Jak nauczyć się grać na fortepianie ?

Fortepian stanowi coraz częstszy dodatek w licznych przestrzeniach domowych, który zapewnia nie tylko najmłodszych członkom rodziny możliwość doskonalenia swoich umiejętności gry oraz pełniejszego artystycznego rozwoju. Fortepiany domowe stanowią korzystną alternatywę z racji swoich niezbyt dużych rozmiarów otwierając przed użytkownikiem szeroki wachlarz możliwości.

Jak zacząć grać na fortepianie?

W dzisiejszych czasach, kiedy to rozwój dziecka stawiany jest zawsze na pierwszym miejscu, nowocześnie zorientowani rodzice coraz częściej zwracają się w stronę tego instrumentu jako skutecznego narzędzia mającego służyć wzrostowi artystycznemu ich pociechy. Nuty na fortepian i sam sprzęt to jednak nie wszystko. Zachęcenie najmłodszego członka rodziny do regularnych ćwiczeń może okazać się bardziej problematyczne niż nam się wydaje. W końcu dzieci rzadko podzielają wizję swoich rodziców – szczególnie w młodym wieku, a to wtedy należy zacząć naukę gry na fortepianie o ile zależy nam by dziecko osiągnęło zdolność płynnej gry w przyszłości.

 

Warto przed wydaniem znacznej kwoty na fortepian zorientować się czy dziecko ma nie tyle predyspozycję do nauki, ale zwyczajnie chęci – nie każdy musi być wirtuozem. Zabranie na prywatne lekcje oraz pokazanie, co mogą z siebie wydobyć nuty na fortepian będzie również dobrym pomysłem. Zainteresowane dziecko łatwiej będzie przekonać do naszej wizji.  Dopiero później zacznijmy rozglądać się za samym instrumentem do mieszkania czy domu, na którym maluch będzie mógł swobodnie ćwiczyć.

Czy gra na fortepianie jest trudna?

 

Wiele osób niestety popełnia błąd zaczynając od samego końca. W efekcie zachłyśnięcia się nowością pomysłu oraz wizją przyszłej wirtuozerii naszej pociechy kupowane są instrumenty, które najzwyczajniej się marnują, zajmując miejsce i zbierając kurze, a muzyka jak i wielka wizja więdnie z każdym dniem.

 

Fortepian nie jest jednak narzędziem muzycznym skierowanym tylko i wyłącznie do dzieci. Stanowi on instrument, w którego stronę zwracają się również coraz chętniej dorośli. Mimo, że nie osiągną oni poziomu mistrzowskiego, to wyuczenie się prostych melodii jest w stanie przynieść doskonałą melodyczną odskocznię oraz szybciej na powrót osiągnąć równowagę między duszą, a ciałem w codziennej zabieganej i zapracowanej rzeczywistości. Dla dorosłych nuty na fortepian to efektywne, unikalne oraz efektowne narzędzie terapeutyczne na wiele bolączek współczesnego świata. Jak zresztą głosi stare przysłowie „muzyka łagodzi obyczaje”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *