Jak ubierać małe dziecko?

0 552

Niskie i wysokie temperatury są dla małych dzieci groźniejsze niż dla dorosłych, dlatego należy zwracać szczególną uwagę na to, jak ubieramy nasze pociechy.

 

Dzieci wymagają ze strony rodziców ciągłej opieki. Nie tylko w kwestii wyżywienia czy wychowania – bardzo istotne znaczenie ma również to, jak ubieramy swoją latorośl. Jakimi zasadami należy się kierować? Czego unikać? O tym wszystkim przeczytasz poniżej.

 

Kilka prostych zasad

Optymalna temperatura dla dziecka jest mniej więcej taka sama, jak dla osoby dorosłej, ale ponieważ mechanizmy termoregulacji, które umożliwiają nam adaptowanie się do zmian w otoczeniu, są u małego dziecka jeszcze nie w pełni rozwinięte, należy przestrzegać następujących zasad:

  • w chłodne dni ubieraj swoją latorośl cieplej niż siebie;
  • zwracaj uwagę na to, czy Twoje dziecko dużo się rusza na świeżym powietrzu – im więcej ruchu, tym cieńsze powinno być ubranie;
  • aby uniknąć przeziębienia, po intensywnym ruchu ubierz malucha w coś cieplejszego;
  • nie przesadzaj z wielowarstwowymi ubraniami latem;
  • nie ignoruj objawów wychłodzenia (takich jak zimne dłonie i stopy, sine wargi, mniejsza aktywność) lub przegrzania (spocona skóra, niepokój).

 

Najlepsze materiały

Przy zakupie ubranek dla dziecka szczególną uwagę należy zwrócić na przewiewność tkaniny. Najbardziej komfortowe warunki zapewnią dziecku ubranka z gładkiej bawełny. Wełna może powodować podrażnienia przy bezpośrednim kontakcie ze skórą, ale jest dobrym materiałem do produkcji okryć wierzchnich, kocyków oraz pledów. Uważaj też na niektóre tkaniny lniane – jeśli nie są poddane specjalnej obróbce przed dopuszczeniem do sprzedaży, również mogą być nieprzyjazne dla skóry Twojego dziecka. To samo dotyczy odzieży z tworzyw sztucznych, choć warto w tym miejscu zauważyć, że raczej nie produkuje się z tego materiału ubrań dla dzieci, które nie ukończyły jeszcze 1. roku życia.  Jeśli chodzi o ubrania wykonane z tkanin syntetycznych, nie są one wprawdzie tak dobre jak bawełna, ale przy ograniczonym budżecie mogą się sprawdzić. Niektóre tkaniny, np. polar, okazują się nawet cieplejsze niż odzież bawełniana.

Odświętne stroje na wyjątkowe okazje, takie jak np. chrzest, rządzą się odrębnymi prawami. Dobrej jakości garnitur do chrztu wykonuje się np. z włoskiej wełny, jedwabiu, lnu oraz szantungu. Niezależnie od tego, na jakie ubranka się zdecydujesz, pamiętaj o przestrzeganiu zaleceń producenta znajdujących się na metce.

 

Kiedy zakładać dziecku czapkę?

Na pewno nie w pomieszczeniach, w których panuje optymalna temperatura. Ale już przed wyjściem na spacer w okresie jesienno-zimowym czapka jest niezbędna: chroni przed utratą ciepła i wychłodzeniem, które może się skończyć bardzo źle. W upalne dni nakładaj dziecku na głowę cieniutką czapeczkę lub chustkę, jeśli główka jest wystawiona na słońce.

Mamy nadzieję, że rozwialiśmy przynajmniej część Twoich wątpliwości związanych z ubieraniem małego dziecka. Stosując się do powyższych zasad, zapewnisz swojej latorośli komfortowe warunki i ustrzeżesz ją przed przykrymi sensacjami zdrowotnymi.

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.