Mogą być naturalne lub syntetyczne. Sprawdzą się zarówno na włosach cienkich, jak i tych grubszych. Dredy, bo o nich mowa, to nic innego jak sfilcowane włosy. Jakie są ich rodzaje, jak je zrobić i jak pielęgnować? Zapraszamy do lektury.
Jeszcze kilkanaście lat temu dredy przypisane były do konkretnej subkultury i kojarzone były raczej z insektami i brudnymi włosami. Nic bardziej mylnego. Warto wiedzieć, że pielęgnacja dredów jest dużo bardziej wymagająca od pielęgnacji tradycyjnych fryzur. Co ważne, koszt ich wykonania jest znacznie wyższy niż ścięcie, a sam proces tworzenia jest dużo bardziej czasochłonny.
Dredy- jak je zrobić? Sposoby robienia dredów
Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić dredy, już wyjaśniamy. Przede wszystkim sposób ich wykonania zależny będzie od ich rodzaju. Inaczej przygotowuje się dredy naturalne, multi dredy, inaczej syntetyczne. Inaczej będzie wyglądał również proces filcowania w zależności od długości i stanu włosów. Dlatego sposób ich tworzenia to kwestia indywidualna.
Do najczęstszych metod należą:
– Dredy szydełkowane
Włosy dzielimy na kwadratowe sekcje i każdą część po kolei tapirujemy, a następnie skręcamy. Przy użyciu szydełka wbitego w dredy przeciągamy luźne włosy do środka sfilcowanego pasma i zaplatamy. Co ważne, kolejne wkłucia należy wykonać w odległości 2-3mm.
– Dredy przez zakręcanie
Podobnie, jak w przypadku dredów szydełkowanych, zaczynamy od podziału włosów na sekcje, a następnie zaczynając od tyłu, każdą z nich tapirujemy i skręcamy. Do skręcania używamy obu dłoni.
– Dredy przy użyciu ręcznika
Ręcznik nakładamy na suche włosy, a następnie przez około 10 minut nacieramy nim głowę. Po upływie tego czasu na głowie powinny pojawić się pierwsze kołtuny, które dzielimy na części, a następnie każdą z nich skręcamy. Ponownie nacieramy ręcznikiem włosy przez kilkanaście minut i ponownie skręcamy powstałe w ten sposób kołtuny. Wszystkie etapy filcowania należy powtarzać aż do momentu otrzymania odpowiednich dredów.
– Dredy z warkoczyków
Zaczynamy od zaplecenia bardzo cienkich warkoczyków. Ich końcówki zabezpieczamy przed rozplataniem przy użyciu wosku lub tworzywa sztucznego. Następnie każdy warkoczyk skręcamy i tapirujemy aż do uzyskania oczekiwanego efektu.
– Dredy przez zaniedbanie
To najprostszy i najtańszy sposób na utworzenie dredów, jednak wymaga od nas nie tylko wytrwałości, ale i czasu. W przypadku dredów przez zaniedbanie, sfilcowane pasma włosów tworzą się same. Wystarczy, że nie będziemy ich szczotkować ani układać. W ten sposób po jakimś czasie na głowie pojawią się kołtuny, które po skręceniu zamienią się w dredy.
Szukając sposobów na to, jak się robi dredy, możemy również znaleźć informacje o ich tworzeniu w oparciu o: cukier, popiół, klej, jak również przypalanie, choć te metody są już uznawane za niepraktyczne i nie są stosowane przez profesjonalistów.
Jak zrobić dredy z krótkich włosów?
Jeśli twoje włosy mają już długość 8 lub 9 cm możesz śmiało zabrać się za robienie fryzury. Krótkie dredy tworzy się tak samo jak dredy z długich włosów. Do ich tworzenia przyda się grzebień (specjaliści polecają grzebień ogonowy). Przed skręceniem przeczesz włosy w danej sekcji i pozostaw między zębami grzebienia. Wystającą część włosów tapiruj, a następnie skręcaj. Kiedy zdejmiesz grzebień Twoje włosy będą już wstępnie w kształcie dredów.
Należy pamiętać, że podczas ich tworzenia włosy skracają się średnio od 5-20cm, a sam proces filcowania może potrwać od kilku do nawet kilkunastu godzin.
Jak dbać o dredy?
Zarówno o cienkie dredy, jak i grube dredy należy odpowiednio dbać. Przede wszystkim pamiętajmy, że wbrew obiegowej opinii, że nie wymagają mycia, dredy należy myć. Co prawda nie tak często jak zwykłe włosy, bo wystarczy raz w tygodniu, jednak jak twierdzą niektórzy profesjonaliści, jest to kwestia indywidualna.
Warto również pamiętać, że do pielęgnacji dredów należy używać szamponów bez odżywki. Należy również unikać produktów, które ułatwiają rozczesywanie i produktów dla dzieci.
Do odpowiedniej pielęgnacji idealnie sprawdzą się również:
– szare mydło w płynie lub kostce – użyte do pielęgnacji sprawi, że dredy staną się matowe i szorstkie. Jednocześnie produkt ten sprzyja ich zbijaniu,
– płukanki ziołowe – szczególnie te zawierające miętę lub rumianek pomogą w tworzeniu pięknych i zdrowych dredów, a także zapewnią ich świeży wygląd.
– woski, kremy i odświeżacze,
– spray do niwelowania zapachów i olejki zapachowe – dodane do atomizera pozwolą nadać naszym dredom świeży zapach.
Podobnie, jak umiejętne mycie dredów, równie ważne jest ich suszenie. Najlepiej włosy umyć na noc i położyć się spać z włosami ułożonymi na ręczniku. W ten sposób materiał wsiąknie nadmiar wody, a fryzura naturalnie przeschnie. Należy unikać suszenia dredów suszarką, ponieważ w ten sposób naruszamy ich strukturę, a z pasm będą wysuwać się pojedyncze włoski.
Poza odpowiednią pielęgnacją z zewnątrz równie ważne jest prawidłowe odżywienie organizmu. Odpowiednia dieta bogata w składniki mineralne i witaminy poprawi wygląd i stan naszych włosów. Przede wszystkim warto postawić na produkty pełnoziarniste, bogate w witaminę B, witaminę A i cynk (soja, grzyby, jaja, ryby). Należy również unikać produktów zawierających cukry proste (ciastka, ciasta, soki słodzone, nektary, miód, dżemy), ponieważ mogą sprzyjać powstawaniu łupieżu.
Kto nie powinien nosić dredów?
Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy dredy są odpowiednią fryzurą dla każdego, czy przy krótkich lub cienkich włosach tego rodzaju fryzura też się sprawdzi, spieszymy z odpowiedzią. Jak mówią profesjonaliści zajmujący się na co dzień tworzeniem dredów, fryzura ta sprawdzi się u prawie każdego. Wystarczy odpowiednie jej zaprojektowanie i wykonanie. Równie ważne jest dobranie odpowiedniej ilości i grubości pasm włosów. Jedynym wyjątkiem są osoby ze zniszczonymi i połamanymi włosami. W tym przypadku, aby dredy mogły zostać wykonane, najpierw należy odpowiednio odżywić i odbudować strukturę włosa.
Ile kosztuje zrobienie dredów?
O ile sama konsultacja u fryzjera jest najczęściej bezpłatna, jednak na sam proces robienia dredów potrzebujemy przeznaczyć od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy od rodzaju dredów, ich ilości, jak i ich długości.