Jak zadbać o usta zimą – kilka wskazówek

Zimą, gdy narażeni jesteśmy na bardzo niską temperaturę, ostry wiatr, czy osłabienie organizmu warto szczególnie zadbać o kondycję delikatnych ust – które zazwyczaj boleśnie pękają i potrzebują dodatkowej pielęgnacji. Jak najlepiej zadbać o usta zimą? Co zrobić by wyglądały pięknie nawet o tej, niesprzyjającej porze roku? Jakie są domowe sposoby na pielęgnację ust?

Dlaczego warto zadbać o usta?

O usta warto zadbać z kilku istotnych względów. Przede wszystkim przesuszona skóra nie wygląda estetycznie i może sprawiać dyskomfort. Dodatkowo spierzchnięty naskórek często powoduje ból oraz prowadzi do poważniejszych schorzeń. Drobne ranki mogą stawać się siedliskiem dla bakterii i przeradzać się w trudne do wyleczenia stany zapalne. Co można zrobić, aby tego uniknąć?

Na czym powinna polegać pielęgnacja ust zimą?

Zazwyczaj podczas zimy na twarz używamy odpowiedniego, mocniejszego kremu – tymczasem można zapomnieć o ustach, o które również powinno się zadbać za pomocą odpowiednich preparatów. Co można zrobić, aby przywrócić odpowiednie nawilżenie ustom?

  • Pomadka – nałożenie pomadki jest niemal obowiązkową czynnością przed wyjściem z domu. Wszelkiego rodzaju sztyfty ochronią skórę przez niską temperaturą oraz silnym wiatrem (niekiedy również przed promieniowaniem słonecznym). O czym dodatkowo warto pamiętać, to uzupełnianie pomadki co kilka godzin w ciągu dnia. 
  • Balsam – nawet jeśli nie wychodzimy z domu, podczas wieczornej pielęgnacji nie powinniśmy zapominać o ustach. Warto nałożyć na nie wtedy serum lub nieco grubszą warstwę kremu, która pozwoli zregenerować naskórek po całym dniu.
  • Maska – w wielu sklepach można natknąć się na gotowe maseczki do ust. Często posiadają one wartościowe składniki i zaleca się stosować je raz lub dwa razy w tygodniu.
  • Peeling – regularnie przeprowadzany peeling pozwoli usunąć nadmiar naskórka i pozwoli na jeszcze lepsze wchłanianie substancji zawartych w kremach – a co za tym idzie skuteczniejsze ich działanie.

Na co zwrócić uwagę wybierając kosmetyki i czego szukać w składzie?

Kosmetyki, aby były skuteczne, powinny przede wszystkim posiadać dobry skład. Z tego powodu wybierając produkty, warto zwrócić uwagę na etykietę. Doskonale będą sprawdzać się przede wszystkim wszelkie składniki nawilżające – może to być przykładowo miód lub gliceryna – łagodzące podrażnienia, jak wyciąg z zielonej herbaty, czy propolis; a także odżywiające – tutaj sprawdzają się rozmaite olejki roślinne oraz witaminy.

Domowe sposoby na pielęgnacje ust zimą

Korzystając jedynie z domowych środków, również można poprawić kondycję ust, choćby poprzez samodzielne wykonanie maseczki lub peelingu. Jeśli chodzi o maseczkę, warto skorzystać choćby z banana, oliwy, miodu, czy jogurtu – wystarczy zmieszać wybrane produkty, nałożyć na usta i po kilkunastu minutach spłukać ciepłą wodą. Z kolei do przygotowania peelingu może posłużyć na przykład cukier lub drobno zmielona kawa.

W domowym zaciszu doskonale sprawdza się również masaż. W wielu sklepach można trafić na przyrządy do masażu, niemniej nie są one obowiązkowym wyposażeniem. Regularne masowanie ust pozwala na lepsze wchłanianie się składników odżywczych zawartych w kosmetykach, a także poprawia krążenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *