Coraz więcej czasu spędzamy na siedząco – pracujemy przy biurku i tak też odpoczywamy. Nasze życie jest mocno ograniczone do przestrzeni, którą zajmujemy przy komputerze. Koniecznie musimy zatem zadbać, aby nasze miejsce pracy było urządzone ergonomicznie, a ciągłe przesiadywanie przy blacie wywarło jak najmniejszy wpływ na nasze zdrowie. Zamieszczone porady przydadzą się również w czasie urządzania strefy do nauki dla dziecka.
Lokalizacja
W pierwszej kolejności trzeba zastanowić się gdzie najlepiej urządzić swój kącik. Biurko powinno stać prostopadle względem okna – na pewno nie tyłem do niego, ponieważ słońce będzie świecić nam prosto w ekran. Unikajmy również lokalizacji tuż pod nim, w przeciwnym razie trzeba będzie zainwestować w dobre rolety. Siedzenie tyłem do drzwi od pokoju również jest niekomfortowe, ponieważ ciągle mamy odruch sprawdzania kto wchodzi do naszej pracowni. Dokoła powinno znaleźć się miejsce na dodatkowe meble ze sprzętem (drukarka, skaner itp.).
Biurko
Przyjmuje się, że najwygodniejsze są blaty o wymiarach 120×80 cm. Idealna wysokość u każdego z nas wygląda nieco inaczej (w zależności od wzrostu). Jeżeli nie znajdziemy pasującego modelu, zawsze można zniwelować różnicę za pomocą fotela z regulowaną wysokością lub stosując inne rozwiązanie – podnóżek biurowy. Unikajmy mebli w żywych barwach – intensywne kolory rozpraszają i na dłuższą metę męczą, obniżają koncentrację lub niepotrzebnie pobudzają. Doskonałe są modele biurek, które posiadają łukowate wcięcie, co ułatwia przyjmowanie prawidłowej postawy podczas pracy i odciąża ramiona. Dobrym rozwiązaniem jest podstawka na monitor (dołączana do kompletu lub do kupienia indywidualnie). Podstawka umożliwia osadzenie monitora na wysokości wzroku, co niweluje w nas odruch garbienia. Przyjmuje się, że optymalna odległość oczu od ekranu jest 1,5 – 2 razy większa od jego przekątnej. Podstawka przyda się także komputerowi – stawianie sprzętu bezpośrednio na podłodze powoduje szybsze zakurzenie podzespołów. Pamiętajmy, aby całość była stabilna i dobrze wypoziomowana.
Krzesło
Zwykłe, twarde krzesła odchodzą już do lamusa. Praca przy biurku stanie się dużo wygodniejsza (i zdrowsza), jeżeli wyposażymy pracownię w fotel z regulacją wysokości i oparcia. Dzięki temu każdy będzie mógł dopasować wysokość siedzenia do własnego wzrostu. Pamiętajmy jednak, że stopy muszą mieć podparcie. Do korygowania ewentualnych różnic służy podnóżek biurowy. Unikajmy również pracy w szpilkach. Wysoki obcas powoduje nienaturalne ułożenie stóp względem reszty ciała. Dobre fotele posiadają podłokietniki, na których możemy oprzeć ręce odciążając w ten sposób swoje ramiona. Oparcie powinno posiadać niewielkie wybrzuszenie w dolnej części. Oparcie dopasowujemy w taki sposób, aby wybrzuszenie wypełniło naturalną krzywiznę lędźwiowo-krzyżową kręgosłupa. Takie ustawienie zapobiega garbieniu, a tym samym zwyrodnieniom kręgosłupa, które w zaawansowanym stadium są bardzo trudne do skorygowania. Idealna postawa podczas siedzenia to taka, w której znajdują się trzy kąty proste – między ramionami i dłońmi, udami i łydkami oraz łydkami i stopami.