Jaki rozmiar czapki dla noworodka?

„Najwięcej ciepła ucieka przez głowę” – słyszałyśmy niejednokrotnie od naszych mam, babć itd. Jednak trzeba przyznać, że jest w tym dużo prawdy. Podczas mroźnych dni tak ważne jest, aby oprócz ciepłej kurtki i rękawiczek, zwrócić także szczególną uwagę na czapkę.

Wie o tym każda młoda mama, gdyż u niemowlaków czapka jest niezbędna właściwie o każdej porze roku, nie tylko w zimie. Jak dbać o małe główki i dobrać rozmiar czapki dla noworodka? Sprawdźcie!

Zabezpiecz się zawczasu 

Jeszcze zanim niemowlak pojawi się na świecie, podczas przygotowywania wyprawki, warto zwrócić szczególną uwagę na czapeczkę, która powinna chronić dziecko przed zimnem. Musi jednak być delikatna, by nie podrażnić niemowlaka. Warto także zakupić czapkę w co najmniej dwóch różnych rozmiarach. Możemy też spróbować kupić różne kroje. Czapeczka to nieodłączny element wyprawki maluszka. Musi być ona zatem dobrze dopasowana, nie za mała, aby nie uciskała oraz nie za duża, aby chroniła przed zimnem. Warto jest zabezpieczyć się jeszcze przed porodem, aby w momencie pojawienia się na świecie małej istotki, móc się nią dobrze zająć i zapewnić jej wszystko, czego potrzebuje. Zwykle noworodkom kupuje się czapki w rozmiarze 36, jednak oczywiste jest, że dzieci rodzą się z różnym obwodem główki. Wiadomym jest też, że wcześniak będzie miał mniejszą główkę, niż dziecko urodzone w ustalonym terminie. Dlatego najlepiej przygotować wcześniej kilka rozmiarów i potem dopasować ten odpowiedni.

Jak wybrać odpowiednią czapkę?

Czapeczka powinna zakrywać główkę i uszy dziecka. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wybór czapki wiązanej pod brodą. W zależności od pory roku postawimy na różne modele. W zimie ważne by były to czapki ciepłe, np. polarowe, które dobrze zakrywają uszy. Jednak w cieplejszych miesiącach w roku, wybierzmy lekką, np. bawełnianą czapeczkę. Zwróćmy uwagę, aby materiał był naturalny i delikatny. Nie będzie wtedy podrażniał skóry noworodka. Sprawdźmy także, w jaki sposób wykonano m.in. przeszycia. Kolejną ważną kwestią jest głębokość czapki. Powinna być ona dobrze dopasowana, żeby zakrywać całą główkę, ale jednocześnie nie opadać na oczy.

W jaki sposób zmierzyć główkę noworodka?

W delikatny sposób oplatamy główkę dziecka metrem krawieckim. Ważne, aby pomiaru dokonać w najszerszym miejscu na czole wraz z uszami dziecka. Taki wynik jest jednocześnie rozmiarem czapeczki. W ten sposób możemy być pewni, że kupimy odpowiedni rozmiar czapki dopasowany do główki niemowlaka. Jeśli już zmierzysz obwód głowy, podczas zakupu czapki, pamiętaj także, że te cienkie, bawełniane bardziej się rozciągają i są elastyczniejsze, niż np. te polarowe, które wybierzesz na zimę.

Indywidualne podejście

Każde dziecko jest inne, każde rozwija się i rośnie w różny sposób, dlatego sugerowanie się rozmiarem czapki dostosowanym do wieku dziecka nie zawsze się sprawdza. Firmy podają orientacyjne rozmiaru, aby ułatwić młodym rodzicom zakup najwłaściwszej dla ich dziecka czapeczki, jednak bez pomiarów taki dobór jest najzwyczajniej trudny. Dlatego tak ważne jest, aby na samym początku wybrać kilka i po narodzinach dziecka korzystać z tej, która będzie najlepsza. Nie ma co ukrywać, że wybór tej pierwszej czapki jest najcięższy, ale po narodzinach dziecka, kiedy możemy zmierzyć obwód główki zadanie staje się dużo prostsze. 

Natalia Żabińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *