Kto zostaje w domu po rozwodzie?

Rozwód to wydarzenie, które ma wiele poważnych konsekwencji. Życie dotychczasowych małżonków zmienia się diametralnie – szczególnie dla tej osoby, która musi znaleźć nowe miejsce zamieszkania. No właśnie – kto zostaje w domu po rozwodzie, a kto musi się wyprowadzić? Dowiedz się, jak podzielić dom po rozwodzie!

Artykuł został przygotowany przy wsparciu merytorycznym adwokat Marleny Słupińskiej-Strysik [strona internetowa: https://slupinska.eu/rozwody/]

Podział domu po rozwodzie – trzy możliwości

 

Jedną z kwestii, która budzi najwięcej wątpliwości w przypadku rozwodu, jest to, kto zostaje w domu po rozwodzie. Tak naprawdę istnieją trzy możliwości:

 

  • fizyczny podział nieruchomości,
  • przejęcie nieruchomości przez jednego z małżonków i spłata drugiej osoby,
  • sprzedaż nieruchomości i podział uzyskanych w ten sposób środków.

 

W każdym przypadku należy rozważyć, która z możliwości będzie najkorzystniejsza. Oczywiście wiele zależy od tego, w jakiej konkretnie sytuacji znajdują się małżonkowie.

Fizyczny podział nieruchomości po rozwodzie

 

To rozwiązanie jest stosunkowo rzadko spotykane, choć zdarza się, że małżonkowie wybierają właśnie tę możliwość. Chodzi tutaj o sytuacje, kiedy posiadany dom jest na tyle duży, że małżonkowie mogą dokonać fizycznego podziału nieruchomości. W ten sposób mogą funkcjonować obok siebie, nie przeszkadzając sobie nawzajem.

Przejęcie nieruchomości przez jednego małżonków

 

Kolejne rozwiązanie to przejęcie domu lub mieszkania po rozwodzie przez jednego z małżonków. W takiej sytuacji osoba, która zostaje w domu, jest zobowiązana do spłacenia drugiego małżonka – a zatem do oddania mu odpowiedniej kwoty. W wielu przypadkach konieczne jest skorzystanie z pomocy rzeczoznawcy, który pomoże w wycenieniu nieruchomości i określi, jaką kwotę powinna zwrócić drugiemu małżonkowi osoba, która przejmuje nieruchomość.

Sprzedaż nieruchomości po rozwodzie

 

Trzecia możliwość to sprzedaż nieruchomości i podział uzyskanych pieniędzy pomiędzy byłych małżonków. Rozwiązanie to również jest często stosowane, szczególnie wtedy, gdy żadna z osób nie chce pozostać w dotychczasowym miejscu zamieszkania. To optymalna opcja również wtedy, kiedy żadnego z małżonków nie stać na spłatę drugiej osoby.

Jak podzielić dom po rozwodzie?

 

Przed podjęciem decyzji o tym, jak podzielić dom po rozwodzie, pod uwagę należy wziąć szereg kwestii. Chodzi tu przede wszystkim o to, które z rozwiązań będzie najbardziej korzystne pod względem finansowym. Jeśli małżeństwo ma dzieci, warto również uwzględnić ich dobro. Być może najlepszym rozwiązaniem okaże się pozostanie w dotychczasowym domu przez tego rodzica, który będzie sprawował opiekę.

 

W sytuacji, kiedy para nie jest w stanie podjąć decyzji odnośnie do tego, jak podzielić dom po rozwodzie, zadecydować może sąd. Z pewnością weźmie on pod uwagę zarówno dobro dzieci, jak i sytuację ekonomiczną każdego z małżonków. Należy pamiętać, że w niektórych przypadkach sąd może zadecydować o sprzedaży nieruchomości w licytacji komorniczej, co wiązać się będzie ze sporymi stratami finansowymi.

Kto zostaje w domu po rozwodzie – podsumowanie

 

Podjęcie decyzji o tym, kto zostaje w domu po rozwodzie, w wielu przypadkach jest trudne. Z pewnością jednak warto spróbować na spokojnie ustalić, które z rozwiązań będzie najbardziej korzystne dla każdej ze stron. Choć rozwód jest bardzo stresującym przeżyciem, pod uwagę należy wziąć kwestie finansowe, a także dobro dzieci. Być może okaże się, że zadecydowanie o tym, jak ma wyglądać podział domu po rozwodzie, nie będzie takie trudne.

 

Chcesz wiedzieć więcej na temat tego, jak podzielić majątek po rozwodzie? Zajrzyj tutaj: https://slupinska.eu/blog/podzial-majatku-po-rozwodzie-dom/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *