Jak zrobić świeczkę? Poradnik od A do Z

Długie zimowe wieczory sprzyjają spędzaniu wolnego czasu w domu. Przy książce i kubku gorącej herbaty bądź kakao, te wieczory można umilić jeszcze bardziej. Jak? Otaczając się zapalonymi świeczkami. Taki wyjątkowy nastrój z pewnością wprawi Cię w dobry humor i ukoi nerwy po ciężkim dniu w pracy. 

Czy warto zrobić świeczkę samemu?

W sklepach w okresie jesiennym i zimowych aż roi się od różnego rodzaju świec, świeczników itp. Różne wielkości, rodzaje, kształty, zapachy. A gdyby tak samodzielnie wykonać świeczkę? Wtedy dokładnie zdecydujesz jak będzie ona wyglądać i niezaprzeczalnie doświadczysz dużo frajdy podczas jej wykonywania. Poza tym możesz eksperymentować z kolorem, zapachem i naczyniem, w jakim powstanie Twoja własna świeczka. Mamy dla Was mały poradnik DIY jak zrobić świeczkę!

Co będzie nam potrzebne?

Ograniczeniem przy zrobieniu własnej świeczki jest tylko Wasza wyobraźnia. Podczas wszelkiego rodzaju DIY zawsze przydają się różne, na co dzień nieprzydatne rzeczy, tj. skrawki materiałów, sznurki, wstążeczki itp. Nie inaczej jest podczas tworzenia świeczek. Przygotuj wszystko, co może przydać się do udekorowania świecy bądź świecznika. Zdaj się na swoją kreatywność! Mamy listę kilku rzeczy, które mogą się przydać:

  • Szklane słoiczki
  • Wosk lub np. stare, nie do końca wypalone świeczki
  • Knoty, jeśli takich nie posiadamy potrzebny będzie sznurek i długi patyczek (jak do szaszłyka)

Dodatkowo:

  • Olejek zapachowy 
  • Barwniki 
  • Materiały do dekorowania

Jak zrobić świeczkę?

Jeśli mamy już wszystkie potrzebne materiały możemy zaczynać! Na początku należy rozpuścić nasze świeczki w kąpieli wodnej. W tym czasie przygotujmy nasze słoiczki. Możemy wsypać do nich np. płatki lawendy, czy jarzębinę. Na patyczek zawijamy sznurek, tak aby następnie umieścić go ze zwisającym sznurkiem na słoiku. Sznurek powinien dotkać dnia naczynia. Po roztopieniu się wosku wlewamy go do wcześniej przygotowanego słoika. Zostawiamy do wystygnięcia. Ważne jest jednak, aby po upłynięciu mniej więcej godziny, dolać trochę wosku pośrodku, gdzie zrobi się mały dołek naokoło knota. Sprawi to, że świeczka będzie się ładnie i równomiernie wypalać. Oczywiście możecie także dodać jakiś olejek zapachowy, jeśli chcecie wykonać świeczkę, która będzie nie tylko pięknie wyglądała, ale i ciekawie pachniała. 

Świeczki takie można palić w słoiczku, który posłuży nam za świecznik. Jednak możemy je także wyciągnąć i samodzielnie postawić np. na jakimś ozdobnym talerzu.

Ozdobna świeczka w nietypowym naczyniu

Jeśli drzemie w Tobie artystyczna dusza, tutaj możesz dać upust swoim wszelkim pomysłom. Przecież świeczka nie musi być wykonana w prostym szklanym słoiku. Zamiast tego możesz wybrać inne naczynie, np. wysoki, duży kieliszek bądź filiżanka. Wybierając kieliszek możesz wcześniej stworzyć na nim witraż. Niewątpliwie taka świeczka będzie wyglądać magicznie, a dodatkowo jeśli dodamy olejki eteryczne, czy barwniki (które możemy kupić nawet przez Internet) wykonamy unikatowe świece o pięknym zapachu. Takie świece wyglądają niezwykle efektownie i stanowią wyjątkową ozdobę każdego wnętrza. Z dużym prawdopodobieństwem, Twoja przygoda z robieniem świeczek, nie zakończy się na wykonaniu jednej! 

Tak wykonane świeczki są też idealnym pomysłem na drobny upominek dla bliskiej nam osoby. Nie ma co ukrywać, że własnoręcznie wykonane prezenty, w które wkładamy nasze serce są najbardziej wartościowymi i ucieszą osoby obdarowane, które nie dość, że dostaną wykonany przez nas prezent, to będzie on jedyny i niepowtarzalny oraz  wykonany z myślą o osobie, do której trafi. 

Natalia Żabińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *