Z reguły dzieci na wczesnym etapie rozwoju wyjątkowo szybko się uczą. Niestety często mogą mieć problemy z opanowaniem różnych abstrakcyjnych pojęć, szczególnie z zakresu matematyki. I tak na przykład jednym z pierwszych, trudniejszych zagadnień na drodze rozwoju dziecka jest tabliczka mnożenia. Nieodpowiednio poprowadzona nauka może skutkować w przyszłości niechęcią dziecka do matematyki czy w ogóle nauki. Dlatego warto skorzystać z dostępnych rozwiązań, aby maksymalnie ułatwić dziecku edukację i przyśpieszyć jego zrozumienie tabliczki mnożenia. Jak nauczyć dziecko mnożyć? Które sposoby są najskuteczniejsze?
W jaki sposób poprowadzić naukę?
Jak wiadomo, najskuteczniejsza jest nauka przez zabawę. Warto uważać, aby dziecko nie zniechęciło się do nauki tabliczki mnożenia, ponieważ może to później rzutować na całą jego edukację. Na początku dobrze jest wytłumaczyć podstawowe założenia tabliczki mnożenia, później zastosować przykład i wyjaśnić choćby mnożenie przez 9 – następnie można przejść do ćwiczenia z dzieckiem zadań. Bardzo skuteczne okazują się wszelkiego rodzaju gry, ponieważ pozwalają one rozwijać i ćwiczyć rozwój dziecka, przy okazji przyswajając tabliczkę mnożenia i w końcu będąc świetną zabawą, w której dziecko chętnie weźmie udział.
Podstawy tabliczki mnożenia – co każde dziecko powinno wiedzieć?
W tabliczce mnożenia istnieją pewne wyjątkowo proste zależności, które dziecko powinno zapamiętać. Po pierwsze podczas mnożenia przez 1 mnożona liczba się nie zmienia. Warto wspomnieć, że liczba, przez którą się mnoży, oznacza, ile razy należy dodać do siebie liczbę mnożoną – jest to skuteczne wyjaśnienie, ponieważ maluchowi na wczesnym etapie nauki często łatwiej jest samodzielnie wykonać dodawanie niż mnożenie – na przykład równanie 4 × 3 oznacza, że liczbę 4 należy dodać do siebie 3 razy, czyli 4 + 4 + 4 = 12. Kolejną kwestią jest mnożenie przez 0, którego wynikiem zawsze jest 0. Z kolei w przypadku mnożenia przez 10, do mnożonej liczby wystarczy dodać 0 – na przykład 3 × 10 = 30.
Sprytne mnożenie przez 9 – jak je wytłumaczyć?
Zazwyczaj mnożenie przez 9 wydaje się najtrudniejsze, jednak skuteczne wytłumaczenie oraz zauważenie pewnej stałej zależności znacznie je ułatwia. Wystarczy zauważyć, że mnożenie liczby 9 i dowolnej liczby dwucyfrowej można rozpisać, biorąc jej pierwszą cyfrę i dopisując do niej 0, a następnie odejmując tą samą cyfrę – zdecydowanie łatwiej jest to wytłumaczyć na przykładzie:
- przykładowo: 9 × 6 = 60 – 6 = 54;
- na przykład: 9 × 8 = 80 – 8 = 72.
Warto również zauważyć, że suma cyfr otrzymanego wyniku po zsumowaniu każdorazowo da liczbę 9.
Mnożeniowe memory – jak je zrobić?
Aby mnożenie szło zdecydowanie sprawniej, można samodzielnie stworzyć grę. W tym celu wystarczy przygotować niewielkie karteczki, które docelowo będą tworzyły parę – działanie + wynik. Przygotowanie do samej gry jest wyjątkowo proste, wystarczy po lewej stronie położyć fiszki z równaniami, a po prawej z wynikiem. Zadaniem dziecka jest połączenie karteczek w pary, zgodnie z prawidłowym wynikiem. Można zacząć od prostych zadań i stopniowo przechodzić do coraz trudniejszych w miarę postępów dziecka.
Czy kreatywne gry są skuteczne w nauce tabliczki mnożenia?
Jednak nie każdy rodzic ma czas na samodzielne przygotowywanie gier, dlatego można skorzystać z pozycji dostępnych na rynku, które są wyjątkowo skuteczne i znacznie ułatwiają edukację dziecka. Warto wybierać jedynie sprawdzone gry opierające się na licznych badaniach. Jednym ze skuteczniejszych i wyjątkowo przystępnych rozwiązań są klocki Nemi. Składają się one z dwóch wersji bloczków – z liczbami oraz kolorowych połączonych kwadracików. Zabawa polega na tym, że opiekun układa działanie, a podopieczny z dostępnych bloczków oblicza wynik opierając się na dodawaniu, dzięki czemu wykonywanie obliczeń jest dla niego zdecydowanie łatwiejsze.
To jednak nie wszystko, ponieważ klocki Nemi mogą być zarówno narzędziem same w sobie, jak i stanowić bazę dostępnych na rynku gier edukacyjnych, które dodatkowo uatrakcyjniają rozgrywkę. Jedna z chętniej wybieranych gra Ślimak wykorzystuje element rywalizacji oraz chęć dotarcia do mety, aby jeszcze lepiej przyswoić tabliczkę mnożenia. Co więcej, grę można modyfikować, zgodnie z aktualnym poziomem zaawansowania osób grających. Innym rozwiązaniem jest gra Mrowisko, która opiera się na podobnych zasadach.
Gry edukacyjne oparte na klockach Nemi pozwalają szybko i skutecznie nauczyć się tabliczki mnożenia oraz, co zdecydowanie ważniejsze, zrozumieć jej podstawy, a nie jedynie zapamiętać wyniki. Z punktu widzenia opiekuna jest to również wyjątkowo korzystne rozwiązanie, ponieważ dziecko właściwie samodzielnie uczy się wykonywać działania, a przy tym jest do tego w pełni zmotywowane i nie zniechęca się tak, jak w przypadku tradycyjnych metod nauki.
Partner publikacji: http://tabliczka-mnozenia.pl