Jak pozbyć się kaszlu palacza? 

Uporczywy i przewlekły kaszel u osób palących papierosy nie jest symptomem infekcji, jest konsekwencją szkodliwego nałogu. Jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się kaszlu palacza jest rzucenie palenia. Jednak istnieją sposoby na łagodzenie napadowego, męczącego kaszlu. 

Objawy kaszlu palacza

Początkowo kaszel palacza może być mylnie rozpoznany jako zapalenie oskrzeli lub przewlekła obturacyjna choroba płuc. Jest to kaszel napadowy, męczący, któremu towarzyszy ropna lub krwista wydzielina, lub plwocina. Kaszel palacza powoduje potrzebę ciągłego odkrztuszania, uczucie wysuszonej śluzówki, mogą przy nim występować duszności i chrypka. Uporczywy kaszel najczęściej pojawia się w pierwszych chwilach po przebudzeniu, bezpośrednio po wstaniu z łóżka. U każdego palacza kaszel pojawia się w innym terminie od rozpoczęcia palenia i różni się siłą. 

Leczenie kaszlu palacza

Jedyną skuteczną metodą w walce z kaszlem palacza jest całkowite zaprzestanie palenia oraz unikanie miejsc, w których się pali. Lekarze ostrzegają, że u biernych palaczy także może pojawić się to schorzenie. Osoby, które nie mogą rozstać się z niezdrowym nawykiem palenia, powinny pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu i wypijaniu około 2 litrów wody dziennie, ponieważ w ten naturalny sposób można nawilżyć śluzówkę i rozrzedzić wydzielinę kaszlu palacza. Pomocne mogą się okazać apteczne preparaty ułatwiające odkrztuszanie, które także mają działanie nawilżające gardło. 

Domowe sposoby na pozbycie się kaszlu palacza

Osobom, którym trudno jest rzucić palenie, zaleca się stosowanie domowych sposobów łagodzenia męczącego kaszlu palacza. Przede wszystkim należy odstawić napoje wysuszające śluzówkę, jak na przykład alkohol i kawa. Warto regularnie wierzyć pomieszczenia, w których pali się papierosy i zadbać o ich odpowiednią wilgotność, którą można wygodne regulować dyfuzorami, jonizatorami i oczyszczaczami powietrza. Pomocne mogą także okazać się inhalacje na bazie olejków eterycznych, które ułatwią oddychanie – warto wypróbować olejek sosnowy czy mentolowy. Zioła i rośliny, które pomogą pozbyć się kaszlu palacza to także prawoślaz, lawenda i tymianek. Ulgę przyniesie także domowy syrop z cebuli, świeżego korzenia imbiru lub kurkumy, które wykazują właściwości antybakteryjne i łagodzące. Spożywane napoje warto słodzić miodem, który otuli śluzówkę i korzystnie wpłynie na układ oddechowy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *