Lampy na taras i balkon – stwórz klimatyczne miejsce na jesienne wieczory

Wrzesień to czas, kiedy lato ustępuje miejsca jesieni. I choć ocieplenie klimatu powoduje, że coraz częściej wrzesień przypomina sezon letni, to wieczorny chłód i brak światła słonecznego dobitnie nam przypominają, że prawdziwe lato już się skończyło. To jednak świetna pora, aby pomyśleć o stworzeniu klimatycznego miejsca na balkonie bądź tarasie. Pomoże w tym odpowiednio dobrane oświetlenie. Jakie lampy sprawdzą się w tej przestrzeni zewnętrznej?

Lampy na zewnątrz – czym powinny się charakteryzować?

Niezależnie od tego, czy w planach mamy rozświetlenie niewielkiego balkonu typu loggia, czy też chcemy stworzyć wyjątkowo komfortową, funkcjonalną i klimatyczną przestrzeń na sporych rozmiarów tarasie, musimy postawić na oświetlenie z kategorii lamp zewnętrznych. Chodzi o to, aby były one przystosowane do stosowania na zewnątrz i odporne na działanie czynników atmosferycznych.

Bardzo ważny jest parametr IP, czyli informujący o wodoszczelności oraz odporności na wnikanie drobnych cząsteczek zanieczyszczeń. Na zadaszonym balkonie czy tarasie zwykle wystarczają lampy o IP wynoszącym minimum 44. W przypadku otwartych przestrzeni musi to być IP68. Oświetlenie odpowiednie do takich miejsc można znaleźć na stronie https://lightplus.pl/.

Lampy solarne czy podłączane do źródła prądu?

Jedną z ciekawszych propozycji, która sprawdza się zarówno na balkonach, jak i tarasach, jest zastosowanie lamp solarnych. Ich największym atutem jest fakt, że w ciągu dnia „ładują się”, dzięki światłu słonecznemu. Po zmroku samoistnie zaczynają świecić, a zgromadzona energia słoneczna zazwyczaj wystarcza na kilka godzin działania. Nie trzeba żadnej instalacji elektrycznej, co pozwala na ustawienie takich lamp w dowolnych miejscach.

Tu jednak oferta jest dość ograniczona. Poza tym nie można liczyć na równomierne oświetlenie całej przestrzeni, szczególnie dużego balkonu czy tarasu. Lampy solarne sprawdzą się zatem raczej jako dodatkowe źródło światła, głównie odpowiadające za wprowadzenie przyjaznej atmosfery.

W przypadku tradycyjnego oświetlenia potrzebne będzie poprowadzenie instalacji elektrycznej, ale pozwoli to na instalację praktycznie dowolnych punktów świetlnych.

Lampy wiszące, kinkiety i oprawy elewacyjne

Na balkonie czy tarasie, który ma zadaszenie, można zainstalować lampę wiszącą. Jej światło będzie równomiernie rozprowadzane po całej przestrzeni, co pozwoli na komfortowe korzystanie do późnych godzin nocnych. Trzeba jedynie pamiętać o odpowiedniej konstrukcji lub zabezpieczeniu długiej linki, która zakończona jest kloszem, przed podmuchami wiatru.

Doskonałym rozwiązaniem są kinkiety zewnętrzne, które dobrze oświetlają mniejsze fragmenty balkonu bądź tarasu, jednocześnie ich światło jest dość subtelne. To zarazem funkcjonalne i dekoracyjne oświetlenie, ponadto odpowiadające za tworzenie przyjaznej atmosfery.

Oprawy elewacyjne są niezwykle stylowe. Dzięki nim można dodać elegancji balkonowi bądź tarasowi. Łatwo je wkomponować w aranżację tego miejsca, ponieważ dostępne są w szerokiej palecie konstrukcji i stylów.

Lampki cotton balls – wyjątkowy klimat

Wyjątkowy klimat i dopełnienie stylistyki przestrzeni zewnętrznych są w stanie zapewnić lampki cotton balls. Niewielkie punkty świetlne umieszczone w bawełnianych kulach, które do działania potrzebują jedynie baterii. Ich różnorodne kształty i kolory potrafią uatrakcyjnić każdą przestrzeń zewnętrzną.

Stwórzmy wyjątkowy klimat na balkonie bądź tarasie za pomocą właściwie dobranych lamp. Jesienią nie rezygnujmy z odpoczynku w takich miejscach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *