Jak zacząć jeździć na nartach?

Styczeń i luty to miesiące wyczekiwane przez fanów sportów zimowych. Słyszałaś kiedyś opowieści znajomych, jak wspaniale bawili się na stoku narciarskim, a w Twojej głowie pojawiła się myśl „Może i ja bym spróbowała jazdy na nartach?”. Jeśli tak, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Chcąc poczuć prawdziwą przyjemność, płynącą z tego zimowego sportu, uprzednio należy się odpowiednio przygotować. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

Zadbaj o ogólną sprawność fizyczną

Zadbanie o ogólną sprawność fizyczną, nie oznacza oczywiście tego, że już rok wcześniej powinniśmy zacząć mordercze treningi na siłowni. Wystarczy, że dwa, trzy razy w tygodniu poświęcisz chociaż pół godziny na aktywność fizyczną. Szczególną uwagę warto zwrócić na mięśnie brzucha oraz nóg, gdyż to one w głównej mierze pracują na wysokich obrotach, podczas jazdy na nartach. Jeśli jeszcze przed wyprawą w góry zadbamy o to, aby te mięśnie trochę rozruszać i wzmocnić, będziemy mogli uniknąć na stoku nieprzyjemnych bólów mięśni, nadwyrężeń itp. Dzięki zadbaniu o naszą sprawność poprawimy także kondycję, co również jest bardzo ważne i pomoże nam poczuć się lepiej na stoku. 

Strój 

Odzież zimowa to punkt pierwszy, o którym na pewno będziecie pamiętać. Jednak oprócz zadbania o to, aby było Wam ciepło, trzeba również zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. Będąc początkującym na stoku narciarskim, nie trudno o małą wywrotkę. Niestety nawet mała wywrotka, może stać się groźna, jeśli nie będziemy odpowiednio zabezpieczeni. Dlatego też, chcemy uczulić Was również na to, aby wyposażyć się w odpowiedni kask. Pamiętajcie, aby zacząć swoją narciarską przygodę, dopiero wtedy gdy na głowie pojawi się kask. Ważnym elementem, także dla początkującego narciarza, są rękawice i gogle, dlatego o nich także nie powinniśmy zapominać. 

Dobrze dobrany sprzęt

Zanim zdecydujemy się na zakup sprzętu, sprawdźmy czy aby na pewno, ten sport nam się spodoba. Na pierwszy wyjazd na narty, większość osób zazwyczaj nie kupuje sprzętu. Zamiast tego, wypożycza narty. Można to zrobić przed wyjazdem w góry i wypożyczyć narty, na przykład w swoim mieście. Jeśli wygodniejszym rozwiązaniem jest dla Ciebie wypożyczenie nart w serwisie w pobliżu stoku, możesz skorzystać z takiej szansy. Jednak należy liczyć się z tym, że w takiej sytuacji wypożyczenie sprzętu może być nieco droższe.

Wszystko gotowe, zaczynamy naukę jazdy!

Skoro wszystko już mamy przygotowane, przejdźmy do sedna. Sposobów na naukę jazdy na nartach jest kilka. Który z nich wybrać?

  • Samodzielna nauka – jasna sprawa, można zdecydować się na ten sposób. Jednak bez pomocy osoby chociaż trochę wprawionej w ten sport nie będzie nam łatwo. To znaczy początkowo, może wydawać się łatwo. Jednak przy braku doświadczenia i samodzielnej nauce, nietrudno nabawić się kontuzji, a gdy taka pojawi się już na początku naszej przygody, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zniechęcimy się i to będzie nasz ostatni raz na stoku.
  • Nauka ze znajomą osobą – jeśli Twój chłopak, przyjaciółka, znajomy, kuzyn czy ktokolwiek inny miał już do czynienia z nartami i chce wybrać się z Tobą na stok, jak najbardziej warto skorzystać z takiej okazji. Niewątpliwie powinna być to osoba, której będziemy ufali podczas jazdy i przy której będziemy się czuć bezpiecznie. Jeśli zdecydujesz się na tej rodzaj nauki jazdy, dobrze zastanów się nad wyborem osoby, która będzie Ci towarzyszyła podczas pierwszych chwil na stoku.
  • Zorganizowany wyjazd – to opcja, w której mamy okazję nauczyć się jazdy na nartach pod okiem profesjonalisty, w kilku bądź kilkunastoosobowej grupie. Co prawda instruktor nie poświęci nam 100% uwagi, jednak tego typu rozwiązanie ma swoje inne plusy. Będąc na takim wyjedzie, gdzie wszyscy jesteśmy na jednym poziomie i wszystkim przyświeca jeden cel – nauka jazdy na nartach – pomiędzy ludźmi tworzy się szczególna więź i swego rodzaju wspólnota. Taki sposób na naukę to gwarancja świetnie spędzonego czasu, masy śmiechu, dobrej zabawy i pozytywnej energii. 
  • Nauka z instruktorem – nie ma co ukrywać, że jest to najdroższy sposób na naukę jazdy, ale z dużym prawdopodobieństwem także najbardziej bezpieczny i dokładny. Instruktor skupia się tylko na nas, ma szansę szczegółowo zobaczyć i skorygować nasze ewentualne błędy. To także dobra opcja dla osób, które pomimo ogromnej chęci na naukę jazdy na nartach, czują strach i mają pewne obawy. Indywidualne podejście instruktora na pewno pomoże poczuć się raźniej i pewniej. 

Jak widzicie jazda na nartach to wcale nie taka trudna sprawa. Wystarczy się do tego odpowiednio przygotować i ruszać na stok. Jeśli jeszcze nie miałyście okazji spróbować szaleństw na nartach, serdecznie Was do tego zachęcamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *