Jak wytrwać w odchudzaniu?

Coraz więcej osób zmagających się z nadwagą i otyłością robi pierwszy krok na drodze do pozbycia się zbędnych kilogramów i rozpoczyna dietę redukcyjną. Jest o co walczyć, bo odpowiednia masa ciała to nie tylko zgrabna figura, lecz także lepsze samopoczucie i mniejsze ryzyko wystąpienia wielu groźnych chorób. Niestety często towarzyszy nam słomiany zapał – po kilku tygodniach odchudzania, wracamy do starych nawyków i przerywamy odchudzanie. Jak wytrwać i osiągnąć wymarzony cel? W tym artykule znajdziesz kilka rad, które mogą Ci pomóc.

Ewolucja zamiast rewolucji

Oduczenie się starych, niezdrowych nawyków i wykształcenie sobie nowych to często długotrwały proces, który wymaga ogromnych pokładów cierpliwości i wyjścia ze strefy komfortu. Zamiast próbować odmienić swoje życie w ciągu jednego dnia, postaw na stopniowe wprowadzanie małych zmian. Możesz założyć na przykład, że w pierwszym tygodniu odchudzania będziesz codziennie jeść pełnowartościowe śniadania i zadbasz o to, by w każdym Twoim posiłku znalazły się świeże warzywa. W kolejnym tygodniu dodasz do tego codzienny spacer, a później być może uda Ci się całkiem wykluczyć z diety wysokoprzetworzone produkty. Dzięki temu nie zniechęcisz się tak łatwo i zanim się spostrzeżesz, zdrowe nawyki staną się Twoją codziennością.

Wpadki się zdarzają!

Jeżeli podczas stosowania diety odchudzającej zdarzy Ci się zjeść coś niezdrowego, nie poddawaj się! Jeden batonik czy kawałek pizzy nie zaprzepaści efektów odchudzania, ale jeśli jedna wpadka sprawi, że zaczniesz sięgać po nie regularnie, będziesz oddalać się od wymarzonego celu. Zamiast zadręczać się zjedzonym smakołykiem, wybierz się na długi spacer, rower lub tańce – dzięki aktywności fizycznej szybko spalisz zjedzone nadprogramowo kalorie i wyrównasz bilans energetyczny.

Kontrola postępów

Nic nie motywuje nas tak bardzo, jak własny progres. Zmierz się i zważ na początku odchudzania i regularnie, lecz nie częściej niż raz w tygodniu sprawdzaj postępy. Pamiętaj, żeby pomiarów dokonywać o stałej porze dnia. U kobiet dodatkowo duże znaczenie ma faza cyklu miesiączkowego, a waga może naturalnie rosnąć i spadać nawet o kilka kilogramów! Jeśli uprawiasz jakąś aktywność fizyczną, również możesz zapisywać swoje wyniki. Zdziwisz się, jak dużo można osiągnąć w ciągu zaledwie kilku tygodni.

Dieta, którą lubisz

Bez względu na to, czy jesteśmy na diecie redukcyjnej, czy nie, jedzenie zawsze powinno sprawiać nam przyjemność. Dieta odchudzająca nie musi być monotonna i niesmaczna. Przed Tobą stoi cały wachlarz aromatycznych przypraw, mnóstwo warzyw i owoców, przeróżne warzywa strączkowe, rozmaite zboża, orzechy, nasiona i mnóstwo innych produktów pełnych dobroczynnych właściwości. To, jak je połączysz zależy tylko od Twojej wyobraźni. Jeśli jednak przygotowywanie dietetycznych posiłków stanowi dla Ciebie wyzwanie, możesz skorzystać z usług cateringu dietetycznego, jak na przykład Dieta Premium. W jego ofercie znajdziesz kilkanaście różnorodnych jadłospisów, składających się z pysznych, dietetycznych i pełnowartościowych posiłków.

Odchudzanie to często długi i trudny proces, jednak każdy włożony wysiłek prędzej czy później przyniesie wymarzone rezultaty. Nie poddawaj się nawet, jeśli podwinie Ci się noga i zdarzy Ci się jakieś odstępstwo od diety – po prostu wróć na dobre tory i pamiętaj o motywacji, która przyświecała Ci na początku całego przedsięwzięcia. Jeśli potrzebujesz wsparcia, możesz poszukać kompana do wspólnego gotowania i aktywności fizycznej. Wytrwałość na pewno przyniesie efekty w postaci szczupłej sylwetki i dobrego samopoczucia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *