Jaką zmywarkę kupić?

0 968

Zmywarka to jeden z niezbędnych sprzętów AGD w kuchni, który z roku na rok zyskuje na popularności. Nic dziwnego. Urządzenie pozwala zaoszczędzić naprawdę sporo pracy. Zastanawiasz się jaką zmywarkę kupić? Dziś podpowiadamy na co należy zwrócić wagę, by wybrać najlepszą.

Na co zwrócić uwagę, kupując zmywarkę?

Wiele lat temu, zmywarki miały zastosowanie w niewielu domach. Obecnie sprzęt ten coraz częściej pojawia się w gospodarstwach domowych. Dobra cena oraz oszczędność czasu i wody to tylko kilka korzyści, jakie niesie za sobą zakup urządzenia. 

Wiele osób zastanawia się jaką zmywarkę kupić? Na co zwrócić szczególną uwagę? Istnieją co prawda różne rankingi ale wybór konkretnego modelu powinien być uzależniony od kilku parametrów. Oto one:

  • Rozmiar – zmywarki dostępne są w kilku wariantach, a ich rozmiar uzależniony jest również od pojemności
  • Typ wolnostojąca lub do zabudowy – do zabudowy dedykowana jest do kuchni, gdzie są meble do zabudowy
  • Dostępne programy zmywania – niektórzy cenią sobie wybór. Popularnością cieszą się zmywarki z programem eco, który jest energooszczędny.
  • Dodatkowe funkcje – czyli udogodnienia takie jak opóźniony start czy blokada rodzicielska
  • Klasa energetyczna – określana za pomocą liter i plusów
  • Klasa suszenia – parametr został wprowadzony przez dyrektywę Unii Europejskiej. Informuje o efektywnym suszeniu naczyń. Określana za pomocą siedmiopunktowej skali suszenia,
  • Klasa zmywania – podział wprowadzony przez dyrektywę Unii Europejskiej, informuje o skuteczności zmywania. Skala efektywności wyrażana jest w siedmiostopniowej skali, od A do G. Wyższa klasa efektywności oznacza, że zmywarka jest w stanie usunąć większe i trudniejsze zabrudzenia
  • Poziom głośności – wyrażany w decybelach (dB).

Zmywarka wolnostojąca czy do zabudowy?

Pierwszym etapem przy wyborze zmywarki, jest określenie jej rodzaju. Urządzenie dzielimy na dwie kategorie: 

  1. Zmywarki wolnostojące – możemy ja ustawić w dowolnym miejscu, tam gdzie nie ma frontu meblowego. Posiadają one fabryczną obudowę, która posiada walor estetyczne. Najczęściej dostępne są dostępne w kolorze białym oraz inox, czyli stalowym. Co więcej, wiele modeli ma dodatkowo zdejmowany blat, co umożliwia zamontowanie urządzenia pod blatem kuchennym. Najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach, gdzie nie ma mebli do zabudowy.
  2. Zmywarki do zabudowy -dedykowane są tam, gdzie jest kuchenna zabudowa. Taki model wkomponowuje się w zabudowę kuchni, górę można obudowa frontem meblowym. Dzięki temu zmywarki nie widać i nie odróżnia się ona od reszty szafek, tworząc spójną całość. Ma to walory estetyczne. Wyróżnia się dwa typy zmywarek do zabudowy. Pierwsza z nich to częściowo zintegrowana, która posiada panel widoczny o frontu urządzenia. W związku z  tym panel jest odsłonięty,  a nie zakryty frontem meblowym. Drugi typ to całkowicie zintegrowane, gdzie panel serowania ukryto w klapie zmywarki. Widzimy go dopiero wtedy, gdy otworzymy urządzenie. Umożliwia to obudowanie frontem meblowym całej zmywarki, tak że nie odróżnia się od reszty szafek kuchennych.

Jaka klasa energetyczna będzie najlepsza dla zmywarki?

Zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej, każdy sprzęt AGD, musi posiadać informację o klasie energetycznej, wyrażonej w siedmiostopniowej skali. Jej oznaczenie znajduje się zawsze na etykiecie urządzenia. To parametr, który informuje o średnim zużyciu energii przy standardowym cyklu zmywania.

Na jej podstawie, mamy obraz efektywności danego modelu. Klasa energetyczna podawana jest w skali liter, od A do G, a dodatkowo jeszcze oznaczana jest plusami. Klasa A to rządzenia, które są najbardziej energooszczędne, a G najmniej. W przypadku plusów, im jest ich więcej, tym pobór energii jest mniejszy. Oznacza to, że klasa A+++ jest najbardziej oszczędna ze wszystkich. 

Większość zmywarek dostępna jest w klasie A, ewentualnie B. Do domu poleca się przede wszystkim zmywarki oznaczone klasą A+, A++ i A+++. Nie ma aż tak dużych różnic w poborze energii, dlatego te oznaczone klasą energetyczną A+ wystarczą.

Pojemność zmywarki

Ważnym aspektem jest również pojemność urządzenia, określająca ilość kompletów naczyń, które można jednocześnie włożyć do środka w jednym cyklu. Ma na to wpływ przede wszystkim ilość domowników i używania naczyń. Jeżeli jesteśmy sami, wystarczy nam mała pojemność. 

Nie ma sensu kupować zmywarek o dużej pojemności, aby naczynia nie zalegały w środku. Może wtedy unosić się nieprzyjemny zapach. W przypadku rodzin trzyosobowych, warto zakupić modele, które pomieszczą większą ilość naczyń.

Poziom hałasu pralek

Kolejnym istotnym parametrem, na który musimy zwrócić uwagę, jest poziom hałasu urządzenia. Taka informacja, podobnie jak klasa energetyczna, znajduje się na etykiecie. Zmywarki pracują zazwyczaj, wytwarzając hałas 40 -45 decybeli (dB), czyli zgodnie z normą, określoną przez Polskie Normy. 

Jeżeli nie lubimy dużego hałasu lub mamy dzieci, warto wybrać cichsze urządzenia Sprawdzą się one również, gdy nasza kuchnia jest otwarta na salon. Spędzamy w nim dużo czasu i będziemy słyszeć, gdy zmywarka będzie pracować.

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.