Jak oszczędzać czas w życiu codziennym? Proste i skuteczne pomysły

Odkąd człowiek zaczął mierzyć czas, stał się mniej szczęśliwy. Oczywiście pierwsze metody nie były w tym przypadku tak dokładne, jak to, co znamy dziś, jednak pomimo upływu wielu lat, całej masy wynalazków, które miały nam ułatwić życie oraz precyzji, z jaką jesteśmy w stanie pracować, czas zawsze nas dogania. Mamy go nawet coraz mniej, a nasza codzienność to coraz większy pośpiech i stres. Z jednej strony medycyna umożliwia nam dłuższe życie, z drugiej zaś żyjemy w takim napięciu, iż jej wysiłki zdają się w wielu przypadkach mało istotne. By cieszyć się każdym dniem warto zatem nauczyć się oszczędzać czas. Każdy ma tu jednak swoje potrzeby, więc metody powinny być dostosowane do wymagań danej osoby. Jest natomiast kilka elementów codzienności, które można by zoptymalizować niezależnie do płci, wieku, stanu posiadania, czy miejsca zamieszkania. Jak to robić i co warto prosto i skutecznie zmienić w swoich przyzwyczajeniach? O tym poniżej.

Naucz się planować

Spontaniczność i codzienne obowiązki nie idą ze sobą w parze, gdyż rzadko zdarza się, by potrafiły one znaleźć nić porozumienia jeśli chodzi o wykorzystanie czasu. Tworzenie planu mówi nam bardzo szybko, jak wiele czasu potrzebujemy, by wykonać daną czynność oraz ile zostanie nam na inne. Wiedząc z góry, że na zadanie zlecone przez pracodawcę musimy poświęcić minimum kilka godzin, możemy poinformować go, że danego dnia nie uda się nam zrobić już czegoś innego, a to wzmacnia sprawność funkcjonowania całego zespołu i podział obowiązków. Planowanie to oliwa dla maszynerii czasu. Wiedząc co mamy robić, potrafimy szybciej osiągnąć efekty niż jeśli zastanawialibyśmy się, czy uda nam się sprostać wszystkim obowiązkom. Planowanie to też komfort, a ten, jak wiadomo, wpływa na lepsze samopoczucie i czyni z nas bardziej wydajne jednostki (i to nie tylko w pracy).

Naucz cię myśleć wielotorowo

To, że cierpisz na brak czasu, może wcale nie być związane, z tym że masz za dużo na głowie, a raczej z faktem, że posługujesz się mało efektywnymi schematami postępowania. Oszczędność czasu to zdolność dostrzegania elementów, które można zmienić lub naprawić, a do tego przydaje się wyobraźnia. Weźmy np. problem czasu spędzonego w podróży. Nie zawsze posiadanie samochodu jest najlepszą opcją dojazdu (do pracy, z wizytą do znajomych itp.). Czasem miejsce, w które musimy się dostać, nie jest przystosowane do aut lub łatwo można przewidzieć, że w korkach spędzimy więcej czasu niż gdyby te kilka przystanków pojechać tramwajem lub autobusem. Duże zatłoczenie to 15-20 minut na przejechanie ok. 500 m. Tyle samo komunikacją miejską zajmuje 2 min i tak jest z wieloma elementami naszego życia – by oszczędzić czas trzeba umieć myśleć wielotorowo.

Mniej lub bardziej ważne sprawy

Zegarek pomoże ci zmierzyć czas, ale nie sprawi, że zatrzyma się on wraz z całym otaczającym cię światem (choć fantastyka naukowa wydaje się marzyć o takiej możliwości). Problem osób, które wiecznie się spieszą i cierpią na chroniczny brak czasu, polega nierzadko na tym, że nie potrafią one oddzielić zadań mniej i bardziej ważnych. Niektóre aktywności mają termin realizacji, inne można przełożyć. Jeśli jednak robi się wszystko bezrefleksyjnie to trudno dostrzec te zależności i czas nagle wydaje się skurczony i bezlitosny. Wychodzi więc na to, że by go oszczędzać mądrze, trzeba się rozwijać.

Porady sklepu Zegarmistrz.com bardzo pomogły nam w zmierzeniu się z problemem braku czasu w życiu codziennym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *