Krótkie kompendium. Rzęsy – budowa, pielęgnacja, zabiegi

Czy wiesz, jak długo żyje jedna rzęsa? Ile mamy wszystkich rzęs? Jaką spełniają funkcję? Czego potrzebują, aby prawidłowo rosnąć? Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym. Niesłusznie, bo to informacje, które mogą nam wiele ułatwić.

Warto zacząć od tego, że rzęsa to również włos. Zdecydowanie krótszy i mniej miękki, ale nadal włos, który wymaga szczególnej troski. Zbudowana jest analogicznie do włosa. Składa się z cebulki zakorzenionej w mieszku włosowym oraz trzonu, czyli części tego maleńkiego włoska, która wystaje ponad skórę. I tutaj rzecz najbardziej zaskakująca: tylko cebulka jest żywa. To w niej zachodzą wszystkie procesy odpowiedzialne za wzrost rzęs, dlatego to o nią trzeba dbać.

Jak dbać o rzęsy?

Jeśli jesteśmy już przy wzroście to warto wiedzieć jedno. Jak to się dzieje, że rzęsy nie rosną tak długie, jak nasze włosy? Wszystko to przemyślane jest perfekcyjnie przez naturę, która skróciła nieco cykl życia rzęs, dzięki czemu osiągają optymalną długość. Jedna rzęsa żyje od 2 do 4 miesięcy, a następnie obumiera i wypada. A właściwie zostaje wypchnięta przez nowo wyrastający włosek. Dlatego co jakiś czas zauważamy, że wypadła nam rzęsa (np. podczas demakijażu), ale nie odnotowujemy widocznej utraty rzęsy i nie staje się ich nagle drastycznie mniej. Po prostu systematycznie stare rzęsy wymieniane są na nowe.

W ten cykl świetnie wpisują się odżywki do rzęs, które stymulują pracę cebulek i dzięki temu maleńkich włosków wokół oczu może być więcej, a do tego w wersji dłuższej i grubszej. Dobre serum to kompleks substancji, które wspierają naturalne procesy regeneracji i wzrostu, dzięki czemu rzęsy rosną dłuższe i gęstsze niż bez takiego specjalistycznego wsparcia. Co zrobić, żeby rzęsy były piękniejsze na dłużej? Najlepiej regularnie stosować dobrej jakości odżywkę do rzęs, która uzupełni niedobory składników odżywczych i zadba o prawidłowy poziom nawilżenia. Będzie także dodatkową ochroną przed czynnikami szkodliwymi i motorem napędowym dla rozleniwionych cebulek. Odpowiednia pielęgnacja to klucz do sukcesu.

fakty o rzęsach

Jest coś, co jeszcze warto wiedzieć na temat rzęs. Ile ich tak właściwie mamy? Liczba rzęs u każdej osoby jest inna i zmienia się z wiekiem. Im starsi jesteśmy, tym mniejszy jest potencjał wzrostu rzęs, szybciej wypadają, są cieńsze i bardziej kruche. Średnia liczba rzęs to 200 na górnej powiece oraz 100 na dolnej (oczywiście przy jednym oku). Również długość rzęs jest inna dla każdej osoby od 6 nawet do 12 mm przy rzęsach na górnej powiece w zewnętrznym kąciku. Wszystkie te informacje zapisane są w genach, ale nie zawsze się uwidaczniają. Codzienna pielęgnacja to sposób na wydobycie z naszych rzęs maksimum piękna i zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *