Jesteś alergikiem? To na pewno ci się przyda!

0 470

Jednym z najczęstszych czynników wywołujących alergię są pyłki roślin. Niektórym może wydawać się, że stężenie pyłków w powietrzu jest najwyższe wiosną, jednak okres pylenia roślin trwa niemal cały rok. Kiedy przypada szczytowy okres pylenia poszczególnych roślin?

 

Alergia potrafi niezwykle skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Kichanie, zatkany, cieknący nos i uczucie swędzenia oczu należą do tak uporczywych dolegliwości, że nierzadko rezygnujemy z ulubionych aktywności lub narzucamy sobie pewne ograniczenia. Nie jest to jednak regułą, ponieważ przebieg alergii można kontrolować, a jej symptomy – łagodzić.

 

Czym są alergeny wziewne?

 

Substancje wywołujące reakcję alergiczną nazywane są alergenami. Ze względu na sposób, w jaki przedostają się one do naszego organizmu, możemy podzielić je na alergeny wziewne, pokarmowe, kontaktowe oraz iniekcyjne. Pyłki roślin należą do grupy alergenów wziewnych.

 

Alergeny wziewne dostają się do organizmu wraz z wdychanym powietrzem. Wśród nich wymienia się pyłki roślin wiatropylnych, zarodniki grzybów pleśniowych oraz roztocza kurzu domowego. Źródłem silnych alergenów wziewnych mogą być również zwierzęta domowe.

 

Alergeny z tej grupy powodują najczęstsze choroby alergiczne, w tym alergiczny nieżyt nosa, na który może cierpieć nawet 25 proc. populacji, oraz astmę, dotyczącą 5-10 proc. populacji.

 

Kalendarz pylenia roślin

 

Za występowanie powyższych objawów odpowiedzialne są przede wszystkim pyłki roślin. Pylenie roślin trwa przeciętnie od połowy lutego do końca października, czyli niemal przez cały rok kalendarzowy. Co bardzo istotne, coraz lepsze warunki wegetacji roślin, które są efektem między innymi ocieplającego się klimatu, sprawiają, że okres pylenia stale się wydłuża, więc wysokie stężenie alergenów w powietrzu utrzymuje się przez dłuższy czas.

 

Na początku roku, czyli w lutym i marcu, pylą głównie leszczyna i olsza. W kwietniu i maju, gdy wiosenna aura zachęca nas do spędzania większej ilości czasu poza domem, przypada szczytowy okres pylenia brzozy, topoli i dębu. Natomiast w okresie urlopowym, czyli w czerwcu, lipcu i sierpniu, pylą przede wszystkim trawy, szczaw, pokrzywa, komosa i bylica.

 

Od początku kwietnia praktycznie do końca września wypada też okres pylenia Cladosporium i Alternaria, będącymi jednymi z najczęściej wywołujących alergię grzybów pleśniowych.

 

Jak leczyć alergiczny nieżyt nosa?

 

Alergiczny nieżyt nosa jest jednym z głównych symptomów alergii. Przejawia się on uczuciem swędzenia oczu i blokady nosa, kichaniem oraz wodnistym katarem. Chcąc złagodzić te i inne objawy, zapobiec ewentualnym następstwom przewlekłego nieżytu nosa, a także prowadzić normalne, aktywne życie, należy przyjmować leki przeciwhistaminowe drugiej generacji.

 

W odróżnieniu od preparatów pierwszej generacji, rzadko powodują one skutki uboczne, w tym sedację, na którą składają się senność, zaburzenia koncentracji i obniżenie czasu reakcji.

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.