Jak wybrać idealną skrzynię balkonową?

Skrzynie balkonowe mają standardowe wymiary i zrobione są z głównych grup materiałów. Z tego względu ich zastosowanie jest różnorodne a możliwości doboru odpowiednich skrzyni praktycznie nieograniczone. Warto wiedzieć jak wybrać najlepszą skrzynię balkonową. Sprawdź, na co zwrócić uwagę.

Skrzynie balkonowe sprzedawane są w standardowych rozmiarach do 160 cm długości i 80 cm wysokości. To idealnie wpasowuje je w niewielkie balkony oraz na tarasy i do ogrodów. Taka wielkość nie zdominuje powierzchni a jednocześnie pozwoli pomieścić wewnątrz niezbędne rzeczy czy posłużyć, jako jedna z możliwości wykorzystania skrzyni balkonowych.

Skrzynie balkonowe mogą posłużyć jako:

  • Wygodne siedziska
  • Ławy
  • Stoliki w niektórych zestawach wypoczynkowych
  • Pufy
  • Skrzynie na różności

To praktyczne i potrzebne rozwiązanie, choć dotąd niezbyt powszechne i praktykowane. Skrzynie pozwalają zagospodarować głównie niewielkie balkony osiedli czy starych kamienic, które często wykorzystywane są, jako składzik na rzeczy, które nie mieszczą się w małych piwnicach lokatorskich czy w mieszkaniu. Wygląda to nieestetycznie a ponadto zajmuje miejsce, które mogłoby być wykorzystane np. do odpoczynku, relaksu z książką, upraw ziołowych itd.

Zalety skrzyń balkonowych

Skrzynie balkonowe są wykonane z materiałów, w dużej mierze pozwalających na używanie ich praktycznie całorocznie. Jeśli skrzynie nie są dostatecznie odporne na warunki zimowe, zazwyczaj mogą być wykorzystywane we wnętrzach i stanowić dodatkowy mebel, sezonowany w mieszkaniu. Szczególnie, że skrzynie są tak skonstruowane, że można je wpisać w każde otoczenie. Warunkiem jest odpowiedni wybór ich designu i już przy zakupie, zgranie z wystrojem mieszkania. W zależności od materiału, jeśli mamy mieszkanie nowoczesne idealne będą skrzynie balkonowe z metalu, technorattanu, tworzywa sztucznego oraz drewna. W tradycyjnym pomieszczeniu sprawdzi się drewno i inne materiały naturalne – ratan i wiklina. Będzie dobry również wyjątkowy technorattan.

Oczywiście skrzynie można zamówić w odpowiednim rozmiarze, który odpowiada potrzebom, dzięki czemu każdą lokalizację można wyposażyć w najlepszą skrzynię balkonową.

balkon

Z czego zrobione są skrzynie balkonowe?

Wybór odpowiedniego materiału to sprawa bardzo ważna. Warunkuje on jakość, wytrzymałość i sposób wykorzystania skrzyni. Wśród używanych do tego celu są:

Drewno

Materiał naturalny, ekologiczny i nieoddziaływający na środowisko oraz użytkowników. W zależności od rodzaju wykorzystanego drewna skrzynie są bardziej lub mniej wytrzymałe, zawsze wpisujące się w otoczenie i polecane szczególnie do wystroju tradycyjnego, naturalnego, stawiającego na rozwiązaniach prostych i praktycznych. Drewno daje skrzynie ponadczasowe, zdecydowanie zadowalające cenowo, łatwe do prze aranżowania przez malowanie, bejcowanie, olejowanie. Niestety skrzynie drewniane wymagają impregnacji i wszelkiego zabezpieczenia przed zmiennymi warunkami środowiska. Często zalecane jest chowanie poza sezonem drewnianych skrzyń balkonowych do pomieszczeń.

Tworzywo sztuczne

Jest wyjątkowe, jeśli ktoś zechce mieć skrzynie w wyjątkowych kolorach. To tworzywo długowieczne, estetyczne i higieniczne. Zawsze umożliwia szybkie czyszczenie. To materiał lekki, więc pozwalający szybko i łatwo przestawić mebel. Pasuje zazwyczaj do wystroju nowoczesnego, ale, dzięki odpowiedniej obróbce, może naśladować drewno czy inne materiały naturalne, co zwiększa jego możliwości zastosowania. Skrzynie balkonowe sprawdzają się głównie w domach z dziećmi. Niestety potrafią blaknąć pod wpływem promieniowania UV.

Rattan i wiklina

To materiał naturalny, znany od dawna, najczęściej wykorzystywany do plecenia niewielkich skrzyń, również do użytku na balkonach, tarasach i w ogrodach. Skrzynie taranowe i wiklinowe idealnie spełniają się jednak w pomieszczeniach. Poddają się malowaniu, przez co można zwiększyć ich możliwości wykorzystania, stworzyć efektowny, gustowny i elegancki element wystroju. Skrzynie wiklinowe są lekkie i wygodne, zwłaszcza, jako siedziska – pufy, ławy.

Technorattan

To materiał sztuczny, ale bardzo przypominający naturalne sploty rattanowe i wiklinowe. Ma jednak wyjątkową odporność, jakość i właściwości. Jest materiałem plastycznym, efektownym i wytrzymałym na odkształcenia, odbarwienia i zabrudzenia. Skrzynie z technorattanu można łatwo czyścić. Materiał ten nie wymaga ochrony przed zmiennymi warunkami środowiska, promieniowaniem UV. To idealne połączenie lekkości i solidności, wykorzystywane do każdego typu pomieszczeniach, na balkonach, tarasach i w ogrodach. Często są częścią zestawów wypoczynkowych. Skrzynie z technorattanu najczęściej wykorzystywane są, jako siedziska, ławy, stoliki itd.

Metal

To zdecydowanie najmniej popularny materiał. Z metalu robione są skrzynie ciężkie, „porządne”, przeznaczone głównie na tarasy i do ogrodów. Są skrzyniami trwałymi, higienicznymi, niestety wymagającymi ochrony przed wilgocią, która powoduje korozję. Skrzynie metalowe można sezonować cały rok na zewnątrz.

Jak wybrać najlepszą skrzynię balkonową?

Skrzynia balkonowa powinna być zrobiona z odpowiedniego materiału. Trwałe materiały gwarantują długowieczność skrzyni. Niekiedy jednak można postawić na tańsze materiały, które łatwo poddają się obróbce – np. miękkie drewno sosnowe. W zależności od potrzeb i sposobu wykorzystywania skrzyni można zainteresować się również materiałami sztucznymi. Dają one możliwość zakupu skrzyni w wyjątkowych kolorach. Poza tym są niesłychanie higieniczne i nie obniżają swojej, jakości przy częstym kontakcie z wodą, co jest szczególnie ważne w domach z dziećmi. Przy dużych tarasach oraz ogrodach można zastanowić się nad skrzyniami metalowymi. Nie są to meble polecane na balkony, bowiem są ciężkie, trudne w przenoszeniu i nie mają dużych możliwości aranżacyjnych. Jako element ogrodu, szczególnie dostosowany do przechowywania narzędzi ogrodniczych, są wyborem bardzo trafnym.

Istotne jest również odpowiednie odmierzenie skrzyni. Tradycyjne wymiary można zmieniać gdyż rynek pełen jest ofert produkcji skrzyni dostosowanych do własnych wymagań. Warto, więc wybrać odpowiednią skrzynię i wprowadzić w swoje balkonowe życie ład, porządek i wygodę.

Autor artykułu:
Artykuł przygotowała Ogrodolandia oferująca szeroki wybór produktów do domu, ogrodu, na balkon i taras, w tym skrzynie ogrodowe: http://ogrodolandia.pl/skrzynie-ogrodowe.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *