Kolagen – naturalny eliksir młodości?

Kolagen to popularny wypełniacz zmarszczek na szeroką skalę stosowany w produktach kosmetycznych oraz gabinetach medycyny estetycznej. Za sprawą swojego działania na skórę jest on niekiedy określany mianem eliksiru młodości. Czy jest to jednak słuszne stwierdzenie?

Czym właściwie jest kolagen?

Z chemicznego punktu widzenia kolagen jest białkiem występującym naturalnie w warstwie skóry właściwej, ścięgnach i układzie kostnym. Jest odpowiedzialny za elastyczność, jędrność i właściwe nawilżenie skóry. W organizmie młodej osoby jest on automatycznie wytwarzany i podlega ciągłej wymianie. Z wiekiem jednak organizm traci zdolność do syntezy włókien kolagenowych, co objawia się pojawieniem się zmarszczek i utratą elastyczności skóry. Proces ten rozpoczyna się średnio ok. 26 roku życia i dodatkowo jest potęgowany czynnikami zewnętrznymi, tj. stres, choroby czy intensywny wysiłek fizyczny. Szacuje się, że co dekadę produkcja kolagenu w skórze spada średnio o 10%, a w przypadku kobiet po menopauzie jego ilość w skórze zmniejsza się średnio o 30%.

Czy kolagen może zatrzymać proces starzenia się skóry?

Starzenie się skóry jest naturalnym, nieodwracalnym procesem będącym wynikiem upływającego czasu. Jednak u różnych osób przebiega on w innym tempie, z większą lub mniejszą intensywnością, co w dużej mierze zależy od uwarunkowań genetycznych. Niezależnie od tego można jednak opóźniać lub niwelować objawy naturalnego starzenia się skóry poprzez dostarczanie jej dodatkowych ilości kolagenu.

Gdzie szukać kolagenu?

Kolagen jest obecny w wielu produktach spożywczych, takich jak galaretki, zupy na bazie wywarów z kości lub podroby. Jednak ze względu na niską zawartość tego białka w pożywieniu oraz jego trudną przyswajalność codzienna dieta nie pozwala na uzupełnienie jego niedoborów. Bardziej efektywnym sposobem na uzupełnienie zawartości kolagenu w organizmie jest przyjmowanie suplementów w płynie lub tabletkach. Czy picie kolagenu jest efektywniejsze niż przyjmowanie go w tabletkach ? O tym dowiecie się w następnej publikacji.

Włókna kolagenowe znajdziemy także w wielu różnych kosmetykach – balsamach do ciała, kremach do twarzy, tonikach czy bazach pod makijaż. Coraz częściej można kupić także roztwory czystego kolagenu, pozyskiwane np. ze skóry ryb. Tego typu produkty charakteryzują się znacznie silniejszym działaniem i przy regularnym stosowaniu widocznie poprawiają stan skóry przywracając jej pożądaną elastyczność i opóźniając pojawienia się nowych oznak jej starzenia. Należy jednak pamiętać, że różne stężenia kolagenu odpowiadają konkretnym problemom skórnym i tego typu produkty zawsze należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *