Jak zaaranżować pokój dla niemowlaka?

0 437

Pojawienie się nowego członka rodziny to sytuacja, która niesie ze sobą wiele zmian. Przede wszystkim trzeba zaopatrzyć się w niezbędne meble dla dzieci i akcesoria. Warto wiedzieć jak powinien wyglądać pokój maluszka i na co zwrócić uwagę przy jego aranżowaniu.

Kolor ścian

Pierwszym ważnym elementem jest kolor pomieszczenia. Istotne jest to, by ściany nie były pomalowane agresywnymi, mocnymi barwami. W pierwszych miesiącach życia dziecko jest niezwykle czułe na bodźce wzrokowe, dlatego warto przygotować dla niego przestrzeń o delikatnych, pastelowych kolorach, w której będzie czuło się swobodnie i bezpiecznie. Można zdecydować się na oryginalne dodatki, ale nie powinny one dominować w wystroju całego pokoju. Meble dla dzieci mogą mieć wyraźniejsze barwy niż ściany. Nie mniej jednak wielu rodziców decyduje się na zestawy o klasycznych stonowanych barwach, dlatego, że ułatwia to późniejszą zmianę aranżacji, wystroju i barwy ścian.

Meble

Niezbędnym meblem w pokoju dziecka jest przede wszystkim łóżeczko. Musi być ono stabilne i bezpieczne. Materac nie powinien być ani zbyt miękki, ani zbyt twardy. Poza tym warto osłonić drewniane elementy miękkim materiałem. Doskonałym rozwiązaniem jest łóżeczko wyposażone w przewijak, który można łatwo demontować. Na rynku dostępne są również wersje z mocowanym stojakiem do wanienki. Producenci tworzący meble dla dzieci naprawdę dokładają wszelkich starań, by nowe produkty były jeszcze bardziej użyteczne i funkcjonalne. W pokoju dziecka muszą znaleźć się również szafa na ubrania, komoda i regał np. na zabawki. Przestrzeń powinna być dobrze rozplanowana, by z łóżeczka blisko było do szały i innych niezbędnych akcesoriów. Obecnie bardzo popularne są zestawy mebli w klasycznych, stonowanych kolorach: białym, szarym czy beżowym. Wiele sklepów internetowych umieszcza na stronach przykładowe wizualizacje aranżacji wnętrz, co ogromnie ułatwia i przyspiesza wybór mebli.

Oświetlenie

Aranżując pokój dla malucha nie można zapomnieć o właściwym oświetleniu. Pomieszczenie nie może być zbyt ciemne, ale nienaturalnie mocne światło również wpływa negatywnie na maluszka. Najlepiej jeśli we wnętrzu znajduje się kilka źródeł światła, których używa się w zależności od potrzeb. Na pewno miejscem wymagającym oświetlenia jest przewijak. Świetnie sprawdza się też lampa ogólna i kinkiety.

Jak widać aranżacja pokoju dziecka nie jest prosta. Trzeba wziąć pod uwagę wiele elementów. Ważne są nie tylko meble dla dzieci, ale choćby kolory wnętrza.

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.