Kiedy należy zgłosić się na badanie USG piersi?

USG piersi jest jednym z najważniejszych badań profilaktycznych, które regularnie wykonywać powinna każda dbająca o swoje zdrowie kobieta. Jest to obowiązkowe badanie zalecane corocznie wszystkim paniom, które ukończyły 35 rok życia. USG piersi pozwala na wczesne wykrycie zmian nowotworowych w obrębie piersi oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia. Jakie są wskazania do wykonania USG piersi i jak badanie to wygląda w praktyce?

Kiedy należy wykonać badanie USG piersi?

USG piersi jest badaniem całkowicie nieinwazyjnym, bezbolesnym oraz w pełni bezpiecznym dla zdrowia każdej kobiety. Wykonywane jest za pomocą specjalnego urządzenia emitującego ultradźwięki. Jego wykonanie zazwyczaj poprzedzone jest szczegółowym wywiadem lekarskim, podczas którego lekarz stwierdza wskazania do jego przeprowadzenia.

Badanie USG piersi warto wykonywać regularnie, gdyż pozwala ono na wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości w budowie gruczołu piersiowego, w tym także niebezpiecznych dla naszego życia i zdrowia zmian nowotworowych. Zaleca się, aby wszystkie kobiety, które ukończyły 20 rok życia zgłaszały się na USG piersi co ok. 2 lata, a po ukończeniu 35 lat co roku. W razie wykrycia guzków lub innych niepokojących zmian w piersiach zaleca się natomiast, aby badanie wykonać jak najwcześniej. USG piersi pozwala bowiem ustalić rodzaj występującej zmiany oraz podjęcie odpowiedniego leczenia.

Na badanie USG piersi powinny zgłosić się kobiety, które podczas rutynowego badania piersi w domu wykryły guzki lub inne zmiany, których wcześniej nie było. Podobnie sytuacja wygląda także w przypadku zauważenia niepokojącej wydzieliny z sutków lub krwi. Badanie USG piersi powinno być natomiast regularnie wykonywane przez kobiety, w których rodzinie istniały przypadki zachorowania na nowotwory piersi.

Jak przebiega badanie USG piersi w Krakowie?

Wykonanie USG piersi nie wymaga od poddającej się mu pacjentki żadnego specjalnego przygotowania. Istotne jest jednak, aby wyznaczony termin badania przypadał w ciągu pierwszych 10 dni cyklu miesiączkowego. Przed przystąpieniem do badania lekarz przeprowadza z pacjentką szczegółowy wywiad, podczas którego padają pytania m. in. o przypadki zachorowania na nowotwory piersi w jej najbliższej rodzinie.

Warto także przygotować datę ostatniej miesiączki oraz poinformować lekarza o zaobserwowanych nieprawidłowościach podczas samodzielnego badania piersi. Istotne jest także wskazanie regularnie zażywanych leków oraz rodzaju antykoncepcji, o ile jest przez kobietę stosowana. Jeśli USG piersi jest wykonywane po raz kolejny warto zabrać ze sobą także wyniki poprzednich badań, które pozwolą lekarzowi ocenić zmiany w piersiach.

USG piersi wykonywane jest na leżąco. Na miejsce poddawane badaniu nanoszony jest specjalny żel, a samo badanie przeprowadzane za pomocą ultrasonografu. Oprócz gruczołów piersiowych lekarz analizuje także pachy oraz znajdujące się w ich okolicach węzły chłonne. Jako że skuteczność badania w dużej mierze zależy od jakości i czułości sprzętu, na USG piersi w Krakowie warto wybrać się do nowoczesnej placówki, która dysponuje dobrej jakości urządzeniem ultrasonograficznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *