w młodym wieku bardzo wyraźnie odczuwają smaki, dlatego też dla ich bezpieczeństwa a także komfortu i wygody nie zaleca się użytkowania past miętowych, które mogą finalnie przyczynić się do tego, że dzieci nie będą odczuwały żadnej przyjemności ze szczotkowania i mycia zębów.

Ważny nawyk na całe życie

Jeśli dziecko już w latach młodzieńczych zacznie odpowiednio dbać o swoje zęby to w przyszłości będzie mu łatwiej zrozumieć, że dla własnego zdrowia jest to konieczne, niezależnie od tego czy ta rutynowa czynność sprawia jakąś przyjemność czy też nie. Rodzice często bagatelizują obowiązek wpajania dzieciom pewnych umiejętności i nawyków uważając, że na wszystko przyjdzie odpowiedni czas. Na niektóre czynności niestety nie przyjdzie, bo kiedy rozpocznie się proces edukacji rodzice przestaną być autorytetem. Zastąpią go koledzy z ławki, którzy z całą pewnością nie wytłumaczą jak ważne jest dbanie o zdrowie zębów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *