Kosmetyki dla cery dojrzałej

Starzenie się skóry jest naturalnym procesem polegającym na zmniejszeniu biologicznej aktywności komórek organizmu, spowolnieniu procesów regeneracyjnych i utracie zdolności adaptacyjnych ustroju.

Cechy starzejącej się skóry

Starzeniu się skóry towarzyszą różne procesy fizjologiczne, do których należy m.in. utrata elastyczności skóry, odwodnienie i zaznaczenie zmarszczek mimicznych. Pojawiają się również drobne zmarszczki wokół kącików oczu i ust. Naskórek wraz z upływem czasu staje się cieńszy i szorstki, a keratynocyty pomnażają się w zwolnionym tempie. Wydzielanie melaniny następuje w sposób niejednolity, czego wynikiem są brązowe plamy w miejscach odkrytych – tzw. plamy starcze. Fibroblasty staja się również coraz mniej aktywne. Pogarsza się struktura włókien kolagenowych i elastynowych. Krążenie we włośniczkach ulega zmianie, czego wynikiem jest duża kruchość tych naczyń.

Pielęgnacja i profilaktyka

Główne zasady pielęgnacji skóry dojrzałej, po przekroczeniu 35. roku życia, to dostarczanie organizmowi dużej codziennej porcji antyoksydantów – pomocne w walce ze starzeniem się skóry są witaminy A, E, C. Należy również wzbogacić dietę o produkty będące źródłem tych witamin, a więc żółto–pomarańczowe owoce i warzywa, jaja, wątróbkę, oleje roślinne, orzechy, czarną porzeczkę, aronię, owoce cytrusowe. Niezwykle ważną rolę odgrywa ochrona przed promieniowaniem słonecznym.

Aktywne składniki kosmetyków do cery suchej

Podstawowym składnikiem każdego kosmetyku przeciwzmarszczkowego powinny być antyoksydanty, do których należą m.in.: witamina E i C, karotenoidy, koenzym Q10, flawonoidy, wyciąg z żeń-szenia, ginkgo biloba oraz kwas ursolowy. Niezwykle ważne jest też prawidłowe nawilżenie skóry. Inne skuteczne w przeciwdziałaniu starzeniu się skóry substancje o właściwościach antyoksydacyjnych i naturalnym pochodzeniu to np. wyciąg z mimozy, będący aktywnym składnikiem R-COCTAIL. Z kolei kwas laktobionowy zawarty w L-CREAM zapobiega tworzeniu się zmarszczek poprzez hamowanie grupy enzymów-metaloproteinaz. Zawarta w nim trahaloza nawilża skórę i zatrzymuje w niej wodę.

Bardzo ważną rolę w przeciwdziałaniu starzenia się skóry odgrywa profilaktyka i prawidłowa pielęgnacja skóry, a zwłaszcza użycie preparatów o właściwościach antyoksydacyjnych.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Nanili

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *