Lofty – od tanich mieszkań do luksusowych apartamentowców

0 551

Mieszkania loftowe stają się coraz popularniejsze w Polsce. Ten surowy styl i przede wszystkim dom z duszą i starym zacięciem ma coraz więcej zwolenników. Nie chodzi już tylko o sam sposób mieszkania, bo jak wiadomo lofty to domy zaaranżowane w starych, najczęściej przemysłowych budynkach. Na topie jest sam styl: meble, dodatki, lampy loft, czy taka ogólna industrialna surowość. Co to właściwie są mieszkania loftowe i co je charakteryzuje, o tym dowiecie się poniższego artykułu.

Co to są lofty i dlaczego powstały

 

Pewnie wielu z nas kojarzy z Amerykańskich filmów stare hale magazynowe lub opuszczone budynki przemysłowe, w których powstawały przestrzenne mieszkania w industrialnym charakterze, surowych ścianach, mieszkalnym, choć nadal przemysłowym stylu. Lofty, czyli budynki fabryczne przerabiane na mieszkania, właśnie tam miały swój początek, mniej więcej w latach 60-tych. Kojarzone były przede wszystkim z miejscami artystycznymi, bo niejednokrotnie zajmowali je malarze i rzeźbiarze urządzając w nich nie tylko swoje domy, ale też pracowanie. Duże przestrzenie oraz okna czyniły te miejsca idealnymi do pracy. Co ważne – miejsca te nie były drastycznie zmieniane. Owszem nadawano im przytulności i funkcjonalności, ale wiele elementów pozostawało bez zmian: filary, drzwi, okna, wystające ze ścian rury, lampy loft o charakterystycznych, metalowych abażurach i mocnych żarówkach. Lampy tego typu można znaleźć na stronie: Podsufitem (przechodząc do kategorii: https://podsufitem.pl/pol_m_style_lampy-industrialne-loft-1676.html). Ze względu na stylistykę tych miejsc i umiejscowienia, mieszkanie w takich pomieszczeniach było bardzo tanie.

Lofty w Europie

 

Moda na lofty w Europie, czy też w Polsce pojawiły się dużo później i też zupełnie inna była ich charakterystyka. Na mieszkania loftowe wybierane są stare budynki przemysłowe, które mają industrialna przestrzeń, ale inaczej niż w Ameryce – na aranżację tych miejsc wydaje się dużo pieniędzy. Mieszkania loftowe w Polsce mają charakter designerski i ekskluzywny, będący fanaberią raczej ludzi bogatych. Wiąże się z tym wiele rzeczy. Przede wszystkim trzeba wykupić miejsce w starej fabryce, a potem dość dużym nakładem finansowym odnowić je, a niejednokrotnie doprowadzić całą hydraulikę. Niejednokrotnie znajduje się inwestor, który adaptuje te miejsca na potrzeby loftowe. Tego przykładem są mieszkania w tym stylu, które znajdują się w Łodzi – miastem, które ma bogatą, XIX-wieczną historię przemysłową, a w której opuszczonych, fabrycznych miejsc nie brakuje. Teraz w miejscach tych powstają luksusowe apartamenty. Podobnie sprawa ma się w Poznaniu, w którym przerabia się industrialną zabudowę i tworzy kompleksy loftowe. Takie mieszkania kosztują nawet milion złotych. W tym wypadku ten klimat surowych ścian, z których zwisają lampy loftowe, dość mocno się zatraca i z założenia bardzo tanie lokum stało się apartamentem dostępnym dla bogaczy.

 

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.