Jak stworzyć antybakteryjny żel w domu?

W obecnych czasach towarem na który jest ogromne zapotrzebowanie jest żel antybakteryjny. Różnego rodzaju preparaty dezynfekujące to obecnie towar deficytowy. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów jak samemu zrobić taki żel przy wykorzystaniu podstawowych składników. Warto posiadać wiedzę jak taki preparat zrobić, ponieważ o higienę rąk powinno się dbać zawsze i w każdej sytuacji. Jak stworzyć antybakteryjny żel w domu? Jak wygląda lista zakupów? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Żel antybakteryjny do rąk

 

Dezynfekujący żel do rąk idealnie sprawdza się w sytuacji, gdy nie ma możliwości umycia dłoni wodą z mydłem, a potrzebujemy odkazić czy umyć zabrudzone dłonie. Należy pamiętać, że nie trzeba go spłukiwać, ani wycierać w chusteczkę. Preparat sam się wchłonie w ciągu kilku sekund. Można poza dokładnym umyciem dłoni wodą z mydłem, dla większej pewności użyć żelu antybakteryjnego. Należy pamiętać, że płyn antybakteryjny to nie to samo co żel antybakteryjny. Różnią się one nie tylko składem, ale i konsystencją. Żel jest gęstszy i zazwyczaj oprócz alkoholu, zawiera w składzie również olejki eteryczne, czy żel aloesowy. Z kolei płyn antybakteryjny składa się głównie z przegotowanej wody oraz spirytusu.

 

Przepis na żel antybakteryjny jest bardzo prosty i szybki w wykonaniu. Do jego wykonania potrzebny jest tak naprawdę jeden składnik główny i opcjonalne dodatki.

 

Przepisy na antybakteryjny żel do rąk

Drugim najważniejszym składnikiem domowego żelu antybakteryjnego jest aloes, który przyspiesza gojenie ran i zmniejsza towarzyszące mu dolegliwości, takie jak: swędzenie, obrzęki, bóle, a dodatkowo niszczy bakterie, wirusy i grzyby.

1 przepis: Żel dezynfekujący do rąk z olejkiem aromatycznym

 

  • żel aloesowy – 1/4 szklanki
  • alkohol: spirytus salicylowy – ok. 2 łyżki
  • olejek antybakteryjny (np. z drzewa herbacianego, eukaliptusowy) – ok. 30 kropli

 

Przygotowanie żelu dezynfekującego do rąk:

Składniki należy wymieszać w miseczce, jeśli żel ma zbyt gęstą konsystencję, można dodać kilka kropel wody filtrowanej. Następnie żel dezynfekujący należy przelać do pojemnika z dozownikiem. Należy pamiętać, że przed każdym użyciem preparatu trzeba wstrząsnąć pojemnikiem.

 

2 przepis: Podstawowy żel antybakteryjny

 

Najprostszy sposób na domowy żel antybakteryjny to połączenie żelu aloesowego lub innego naturalnego zagęszczacza oraz alkoholu etylowego w proporcji 4 do 6, czyli na cztery porcje żelu przypada sześć porcji alkoholu, dzięki czemu uzyskujemy prosty i gęsty żel antybakteryjny o stężeniu 60 procent, który z pewnością poradzi sobie ze wszelkimi bakteriami.

3 przepis: Antybakteryjny żel do rąk bez alkoholu

Bezalkoholowy płyn antybakteryjny jest troszkę trudniejszy do zrobienia. Bazą żelu antybakteryjnego bez alkoholu w składzie mogą być olejki eteryczne. Trzeba jednak znać się na ich właściwościach, aby użyć odpowiednich.

  • olejek cynamonowy (działa antybakteryjnie i antygrzybiczo) – 15 kropel;
  • olejek lawendowy (antybakteryjne właściwości) – 10 kropel;
  • olejek pomarańczowy (antyseptyczny, czyli niszczący bakterie, grzyby i inne drobnoustroje) – 15 kropel;
  • + opcjonalnie: olejek goździkowy / olejek z witaminą E (chroni przed wysuszeniem skóry) – 10 kropel

 

Mieszankę olejków należy wymieszać z około 30-40 ml żelu aloesowego, całość przełożyć do pojemnika z dozownikiem.

4 przepis: Płyn antybakteryjny i antywirusowy 

 

Z dodatkiem gliceryny, która zmniejsza wysuszanie dłoni, jakie może powstać po kontakcie z alkoholem. W tym przepisie dorzucamy składnik pielęgnujący, czyli glicerynę.

 

  • 80 ml etanolu lub alkoholu izopropylowego
  • 15 ml wody (jeśli nie macie wody destylowanej, to może być zwykła woda)
  • 5 ml gliceryny w płynie (do kupienia w aptekach albo sklepach kosmetycznych)

Do etanolu dodajemy glicerynę. Mieszamy roztwór, aż do momentu, w którym się rozpuści a następnie dodajemy wodę. Całość przelewamy do buteleczki i przed każdym użyciem wstrząsamy.

Żele i płyny antybakteryjne należy stosować z umiarem i tylko wtedy, gdy rzeczywiście istnieje taka potrzeba. Zbyt częste ich używanie może zaburzyć ochronną florę bakteryjną skóry.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *