Po zaskakującej wiośnie i lecie, którego jakby nie było nadchodzi jesień. Wyczekana, trochę nostalgiczna, pozwalająca posiedzieć w domu z własnej woli. Jesień zachęca, żeby poczytać książkę, obejrzeć ciekawy serial, zaparzyć herbatkę z imbirem i cynamonem albo… albo robić na drutach!
Własnoręcznie zrobiony szalik, opaska, albo koc to wielka satysfakcja. To także pomysł na spersonalizowany prezent z gatunku DIY. Jeśli druty i włóczka to dla Was nowość, zapraszamy na szkolenie. Dziś powiemy Wam, jak zacząć robić na drutach.
Chcę nauczyć się robić na drutach!
Jeśli nigdy nie robiłyście na drutach, najlepiej będzie, jeśli umówicie się z mamą lub babcią na korepetycje. Może być też sąsiadka albo koleżanka z pracy, która zawsze nosi oryginalne płaszcze. Ustalcie jasne zasady spotkania: Wy odpowiadacie za pyszne ciacho i aromatyczną herbatkę, a Wasz „szkoleniowiec” za stworzenie listy drutów i materiału. Z kolei jeśli należycie do samouków i cenicie sobie samodzielne zdobywanie wiedzy, urządźcie sobie wieczór z YouTube – znajdziecie tam tutoriale dla opornych i żółtodziobów.
Co jest potrzebne do robienia na drutach?
Pytanie jest wbrew pozorom zasadne. Potrzebne są dwa podstawowe narzędzia: druty i włóczka. Druty na początek warto wybrać grubsze, na przykład w rozmiarze 12. To, czy wybierzesz druty proste aluminiowe, bambusowe czy plastikowe jest kwestią zależną tylko od Twoich preferencji. Druty na żyłce to trochę wyższy poziom robótek ręcznych, jednak pozwalają na wykonanie większych prac. Jeśli dysponujesz takimi drutami, sprawdź czy mają rozmiar 9 mm, a żyłka długość około 80 cm.
Włóczka do pierwszego robienia na drutach powinna być grubsza – po pierwsze lepiej będzie widać przerabiane oczka robótki, a po drugie szybciej widać efekt „dziergania”. Zastanawiasz się, jaka to jest „gruba” włóczka? Spójrz na metkę włóczki – motek 100 g powinien mieć długość około 80 m. Warto też wybrać jasny kolor włóczki, ponieważ powstające oczka będą lepiej widoczne i robótka będzie nam się łatwiej robiła. Wełna lekko elastyczna będzie łatwiejsza na start.
Przy robieniu na drutach przydadzą się także nożyczki, centymetr lub linijka pozwalająca sprawdzić próbkę robótki z zalesiami z metki oraz szydełko albo specjalna igła do przewlekania włóczki, jeśli drutami lub palcami będzie ciężko wykończyć robótkę.
Od czego zacząć robienie na drutach?
Absolutne minimum wiedzy, którą trzeba przyswoić i wyćwiczyć to tylko trzy kroki robienia na drutach:
- nabieranie (narzucanie) oczek na druty – czyli jak wykonać początkowy łańcuszek robótki, który będzie stanowił podstawę,
- przerabianie oczek – czyli wytwarzanie kolejnych rzędów oczek. Opanuj najpierw jeden podstawowy ścieg i jego się trzymaj,
- kończenie robótki – czyli estetyczne zamknięcie zdjętego z drutów dzieła Twoich rąk, tu właśnie może być potrzebne szydełko lub igła do włóczki.
Zapewniamy Cię, że w ten sposób wykonasz samodzielnie opaskę na głowę, szalik, komin lub kocyk lub kapę.