Jak szybko rosną paznokcie u rąk i nóg?

Paznokieć jaki jest, każdy widzi. Wiadomo, że trzeba regularnie poddawać dłonie i stopy pielęgnacji, w tym właśnie obcinaniu paznokci, ale też stosując pilnik, który pozwala na uzyskanie estetycznego kształtu płytki paznokcia. Rzadko jednak zastanawiamy się, jak szybko rosną paznokcie. Po prostu pewnego dnia patrzymy na dłonie lub i myślimy: „To dzisiaj jest ten dzień, kiedy trzeba coś z nimi”.

Jak szybko rosną paznokcie?

Wiele Pań przywiązuje wiele uwagi do swoich paznokci. W końcu długie, zadbane i pięknie pomalowane paznokcie stanowią nie lada ozdobę. Barwę lakieru można dobrać pod kątem kreacji, czy wydarzenia. W końcu ich malowanie nie jest procesem, aż tak bardzo czasochłonnym, a przynosi wspaniały efekt. Jednak czasem trzeba trochę poczekać, aż te urosną.

Paznokcie są tym rodzajem tkanki, który rośnie u człowieka przez całe życie. Dlatego regularnie trzeba je chociaż trochę piłować oraz przycinać. Zdecydowanie szybciej rosną paznokcie u dłoni, niż stóp. Różnica jest naprawdę spora. W skali miesiąca paznokcie można liczyć na przyrost paznokcia w granicach 2-3mm. Oznacza to, że całkowita wymiana paznokcia trwa około 6 miesięcy. Taki też czas jest potrzebny do tego, by paznokcie odrósł w sytuacji, gdy został zerwany.

Natomiast paznokcie u stóp rosną widocznie wolniej. W skali miesiąca jest to przyrost w granicach 1-1,5mm. Dlatego całkowita odnowa paznokcia u stopy może trwać nawet 12 miesięcy.

Jak długo rosną paznokcie u rąk i nóg?

Przyrost paznokcia jest zależy nie tylko od tego, czy dotyczy to stóp, czy dłoni, ale też od konkretnych palców. W ciągu dobry paznokcie u dłoni rosną o około 0,07mm. Jednak najszybszy, chociaż w skali dnia jest to niezauważalne, wzrost odnotowuje się w przypadku środkowych palców. Najwolniej natomiast rosną paznokcie na kciukach.

W przypadku stóp przyrost paznokcia na dobę to około 0,02mm. Taka różnica może wiązać się przede wszystkim z okresem prenatalnym. Wszystko dlatego, że paznokcie u dłoni osiągają czubek palców w 32 tygodniu. Podczas gdy u stóp jest to dopiero 36 tydzień. Również na wzrost paznokci stóp może wpływać ograniczony dostęp do powietrza, w tym stosowanie obuwia syntetycznego, skarpetek, czy rajstop.

Ile rosną paznokcie w ciągu tygodnia? Co na to wpływa?

Dzienny przyrost paznokcia jest dość umowny. Różnice w jego długości są niezauważalne. Dopiero po upływie około tygodnia można zauważyć faktyczną zmianę długości, szczególnie u paznokci dłoni. Ile rosną paznokcie dłoni w ciągu tygodnia, a ile stóp?

W przypadku dłoni przyrost wynosi około 0,5mm do około 0,7mm na tydzień. U paznokci stóp ich wzrost jest znacznie wolniejszy. Będzie to około 0,2mm do 0,4mm na tydzień. Na wzrost paznokci wpływa kilka czynników. W przypadku stóp często jest również ograniczona przestrzeń. Wiele godzin w obuwiu i skarpetkach, czy rajstopach ogranicza dostęp powietrza oraz miejsce do tego, by paznokcie mogły swobodnie rosnąć.

Wzrost paznokci jest procesem naturalnym. Przebiega on wedle swoich zasad. Jednak w pewnym stopniu na to, jak szybko rosną paznokcie może mieć także dieta. Bardzo ważna jest przede wszystkim suplementacja witamin A,C,D,E oraz witamin z grupy B. Inne, ważne składniki diety, które przekładają się na tempo wzrostu paznokci to wapń, żelazo oraz białko.

Dlatego, jeśli komuś zależy na przyśpieszeniu procesu rośnięcia paznokci, do swojej diety powinien wprowadzić więcej warzyw. Doskonale sprawdzą się brokuły, papryka, fasola, marchewki, czy szpinak. Warto wzbogacić dietę to tego typu składniki również w przypadku osób, które skarżą się na łamliwość paznokci. Te same witaminy i składniki odżywcze, które wpływają na szybkość rośnięcia paznokci, przekładają się na jego wytrzymałość oraz twardość.

Dlaczego paznokcie rosną w górę lub dół?

Kształt paznokci, a przede wszystkim to, czy są skierowane w górę lub dół, może świadczyć o dolegliwościach zdrowotnych. Wśród najpopularniejszych przyczyn tego zjawiska jest brak witaminy B12, przewlekły stres oraz zbyt mocne wycinanie skórek wokół paznokci. Paznokieć rośnie do góry rośnie również do góry w wyniku uwarunkowań genetycznych. Jednak efekt ten pojawia się także w przypadku osób, które mają skłonność do obgryzania paznokci. Jeśli dodatkowo paznokcie mają kształt łyżeczki, może to być spowodowane zaburzeniem gospodarki hormonalnej, czy anemii. Paznokcie rosną w dół u osób, u których stwierdza się niedobór witamin z grupy B.

Sposoby na przyspieszenie wzrostu paznokci

Szybko rosnące paznokcie to marzenie wielu Pań. W końcu nie trzeba stosować wtedy żadnych, dodatkowych elementów, czy nakładać hybrydy. Można po prostu cieszyć się pięknymi, naturalnymi paznokciami. Jednak, jak w przypadku włosów, tak też paznokci ciężko oczekiwać, że w krótkim czasie nastąpi jakiś przełomowy przyrost paznokcia. Obok stosowania odpowiedniej diety, która wpływa także na twardość paznokci, można stosować odżywki do paznokci. Innym, popularnym sposobem są także maseczki na bazie oleju jojoba lub oleju lnianego. I oczywiście kategorycznie zabrania się obgryzania paznokci.

Autor: Jakub Tomkiewicz, Redaktor Naczelny portalu blogkobiet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *