Jak zacząć jeździć na rolkach?

Jazda na rolkach to jedna z najpopularniejszych aktywności sportowych, którą chętnie podejmujemy, kiedy na zewnątrz robi się coraz cieplej. Zakładamy rolki na nogi i lecimy! Jeśli to nie jest Twój pierwszy sezon z rolkami w roli głównej to pewnie tak właśnie powiesz.

Jednak jeśli dopiero zaczynasz swoja rolkową przygodę to mamy dla Ciebie kilka porad, które z pewnością ułatwią naukę!

Jazda na rolkach – czyli przyjemne z pożytecznym

Jazda na rolkach to połączenie zabawy, rozrywki, rekreacji wraz ze sportem i zdrowym stylem życia. Jazda na rolkach znacznie poprawia naszą koordynację ruchową. Podczas jazdy musimy bowiem zaangażować wiele mięśni, które niewątpliwie przy okazji wzmacniamy. A na dodatek aktywność na rolkach nie obciąża kręgosłupa. I aspekt, o którym również warto wspomnieć to fakt, że możemy spalić naprawdę sporą ilość kalorii. Zatem przyjemne z pożytecznym, a przede wszystkim zdrowym. 

Jakie rolki wybrać?

 Podczas wyboru pierwszych rolek powinniśmy zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów. Wybór odpowiednich rolek jest niezwykle ważny i warto rozsądnie podejść do tego zakupu. Na co należy zwrócić uwagę?

  • Rozmiar kółek – większe kółka to szybsza jazda. Zatem dla początkujących warto wybrać te o średnim rozmiarze kółek. Na te większe przyjdzie jeszcze czas. Znaczenie ma także twardość kółek, tutaj także warto postawić na te średnie.
  • Przewiewność i rozmiar rolek – to również podstawowe sprawy. Musimy zadbać o to, aby były one po prostu przewiewne i nasza stopa nie pociła się. Myśląc natomiast o rozmiarze musimy pamiętać, że stopa w rolkach nie powinna mieć zbyt dużo luzu, gdyż może to mieć negatywny skutki w przypadku zwrotu stopu itp. 

Co oprócz rolek może się przydać?

Jazda na rolkach to niezwykle przyjemny sposób na spędzanie wolnego czasu, a przy tym okazja by trochę się poruszać. Zanim jednak wprawimy się w jeździe na rolkach, jak wszystkiego innego, musimy się jej po prostu nauczyć. Niewykluczone, że zdarzy nam się sytuacja, że na chwilę stracimy równowagę, czy najprościej mówiąc upadniemy. Aby zminimalizować ryzyko urazu, czy jakichś nieprzyjemnych skutków, warto pomyśleć o zabezpieczeniach.

W tym celu, zanim zaczniesz jeździć na rolkach, zainwestuj w kask, a także ochraniacze na nadgarstki, łokcie i kolana. Bezpieczeństwo jest najważniejsze i nie warto ryzykować. 

Zaczynamy jazdę na rolkach

Kiedy już zaopatrzysz się w cały potrzebny sprzęt, czyli rolki i elementy ochraniające, możemy przejść do praktyki. 

W grę wchodzi nauka samodzielna, nauka w szkółce rolkowej, a także nauka ze znajomymi, którzy sami śmigają już na rolkach.  

  • Podstawowa zasada to taka, aby lekko ugiąć kolana i pochylić się do przodu, w taki sposób, żeby czubki palców, kolano oraz barki znalazły się w jednej linii. 
  • Ważne jest także to, aby po prostu się ślizgać, a nie starać się stawiać kroki, przy czym staraj się trzymać kolana blisko siebie, a następnie wypychać nogi. 
  • Pamiętaj o hamulcu, który jest z tyłu. To także jedna z najpotrzebniejszych rzeczy podczas jazdy na rolkach. Aby zahamować należy odchylić rolkę do tyłu i docisnąć po podłoża. 

Trzymając się tych podstawowych zasad nauka jazdy powinna okazać się prosta, a z czasem będziecie mogli czerpać stu procentową frajdę z tej aktywności. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *