Kolagen morski – kiedy stosować?

Kolagen to naturalnie produkowane przez człowieka białko, które dba o zdrową skórę i kości. Niestety, wraz z wiekiem nasze organizmy produkują go coraz mniej, czego efektem są wzmożone procesy starzenia. Na przestrzeni ostatnich lat suplementacja kolagenem stała się wyjątkowo popularna i nic w tym dziwnego, gdyż pozwala spowolnić proces matowienia i szarzenia skóry, dbając również o układ kostny.

 

Jak dokładnie pomaga i jak go stosować? Warto się temu przyjrzeć.

Kolagen morski – czym jest?

Morska wersja kolagenu zwana jest również rybią, gdyż to właśnie od tych zwierząt jest pozyskiwana. Wyróżnia się wyjątkowym podobieństwem strukturalnym do kolagenu produkowanego przez ciało człowieka, stąd jest tak dobrze przyswajalna przez nasze organizmy. Szczególnie ważna jest tutaj zawartość dwóch aminokwasów – proliny i glicyny, które synergicznie wspomagają pracę całego ciała. Kolagen ten wyróżnia się również rzadszymi wiązaniami chemicznymi pomiędzy włóknami.

Sam kolagen, niezależnie od pochodzenia, pełni w organizmie szeroką gamę funkcji, a w tym:

  • dba o elastyczność i sprężystość skóry,
  • zwiększa wytrzymałość tkanek na czynniki zewnętrzne,
  • zapewnia szybsze gojenie się ran,
  • wspomaga prawidłowe funkcjonowanie stawów.

Jakie są rodzaje kolagenu morskiego?

Warto wiedzieć, że kolagen morski występuje w dwóch formach, które różnią się od siebie działaniem, inaczej wspierając organizm człowieka. O jakich rodzajach mowa?

  • Kolagen typu 1 – to forma, która jest składnikiem budulcowym skóry i więzadeł, dbając równocześnie o wytrzymałość tkanki łącznej.
  • Kolagen typu 2 – jego suplementacja jest przydatna szczególnie dla osób, które mają problemy ze stawami i pragną zwiększyć ich ruchomość.

Powstaje też pytanie – który kolagen wybrać? Oczywiście dobry suplement kolagenowy, taki jak Marine Collagen od Ecoandfit będzie zawierał w sobie obie te formy. Co więcej, powinien też posiadać dodatek witaminy C i kwasu hialuronowego, które wspólnie intensyfikują jego pozytywny wpływ na organizm człowieka.

Kolagen morski – jak go stosować?

Na początku trzeba wiedzieć, że kolagen występuje najczęściej w dwóch formach – tabletkach i proszku. Jeśli chodzi o ich właściwości prozdrowotne, formy te nie różnią się od siebie – kluczem jest tutaj dobranie, która z opcji jest dla nas wygodniejsza. Tabletki można łatwo i szybko połknąć, a proszek można dodać do dowolnego płynu.

Warto pamiętać, że nie powinniśmy przekraczać zalecanej przez producenta dawki – zazwyczaj optymalna dawka to 4000 mg na dobę. Nie pomoże to w osiągnięciu oczekiwanych rezultatów wcześniej, a może powodować wiele skutków ubocznych. Jednocześnie należy pamiętać, że ważna jest przy tym zbilansowana dieta, jak i przyjmowanie minimum 2 l płynów dziennie.

Pozostaje jeszcze jedno pytanie. Kiedy pić kolagen – rano, czy wieczorem? Jak się okazuje, nie ma to większego znaczenia. Ważna jest systematyczna i regularna dawka.

Czy możliwe są skutki uboczne?

Jak w przypadku każdej formy suplementacji, skutki uboczne są możliwe, jednak najczęściej zdarzają się przy stosowaniu nadmiernej dawki. Do najczęściej występujących niechcianych konsekwencji zaliczamy ogólne osłabienie, bóle mięśni i stawów, jak i reakcje alergiczne. Należy jednak pamiętać, że są one niezwykle rzadko spotykane.

 

 

 

 

Liczba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *