Jak zaaranżować pokój dla niemowlaka?

Pojawienie się nowego członka rodziny to sytuacja, która niesie ze sobą wiele zmian. Przede wszystkim trzeba zaopatrzyć się w niezbędne meble dla dzieci i akcesoria. Warto wiedzieć jak powinien wyglądać pokój maluszka i na co zwrócić uwagę przy jego aranżowaniu.

Kolor ścian

Pierwszym ważnym elementem jest kolor pomieszczenia. Istotne jest to, by ściany nie były pomalowane agresywnymi, mocnymi barwami. W pierwszych miesiącach życia dziecko jest niezwykle czułe na bodźce wzrokowe, dlatego warto przygotować dla niego przestrzeń o delikatnych, pastelowych kolorach, w której będzie czuło się swobodnie i bezpiecznie. Można zdecydować się na oryginalne dodatki, ale nie powinny one dominować w wystroju całego pokoju. Meble dla dzieci mogą mieć wyraźniejsze barwy niż ściany. Nie mniej jednak wielu rodziców decyduje się na zestawy o klasycznych stonowanych barwach, dlatego, że ułatwia to późniejszą zmianę aranżacji, wystroju i barwy ścian.

Meble

Niezbędnym meblem w pokoju dziecka jest przede wszystkim łóżeczko. Musi być ono stabilne i bezpieczne. Materac nie powinien być ani zbyt miękki, ani zbyt twardy. Poza tym warto osłonić drewniane elementy miękkim materiałem. Doskonałym rozwiązaniem jest łóżeczko wyposażone w przewijak, który można łatwo demontować. Na rynku dostępne są również wersje z mocowanym stojakiem do wanienki. Producenci tworzący meble dla dzieci naprawdę dokładają wszelkich starań, by nowe produkty były jeszcze bardziej użyteczne i funkcjonalne. W pokoju dziecka muszą znaleźć się również szafa na ubrania, komoda i regał np. na zabawki. Przestrzeń powinna być dobrze rozplanowana, by z łóżeczka blisko było do szały i innych niezbędnych akcesoriów. Obecnie bardzo popularne są zestawy mebli w klasycznych, stonowanych kolorach: białym, szarym czy beżowym. Wiele sklepów internetowych umieszcza na stronach przykładowe wizualizacje aranżacji wnętrz, co ogromnie ułatwia i przyspiesza wybór mebli.

Oświetlenie

Aranżując pokój dla malucha nie można zapomnieć o właściwym oświetleniu. Pomieszczenie nie może być zbyt ciemne, ale nienaturalnie mocne światło również wpływa negatywnie na maluszka. Najlepiej jeśli we wnętrzu znajduje się kilka źródeł światła, których używa się w zależności od potrzeb. Na pewno miejscem wymagającym oświetlenia jest przewijak. Świetnie sprawdza się też lampa ogólna i kinkiety.

Jak widać aranżacja pokoju dziecka nie jest prosta. Trzeba wziąć pod uwagę wiele elementów. Ważne są nie tylko meble dla dzieci, ale choćby kolory wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *