Jak zwiększyć efektywność treningów?

Unikaj trenowania na czczo, zwiększ ilość białka w diecie, rolluj mięśnie po treningu. Poznaj sposoby, dzięki którym ćwiczenia przyniosą jeszcze lepsze rezultaty.

1. Zadbaj o paliwo dla mięśni

Jeśli nie zależy Ci na chudnięciu, ale zbudowaniu masy mięśniowej, w Twojej diecie powinno znaleźć się więcej białka, a mniej węglowodanów. W innym wypadku ćwiczenia siłowe nie przyniosą takich efektów, o jakich marzysz.

Nie zapominaj też o regeneracji mięśni, jeśli naprawdę chcesz je rozbudować. Nie trenuj tych samych partii codziennie, ale rób co najmniej jednodniowe przerwy. Jednego dnia ćwicz ręce i klatkę piersiową, drugiego nogi i tak na przemian. W ten sposób dużo szybciej osiągniesz pożądane rezultaty.

2. W torbie zawsze miej elektrolity

Może o tym nie wiesz, ale elektrolity mogą wspierać efektywność Twoich treningów. Gdy podczas ćwiczeń intensywnie się pocisz, tracisz wraz z wodą cenne pierwiastki. Wiele z nich, takich jak magnez, wapń czy potas, wpływa na prawidłową pracę mięśni. Z kolei magnez odpowiada za prawidłowy metabolizm energetyczny, a jego obniżony poziom może sprzyjać uczuciu zmęczenia. W efekcie podczas treningów będziesz w stanie zrobić dużo mniej. Dlatego przed pójściem na siłownię sięgaj po rozpuszczalne elektrolity w tabletkach musujących. Ale warto też pić elektrolity po treningu.

3. Nie trenuj na czczo

Trening na czczo może doprowadzić do osłabienia siły mięśniowej. Jeśli nie stosujesz zbilansowanej diety, a ćwiczysz przed śniadaniem, Twój organizm może zacząć spalać tkankę mięśniową zamiast tłuszczowej, aby uzyskać więcej energii.

Jeśli lubisz trenować rano, rób to nie wcześniej niż godzinę po wstaniu, bo inaczej może to doprowadzić do problemów z kręgosłupem. Przed treningiem zjedz lekki posiłek i pod żadnym pozorem go nie pomijaj. Dzięki temu skutecznie spalisz kalorie, ale w bezpieczny sposób.

4. Zadbaj o dietę po treningu

Aby jak najlepiej zregenerować organizm po treningu w Twoim posiłku powinny znaleźć się przede wszystkim białko i węglowodany. Możesz zdecydować się na przykład na rybę z warzywami i ryżem lub makaron ryżowy z tofu oraz warzywami. Jeśli nie masz czasu na pełen posiłek, wypij chociaż proteinowego szejka z płatkami owsianymi.

5. Rozciągaj się

Nawet przez pięć minut. To sprawi, że Twoje mięśnie dużo lepiej się zregenerują i zmniejszysz ryzyko zakwasów. Dzięki temu kolejne treningi będą dużo efektywniejsze. Gdy po bieganiu lub siłowni czujesz mocne ciągnięcie w mięśniach, wypróbuj masaż specjalnym wałkiem. Rollowanie po ćwiczeniach pomoże zmniejszyć napięcie mięśni.

 

Bibliografia:

1.https://hpba.pl/zywienie-okolotreningowe/

2. https://www.fabrykasily.pl/odchudzanie/trening-cardio-na-czczo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *