Kosmetyki naturalne kontra drogeryjne – co wybrać?

2 497

Wiele mówi się w ostatnim czasie o kosmetykach naturalnych, zestawia się ich właściwości z tradycyjnymi kosmetykami, a idąc za nowym trendem, wszyscy producenci zachwalają swoje produkty jako pochodzące od natury, zawierające składniki roślinne. W taki sposób zaciera się gdzieś granica pomiędzy prawdziwymi wytworami natury a składnikami rodem z laboratorium, lub przetworzonymi.

Składnik składnikowi nierówny

Przyglądając się składom kosmetyków, można zobaczyć typowe elementy, takie jak tłuszcze, emulgatory, woski czy barwniki i zapachy. Występują one zarówno w kosmetykach naturalnych, jak i tych bardziej „chemicznych”. Jeśli jednak przyjrzymy się im bliżej, zobaczymy znaczące różnice.

Tłuszcze w tradycyjnych kosmetykach to najczęściej tanie oleje mineralne, które tworzą na skórze warstwę nieprzepuszczającą powietrza, doprowadzającą często do jej zapychania. Kosmetyki naturalne zawierają za to roślinne oleje, tłoczone na zimno, które zachowują najwięcej korzystnych składników.

Woski w kosmetykach naturalnych pochodzą od roślin – to składniki takie jak wosk carnauba, kadelila czy olej jojoba, lub od zwierząt – lanolina, wosk pszczeli. Zwykłe kosmetyki znów zawierają syntetyczne woski mineralne, pochodne ropy naftowej, często zatykające pory.

W kosmetykach naturalnych również emulgatory są pochodzenia roślinnego – rolę tę spełnia olej kokosowy, palmowy czy oliwa z oliwek. Drogeryjne kosmetyki w tym celu wykorzystują PEG-i i PPG-i, mogące uwrażliwiać skórę.

Emolienty, czyli składniki nawilżająco – natłuszczające w kosmetykach naturalnych to oleje roślinne oraz skwalen i bezpieczny alkohol tłuszczowy. W tradycyjnych kosmetykach pojawiają się emolienty syntetyczne, takie jak silikony. One również sprawiają, że na bardziej podatnej skórze mogą powstawać zaskórniki i pryszcze.

Warto jeszcze wspomnieć o aromatach i barwnikach. Jeśli chodzi o nadawanie zapachu, w kosmetykach naturalnych sprawdzają się olejki eteryczne. Drogeryjne kosmetyki pachną znacznie ładniej, czasami jak perfumy, jednak ich kompozycje zapachowe są syntetyczne i mogą powodować alergie. Barwników z kolei kosmetyki naturalne nie posiadają wcale. Jeśli mają one jakąś wyraźną barwę, to zwykle ze względu na użycie konkretnego olejku. Co innego w konwencjonalnych składnikach, gdzie barwniki są syntetyczne i równie niebezpieczne.

Co zatem wybrać?

Już szybki rzut oka na skład kosmetyków naturalnych może otworzyć oczy, jednak na szczęście nie każdy z kosmetyków w drogerii jest zły. Czasami też kosmetyki naturalne nie działają na naszą skórę wystarczająco – w końcu każda cera jest inna. Warto jednak podczas zakupów rozważyć stosunek ceny do składu danego kosmetyku (czy opłaca się płacić tyle za same syntetyczne, tanie do wytworzenia składniki?) i czy potrzeby posiadania jakiegoś kosmetyku nie wytworzyła w nas reklama.

Więcej na temat kosmetyków naturalnych można zobaczyć: http://biolander.com/.

2 Komentarzy
  1. lula Użytkownicy mówią:

    Często te naturalne to totalna ściema. nie wszystko z napisem BIO i EKO jest super.
    ja natomiast polecam naszą Polską markę Biały Jeleń – mają doskonałe wyroby!

  2. gizelka Użytkownicy mówią:

    Ja lubię kosmetyki naturalne a szczególnie takie, które można wykonać samemu.
    Jest wiele fajnych sposobów na własne kosmetyki oraz zestawy które pozwalają je robić

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.