Karmienie kota – jakie miski będą najlepsze?

Kompletując kocią wyprawkę należy w szczególności zadbać o odpowiednie miski. Wbrew pozorom wcale nie jest to taka banalna kwestia. Należy bowiem pamiętać o kilku, istotnych czynnikach. One mogą wpłynąć na zdrowie i dobrą kondycję Twojego pupila. Jakie miski będą najlepsze? Odwiedzamy sklep zoologiczny i odpowiadamy na to pytanie.

Miski dla kota – z jakiego materiału?

Sklep zoologiczny zaoferuje nam najczęściej trzy rodzaje misek dla kota – plastikowe, metalowe oraz ceramiczne. Klienci stawiają najczęściej na te z tworzywa sztucznego, ale czy to dobry pomysł? Niestety nie. Plastik bowiem zachowuje zapach, a zatem może zniechęcić kota do jedzenia przy zmianie pokarmu. Nawet po myciu nasz pupil będzie bowiem czuł poprzedni posiłek. A dodatkowo plastikowa miska łatwo się rysuje i jest niezwykle lekka, przez co może „jeździć” po całym mieszkaniu. Zdecydowanie lepszym wyborem są zatem miski metalowe i ceramiczne. Kupując je należy się jednak upewnić, że nie mają jakichkolwiek skaz i nierówności, które mogłyby uszkodzić delikatny, koci języczek.

Miski dla kota – wielkość i głębokość

Ważny jest również rozmiar miski dla kota. Odwiedzając sklep zoologiczny natkniemy się z pewnością na modele większe, mniejsze, głębsze i płytsze. Należy mieć na względzie fakt, że kot posiada bardzo wrażliwe na bodźce zewnętrzne wibrysy, czyli wąsy. Jeżeli miska będzie zbyt mała, może zniechęcać kotka do jedzenia. Przed zakupem warto zatem sprawdzić optymalną wielkość na domowych miskach i talerzykach. Jedne będą kotu odpowiadały bardziej, inne mniej. Czasem wygodnym rozwiązaniem są też gumowe podkładki pod miski. Dzięki temu nie przesuwają się podczas jedzenia. Należy jednak upewnić się, że podkładka nie jest zbyt wysoka i nie powoduje dyskomfortu w czasie jedzenia.

Czy miski dwukomorowe to dobry pomysł?

Wielu właścicieli kotów kupuje dla swoich pupili miski dwukomorowe. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie. Koci instynkt podpowiada bowiem zwierzakom, że woda powinna być oddalona od miejsca spożywania pokarmu. Optymalnym rozwiązaniem byłoby zatem postawienie wody i jedzenia w dwóch różnych miejscach w domu. Przy miskach dwukomorowych najczęściej resztki pokarmu wpadają do wody i zniechęcają kotka do jej spożywania. Nawodnienie jest natomiast bardzo ważne dla zdrowia pupila. W kontekście wody warto też wspomnieć, że świetnym rozwiązaniem, które oferuje niejeden sklep zoologiczny, są wodne fontanny. One stale filtrują wodę, a kotek może napić się tak jak z kranu, który tak uwielbia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *