Kubki termiczne – idealne do pracy, na wycieczkę i do domu

Austriacki kompozytor Johann Strauss II, któremu sławę przyniósł walc „Nad pięknym modrym Dunajem”, powiedział kiedyś, że do inspiracji potrzebuje tylko otwartego fortepianu, ciszy i filiżanki kawy. Nie trzeba być zresztą artystą, by przyznać, iż kilka łyków gorącej kawy potrafi zdziałać prawdziwe cuda. A dzięki takiemu wynalazkowi jak kubek termiczny, można mieć ją zawsze pod ręką. Rozwiązanie to na pewno doceniłby i sam Strauss, mógłby bowiem postawić kubek termiczny na kawę tuż obok fortepianu i sięgać po napój bez odrywania się od pracy twórczej. Ba! Zabierać gorącą kawę wszędzie, gdzie tylko by chciał! Szkoda, że z fortepianem nie poszłoby mu tak łatwo… Komu jeszcze poza Straussem przyda się dobry kubek termiczny? Jak wybrać ten najlepszy? Zapraszamy do lektury!

Kubek termiczny i łyk… historii

Nie byłoby kubków termicznych, gdyby nie te zwykłe. Jak powstały pierwsze kubki? Cóż, ich wynalazca nie jest znany. Zresztą, czy da się tu mówić o jednym człowieku? Można uznać, że wynalazcą kubka był każdy prehistoryczny człowiek, który dla swojej wygody stworzył naczynie, by nie pićzaczerpniętej wody prosto z dłoni. Skoro ten fakt mamy już ustalony, zróbmy porządny przeskok aż do schyłku XIX w. Wtedy to, na przestrzeni kilku lat, niezależnie od siebie, próżniowe naczynia o podwójnych ściankach, wymyślili najpierw Francuz Jacques-Arsene d’Arsonval, a potem Szkot James Dewar. Co ciekawe, w tamtych czasach żył też Strauss, ale niestety nie mógł cieszyć się nie tylko kubkiem termicznym na kawę, ale nawet zwykłym termosem, który wtedy nie posiadał jeszcze takiej nazwy, a używany był jedynie do celów laboratoryjnych.

Pierwszy termos na użytek domowy, który można uznać za starszego brata kubka termicznego, powstał na początku XX w., kilka lat po śmierci uwielbiającego kawę kompozytora. Jego twórcą był Niemiec Reinhold Burger, który zresztą nie tylko opatentował to naczynie, ale także zaczął używać nazwy „thermos” (od greckiego słowa „therme” oznaczającego ciepło). Teraz zrobimy drugi, króciutki w porównaniu z poprzednim, bo tylko do lat 80 minionego wieku, skok w czasie. To mniej więcej wtedy zaczęły pojawiać się działające na tej samej zasadzie jak termosy, kubki termiczne. Stanowiły poręczniejszą alternatywę dla wspomnianych termosów, były doceniane więc przede wszystkim w podróży. I tak jest do tej pory, choć dziś kubki termiczne to naczynia zabierane chętnie nie tylko na wycieczki, ale też do pracy czy na uczelnię. To nie wszystko, kubki termiczne, ze względu na wygodę, często używane są także w domach.

Komu można polecić kubki termiczne?

Po zaserwowanym nawet nie łyku, a całym kubku historii, pora zastanowić się, jakim osobom przydadzą się kubki termiczne do kawy. Tak naprawdę… wszystkim, ale rozwiązanie to docenisz szczególnie, jeśli:

  • pracujesz przy komputerze i lubisz mieć w zasięgu dłoni gorącą kawę, dużo podróżujesz, czy to rekreacyjnie, czy też w ramach pracy,
  • uczysz się lub studiujesz i chcesz zabierać do szkoły albo na uczelnię ciepły napój w poręcznym naczyniu,
  • jesteś młodą mamą skazaną do tej pory na zimną kawę (mały kubek termiczny to prawdziwe wybawienie!), pracujesz fizycznie w ciężkich warunkach, na zewnątrz, także w sezonie jesienno-zimowym,
  • spędzasz dużo czasu pracując i odpoczywając na działce, lubisz aktywny tryb życia i biwaki oraz górskie szlaki to Twój żywioł,
  • pracujesz na produkcji lub np. w sklepie na kasie i nie możesz co chwilę wychodzić, by robić sobie coś ciepłego do picia, jesteś kompozytorem i do inspiracji potrzebujesz otwartego fortepianu, ciszy i kawy

Jak wybrać najlepszy kubek termiczny?

Nie da się nie zauważyć, że kubków termicznych jest na rynku prawdziwy dostatek. Na co zwrócić uwagę przy wyborze tego akcesorium? Dobry kubek termiczny powinien przede wszystkim najlepiej spełniać rolę, do której został stworzony, a więc długo utrzymywać temperaturę wlanego do niego napoju. Kubki termiczne do kawy powinny być też szczelne. Musisz mieć przecież gwarancję, że kawa nie tylko będzie ciepła, ale także, że nie wyleje się z kubka termicznego do plecaka lub torebki. Co jeszcze? Najlepszy kubek termiczny to taki, który będzie po prostu poręczny i łatwy w obsłudze, także w tych mniej komfortowych warunkach. Dla lepszego bezpieczeństwa użytkowania, warto wybrać taki kubek termiczny na kawę, który ma uchwyty antypoślizgowe. Oczywiście nie bez znaczenia jest też atrakcyjny dla oka design. Przed zakupem kubka termicznego musisz też podjąć decyzję, jaka jego pojemność będzie dla Ciebie najlepsza.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykułu kubki termiczne nie mają już przed Tobą żadnych tajemnic. A jeśli nie masz jeszcze swojego, koniecznie zajrzyj na stronę Sklep Kawa, tam na pewno znajdziesz idealny kubek termiczny na kawę i… nie tylko!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *