Jak samodzielnie przedłużyć sukienkę?

Niekiedy kupiona sukienka okazuje się zbyt krótka. Można wprawdzie oddać ją do krawca, jednak zdecydowanie ciekawszym i lepszym rozwiązaniem będzie samodzielne jej przedłużenie. Wbrew pozorom nie jest to trudne i nie wymaga skomplikowanych narzędzi – wystarczą przybory, które każdy ma u siebie w domu. Jak samodzielnie przedłużyć sukienkę? Co zrobić, aby przedłużenie dobrze się prezentowało?

Dlaczego warto przedłużyć sukienkę?

Przedłużenie sukienki pozwala podążać za nieustannie zmieniającymi się trendami. W jednym sezonie modniejsze są krótsze sukienki, a w kolejnym królują na przykład takie za kostkę. Nie oznacza to jednak, że trzeba nieustannie kupować nowe ubrania – samodzielne przedłużenie sukienki będzie doskonałym rozwiązaniem. Przeróbki pozwalają przede wszystkim zaoszczędzić, gdyż będą dużo tańsze niż korzystanie z usług krawca. W końcu przedłużanie sukienki może dostarczyć sporo dobrej zabawy oraz być ciekawym zajęciem.

Jakie akcesoria będą potrzebne?

Bez wątpienia niezbędne do samodzielnych zmian sukienki będą nożyczki, a także igła i nici. Warto przygotować co najmniej kilka różnych kolorów nici tak, by móc dobrać odpowiedni. Niezbędny będzie także materiał, taśma bądź wstążka stanowiące przedłużenie sukienki – można go wybrać bazując nie tylko na aktualnym wyglądzie ubrania, ale też oczekiwanym efekcie.

W jaki sposób można przedłużyć sukienkę za pomocą koronki?

Koronka pasuje do większości kreacji i stanowi eleganckie, ponadczasowe i lekkie przedłużenie sukienki. Za pomocą fragmentu koronkowego materiału można przedłużyć niemal każdy fason w kilku prostych krokach:

  • na początku trzeba zmierzyć obwód dolnej części sukienki, aby móc wyciąć odpowiednio długi pas koronki;
  • kolejnym krokiem jest zaplanowanie, o ile chcemy przedłużyć sukienkę;
  • wycięcie odpowiedniego fragmentu koronki;
  • przyszycie koronki do spodu sukienki za pomocą maszyny do szycia lub wykorzystanie kleju do tkanin oraz połączenie dwóch materiałów za pomocą żelazka.

Jeżeli koronka strzępi się na spodzie, można podwinąć materiał na wysokość jednego centymetra, a następnie zaszyć go, tworząc wyrównanie i zapobiegając darciu się koronki.

Przedłużenie sukienki za pomocą falbany

Proste, bawełniane sukienki można gustownie przedłużyć, wykonując falbanę. W tym celu potrzebny będzie odpowiednio długi i szeroki materiał – jego szerokość będzie jednoznaczna z rzeczywistym wydłużeniem ubrania. Następnie wystarczy przyszywać tkaninę, jednocześnie marszcząc ją w równych odległościach tworząc falbanę. Umożliwi to stworzenie modnego rozkloszowania, które elegancko przedłuży sukienkę.

W jaki jeszcze sposób można wydłużyć sukienkę?

Warto sprawdzić, czy posiadana przez nas sukienka nie posiada zapasu podłożonego materiału – jeśli tak, można go wykorzystać. W tym celu konieczne jest odprucie dotychczasowego szycia, odwinięcie materiału, a następnie stworzenie nowego, znacznie mniejszego podłożenia. Zabieg tego typu pozwoli wydłużyć sukienkę niekiedy nawet o kilka centymetrów bez konieczności dodawania nowego materiału.

Przedłużenie sukienki za pomocą pasków materiału

Jeśli nie zależy nam na rzeczywistym zakryciu nóg, a jedynie na optycznym wydłużeniu sukienki można zdecydować się na przedłużenie sukienki za pomocą pasków materiału. Wystarczy pociąć pas materiału w równych odstępach, zostawiając około 3 centymetrów wolnej powierzchni powyżej, tak by paski pozostały połączone. Następnie przygotowane przedłużenie wystarczy przyszyć do sukienki, pozwalając swobodnie opadać wcześniej wykonanym paskom. Tego rodzaju przedłużenie pozwoli dodać kreatywnego i nieco imprezowego wyglądu sukience, a przede wszystkim urozmaici ją wizualnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *