Jak wybrać plecak dla ucznia

Zbliża się nowy rok szkolny. Przed rodzicami nie lada wyzwanie – muszą kupić wyprawkę, zeszyty, wyposażenie, książki… lista potrzeb ucznia jest bardzo długa. Jednym z najważniejszych wyzwań, przed którymi zostanie postawiony każdy rodzic to zakup nowego plecaka do szkoły.

Okazuje się, że znalezienie kompromisu między wygodą, zdrowiem, a wyglądem plecaka wcale nie jest takie proste.

Sprawy nie ułatwia fakt, że na rynku jest wiele różnych modeli, które różnią się pewnymi szczegółami. Do wyboru mamy zwykłe, miękkie plecaki, z usztywnianą ścianką tylną, z przegródkami, z dodatkowymi opcjami, plecaki Vans na kółkach i wiele, wiele innych. Różnice możemy zauważyć także w wyglądzie, co jest szczególnie ważne dla uczniów. Rodzice mimo wszystko zwracają uwagę przede wszystkim na zdrowie.

Młody rodzic, który dopiero pierwszy raz wysyła swoją pociechę do pierwszej klasy będzie miał dużo wiecej dylematów ze względu na brak doświadczenia, a także fakt, że małe dzieci muszą mieć nieco inne plecaki Vans niż ich starsi koledzy. Różne modele tornistrów mają różne zalety, dlatego warto dokładnie przyjrzeć się potrzebom naszego dziecka, ponieważ każde z nich rozwija się indywidualnie. Druga rzecz to uwzględnienie zasad, które panują w szkole (np. ile podręczników uczeń będzie nosił codziennie, czy będzie zostawiał niektóre książki, czy w szkole można używać plecaków z kółkami etc.).

Ile może ważyć plecak

Główny insperktorat sanitarny od wielu lat publikuje zalecenia, które dotyczą dopuszczalnej wagi plecaka oraz wskazuje, jak powinien być zbudowany. Z wytycznych wynika, że waga plecaka nie powinna przekraczać 15 procent wagi dziecka. Przy maluchach procent ten nie może przekraczać dziesięciu. Cięższe modele będą po prostu sporym obciążeniem dla rosnącego wciąż organizmu. Trzeba pamiętać, że wszelkie anomalie wpływają negatywnie na rozwój maluchów i mogą powodować skrzywienia kręgosłupa, czy inne trudne do wyleczenia schorzenia, głównie kości i stawów. Zbyt ciężki plecak może nasilać bóle pleców, co z kolei sprzyja zmniejszeniu objętości płuc, czy kształtowaniu nieprawidłowej sylwetki.

Jak ma wyglądać

Według wytycznych GIS, dobry tornister to taki, który ma usztywnioną ściankę tylną. Takie są plecaki marki Vans, które posiadają dodatkowe wzmocnienie na plecach. Nie musi to być stelaż – wystarczy nawet piankowy, czy gąbkowy wkład. Tornister powinien posiadać kilka przegródek, dzięki którym uczeń posegreguje całe swoje wyposażenie. Nie chodzi jednak tylko o wygodę i dobrą organizację – w takim plecaku łatwiej jest równomiernie rozłożyć ciężar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *