Na każdym kroku słyszymy o panującym trendzie stosowania ekologicznych i domowych sposobów pielęgnacyjnych na nasze ciało. Przetwarzanie produktu i stosowanie ich na różne sposoby stało się niezwykle modne. Żyjemy coraz zdrowiej oraz odżywiamy się coraz lepiej…
Jednym z wielu sposobów na zastosowanie skutecznego i ekologicznego rozwiązania jest Siemię lniane. Zacznijmy zatem czym jest nasiono i co sprawia, że jest tak popularne.
Czym jest siemię lniane?
Siemię lniane to nic innego jak nasiona lnu zwyczajnego. Nasiona te są mocno oleiste i używa się je zazwyczaj dopiero po namoczeniu. Posiadają bardzo dobry skład który ma szerokie zastosowanie w poprawie kondycji naszego zdrowia i urody. Stosowany po rozgnieceniu lub w postaci sproszkowanej mączki pozbawiony jest smaku. Ze względu na swoje właściwości mają status zielarskiego środka medycznego posiadające w sądzie białko o bardzo korzystnym zestawie aminokwasów.
Właściwości siemienia lnianego – jakie są?
Siemię lniane – inaczej len, czyli jeden z najbogatszych roślin zawierających bogactwo kwasów omega 3 i omega 6. Wykazuje wszelakie właściwości zdrowotne oraz pomaga w leczeniu niektórych chorób.
Siemię lniane nie od dziś znane jest z dobroczynnych właściwości zdrowotnych. Warto po nie sięgać kiedy mamy problemy z układem trawiennym oraz z problemami ze wzmożonym wypadaniem włosów. Siemię lniane możemy wykorzystać na różne sposoby – poprzez picie, olej lniany stosowany na włosy, domowa maseczka, kosmetyk utrwalający loki, koktajle, domowe owsianki. Siemię lniane jest bombą witaminową, znajdziemy w nim między innymi: witaminy (A, C, D, E, K oraz witaminy z grupy B), żelazo, fosfor, selen, potas, cynk, magnez.
Najważniejsze właściwości siemienia lnianego:
-Wspiera zdrowie układu krążenia oraz stany zapalne.
-Działa na nasze jelita,
-Źródło błonnika
-Bogactwo witamin, aminokwasów i minerałów.
-Zawartość liganów
-Źródło omega 3 i omega 6
-Reguluje gospodarkę hormonalną,
-Poprawia kondycję, włosów i paznokci.
-Obniża poziom złego cholesterolu
-Chroni przed nowotworami
-Pomaga kontrolować poziom glukozy we krwi.
Siemię lniane doskonale sprawdzi się na włosach suchych i matowych. Pożegnamy się z rozdwajającymi końcówkami oraz rozwiążemy problem z przetłuszczaniem się włosów. Siemię lniane przyspiesza wzrost włosów oraz przywraca naturalne pH skóry głowy. Nasze włosy staną się nawilżone oraz miękkie. Fryzura dłużej zachowa świeży wygląd, a włosy z natury kręcone uzyskają naturalny skręt fal i loków.
Stosowanie siemienia lnianego na włosy – jak to robić?
Nie zaleca się kupowania zmielonego i odtłuczonego siemienia lnianego. Wybierajmy produkty w ziarnach oraz w kolorze złocistym, z uwagi na bogatsze składniki odżywcze. Wartości odżywcze lepiej zostaną wchłonięte przez nasz organizm. Nie zmielone siemię lniane, nie będzie strawione tak dobrze jak zmielone, przez co nie przyswoimy wszystkich wartościowych składników. Zaleca się mielenie ziaren na świeżo na chwilę przed spożyciem oraz przechowywanie w szczelnym pojemniku.
Zmielone siemię lniane dodawać można do wielu produktów: sałatki, owsianka, jogurt, koktajli, a także jako dodatek do pieczywa, ciast i zup. Dostarczy nam masę cennych składników odżywczych.
Włosy dzięki zastosowaniu domowych mikstur z zastosowaniem siemienia lnianego, staną się bardziej nawilżone oraz miękkie w dotyku. Staną się mocniejsze oraz gęstsze oraz pobudzimy wzrost nowych włosów.
Jak stosować siemię lniane na włosy – sprawdzone sposoby:
– maseczka z siemienia lnianego
– płukanka:
Sporządzenie płukanki na włosy nie różni się w zasadzie niczym innym od sporządzenia maseczki z siemienia lnianego. Do płukanki należy po prostu dodać większą ilość wody. Konsystencja powinna być płynna, czyli nie za gęsta. Płukankę stosujemy na sam koniec, czyli jako ostatnia czynność mycia włosów. Dla lepszym efektów nie należy spłukiwać płukanki.
Do przygotowania potrzebne nam będzie 2 łyżki siemienia lnianego (ziarna) oraz dwie szklanki wody o pojemności 250 ml. Całość gotujemy przez 10 minut, od czasu do czasu mieszając.
– mgiełka
Aby przygotować mgiełkę do włosów, należy jedną łyżkę siemienia zalać 100 ml wody. Całość gotować przez 10 minut na małym ogniu. Po ostygnięciu, przelać do atomizera dodając kilka kropel ulubionego oleju, np. oleju z pestek winogron, oleju migdałowego lub olejku eterycznego, w celu uzyskania przyjemnego zapachu. Mgiełkę stosujemy na lekko wilgotne lub suche włosy.
– żel lniany (glutek)
Naturalny stylizator z użyciem żelu lnianego jest świetnym stylizatorem do włosów kręconych. Z uwagi, że nie posiada żadnych ulepszaczy, konserwantów i silikonów – nie wysusza włosów i jest bardzo dobrym nawilżaczem. Po użyciu żelu lnianego uzyskamy ładny naturalny skręt włosów. Włosy odbiją się od nasady i uzyskają fajną objętość.
Do przygotowania żelu lnianego należy przygotować 2 łyżki siemienia lnianego i zalać gorącą wodą. Miksturę przykrywamy talerzykiem, mieszając od czasu do czasu. Po ostygnięciu, przelewamy wszystko przez gazę/rajstopy/podkolanówkę i wyciskamy żel do małego, szczelnego pojemnika. Konsystencja powinna być lejąca – nie może być zbyt gęsta ani zbyt zbita. Nakładamy poprzez wgniatanie na mokre, ociekające włosy ze skierowaną głową w dół.
Żel możemy stosować na wilgotne oraz na suche włosy. Uważać należy z proporcjami, które nakładamy na nasze włosy. Zbyt duża ilość żelu, zmniejszy objętość naszych włosów. Włosy staną się twarde i zbite. Gdy nałożymy za mało żelu, z naszych włosów może powstać siano i puch.
– olej lniany
Dostępny w wielu sklepach spożywczych oraz w aptekach. Olej z nasion lnu nakładać można bezpośrednio na włosy oraz na skórę głowy. Po 30 minutach zmyj olej z włosów używając przy tym odżywki oraz szamponu. Zabieg olejowania wykonywać można przy każdym myciu włosów. Polecany jest do pielęgnacji włosów wysokoporowatych, matowych oraz suchych.
–profesjonalne kosmetyki z lnu (maski, szampony, odżywki)
W drogeriach oraz sklepach dostępne są profesjonalne kosmetyki do włosów zawierające w składzie siemię lniane. Jest to świetny sposób na nadanie niezbędnego poziomu nawilżenia naszym włosom.
-Picie siemię lnianego.
1 łyżeczkę siemienia lnianego zalać gorącą wodą. Kubek należy przykryć talerzykiem i odczekać około 1-2 godzin po czym wypić wraz z ziarenkami. Najlepiej ziarenka zaparzyć wieczorem, tak aby rano je na czczo spożyć.
Siemię lniane na suche czy mokre włosy?
Maseczkę z siemienia lnianego nakładamy na świeżo umyte i lekko wilgotne włosy. Płukankę z siemienia lnianego używać możemy według naszych preferencji – na sucho bądź na wilgotne włosy.
Przepisy na maseczki z siemieniem lniany na włosy
Najpopularniejszym zastosowaniem siemienia lnianego na włosy jest ugotowanie ziaren w wodzie. Poprzez zagotowanie ziaren, zostają uwolnione cenne składniki odżywcze. Ugotowana misktura powinna przypominać glutek. To dzięki temu glutkowi nasze włosy otrzymają ochronę i regenerację.
Przepis na maseczkę z siemienia lnianego:
-dwie łyżeczki ziaren, zalać szklanką wody i gotować na małym ogniu przez 10-15 minut.
-gotową miksturę należy przecedzić przez gazę bądź sitko. Zaleca się wykonać tą czynność stosunkowo szybko z uwagi na szybkie gęstnienie mieszanki.
– jeżeli mieszanka jest zbyt gęsta, można dodać odrobinę wody w celu rozrzedzenia produktu.
Glutek nakładamy na całą długość włosów wraz ze skórą głowy. Dla intensywnego wzmocnienia, nałóż na pół godziny czasu czepek i utrzymuj w cieple. Maseczkę stosuj raz na 2 tygodnie.
Jakie efekty daje siemię lniane na włosy?
Regularne spożywanie lnu przynosi zaskakujące efekty. Już po miesiącu stosowania nasze włosy staną się wyraźnie mocniejsze oraz zadbane. Przestaną wypadać, a na głowie pojawi się więcej baby hair. Nie tylko nasze włosy podziękują nam za taką wielką skarbnicę dobrych dla zdrowia substancji. Nasze paznokcie wyraźnie się wzmocnią i przestaną się rozdwajać, polepszy się nasza skóra, nabierzemy odporności, poprawimy pracę układu pokarmowego oraz wspomożemy odchudzanie.
Warto wypróbować dobroczynnych właściwości siemienia lnianego.