Jak samodzielnie zrobić łapacz snów?

0 688

Tradycyjny łapacz snów to indiański amulet, mający za zadanie chronić przed koszmarami sennymi i złymi snami. Coraz częściej pomijane są jego magiczne mocne i wykorzystywany jest jako ozdoba w dekorowaniu nie tylko sypialni – przenosi się do salonów, a nawet wchodzi do sal weselnych i salonów kosmetycznych.

Podstawowa wersja łapacza snów ma kształt koła ze zwisającymi piórkami – jednak można spotkać łapacze w innych kształtach, wykonane nowoczesnymi metodami DIY. Z czego i jak zrobić samodzielnie niebanalny łapacz snów? 

Łapacz snów DIY: podstawy

Do wykonania łapacza snów będziecie potrzebować koła – jego wielkość zależna od tego, jak dużą dekorację chcecie powiesić na ścianie. Koło może być drewniane, metalowe lub plastikowe – jest to bez znaczenia, ponieważ będzie zakryte materiałem. Możecie ich szukać zarówno w pasmanteriach, jak i sklepach z artykułami biurkowymi i szkolnymi. Jeśli chcecie, aby Wasz łapacz był „piętrowy”, kupcie koła w różnych wielkościach. 

Potrzebujecie także sporo wstążek, tasiemek, koronek, mulin, sznurków, rafii, kordonków i ozdobnych nitek. Dobra rada – nie skupiajcie tylko na jednym kolorze, postawcie na różne odcienie (lub kolory, jeśli lubicie intensywne barwy i ich stylistykę). 

Najwięcej czasu zajmie Wam kompletowanie dekoracji: paciorków, perełek, listków, piórek, pomponików, kryształków i sztucznych kropelek wody. 

Narzędzia, które będą Wam potrzebne do samodzielnego wykonania łapacza snów to: nożyczki, taśma klejąca – najlepiej dwustronna, klej na gorąco, igła i szydełko.

Klasyczny łapacz snów

Łapacz snów w klasycznej wersji wykonuje się następująco:

  • Obręcz oplata się równo tasiemką, sznurkiem, koronką lub rafią.
  • Wewnątrz obręczy z nitek tworzy się regularną pajęczynkę – można przepleść w nich kilka paciorków lub perełek. Ten krok można wykonać w całości palcami (uwaga na plączące się nitki) lub szydełkiem (jeśli jednak Wasza dotychczasowa współpraca z szydełkiem kończy się na wykonaniu łańcuszka, nie próbujcie tworzyć misternego zdobienia za pomocą tej metody, bo możecie się zniechęcić). Uwaga! Jeśli nie macie zdolności manualnych lub cierpliwości, w obręczy łapacza snów zamontujcie serwetkę. 
  • Jeśli łapacz snów ma składać się z kilku obręczy, trzeba powyższe instrukcje powtórzyć w każdym z nich, a następnie w sposób jak najmniej widoczny – połączyć ze sobą obręcze. Najprostszym sposobem będzie łączenie nitką. 
  • Do dolnej krawędzi obręczy należy przymocować ozdobne wstążki, koronki i tasiemki – przeplatając je lub łącząc klejem na gorąco. To od Was zależy, czy te ozdoby będą kończyły się linią prostą, czy będą się układać kaskadowo. 
  • Krok ostatni i najprzyjemniejszy, czyli ostateczne dekorowanie. Ogranicza Was tylko Wasza wyobraźnia i poczucie estetyki – możecie przyklejać piórka, wiązać supełki, mocować koraliki, a nawet cekiny. Następnie doczepiacie zawieszkę i gotowe – łapacz może zawisnąć na ścianie! 

Rozbudowane wersje łapaczy snów

Jeśli łapacze snów jako ozdoby wnętrz przypadły Wam do gustu, możecie przygotować jego rozbudowane wersje. 

Pięknie będą wyglądać przemieszane ze wstążkami i tasiemkami wyplatane makramy i inne plecionki z bawełny lub sznurka – wpisują się w nurt boho. Pamiętajcie tylko, że boho ma swoje korzenie w naturze, więc postawcie raczej na lekkie ozdoby w stylu piórek i supełków. 

Gdy Wasze serca biją w rytmie glamour, postawcie na błyszczące wykończenia łapaczy snów – tasiemki przetykane błyszczącą nitką, dużo kryształków i szklanych paciorków, a jak najmniej bawełny i zdobień w stylu eko. 

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.