Łokieć tenisisty – jak sobie z nim radzić?

0 837

Łokieć tenisisty to dość często występujące schorzenie w obrębie stawu łokciowego. Jego głównym objawem jest ból ręki w łokciu, który z czasem może utrudniać, a nawet uniemożliwiać wykonywanie prostych, codziennych czynności. Na szczęście współczesna ortopedia zna skuteczne sposoby na leczenie łokcia tenisisty.

Z tekstu dowiesz się:

● czym jest łokieć tenisisty,

● jakie mogą być jego przyczyny i objawy,

● jakie są najskuteczniejsze metody leczenia łokcia tenisisty.

Łokieć tenisisty to jedna z najczęściej występujących patologii w obrębie stawu łokciowego. Jej bezpośrednią przyczyną anatomiczną są stany zapalne okolic łokcia, nieprawidłowości w strukturze kolagenu oraz w ukrwieniu łokcia. Czynniki te, wraz z przeciążeniami i mikrourazami wynikającymi z częstej, nadmiernej pracy mięśni prostownika nadgarstka i palców, prowadzą do zmian chorobowych w obrębie łokcia.

Łokieć tenisisty – objawy, występowanie, diagnostyka 

Biorąc pod uwagę nazwę schorzenia, łokieć tenisisty powinien być zaliczany do grupy urazów sportowych. Owszem, jest to stan dość często dotykający osoby uprawiające tenis, squash czy badminton , ale może on przydarzyć się także osobom wykonującym pracę wymagającą powtarzania ruchów ręki, polegających na przeproście i nawracaniu nadgarstka. Są to m.in. stomatolodzy, elektrycy, malarze, murarze, hydraulicy czy elektrycy.

Jeśli chodzi o objawy łokcia tenisisty, najbardziej charakterystyczny jest ból w łokciu,  zwłaszcza po jego bocznej stronie, nasilający się np. przy ruchach nadgarstka czy zaciskaniu pięści. Z czasem pojawiać się mogą problemy z wykonywaniem codziennych prostych czynności, takich jak otwieranie drzwi czy unoszenie nawet lekkich przedmiotów.

Diagnostyka łokcia tenisisty zazwyczaj nie sprawia ortopedom większego problemu. Po badaniach podmiotowych i przedmiotowych, w wielu wypadkach wystarczy zazwyczaj USG stawu łokciowego. Czasami uzupełnia się diagnostykę o rezonans magnetyczny, a w skrajnych przypadkach – o badanie histopatologiczne włókien kolagenowych. 

Leczenie łokcia tenisisty 

Jeśli chodzi o łokieć tenisisty, leczenie ma na celu przede wszystkim złagodzenie dolegliwości bólowych, przywrócenie normalnego funkcjonowania stawu oraz utrzymanie możliwości wykonywania pracy lub uprawiania sportu. Podstawą terapii łokcia tenisisty może być np. miejscowe stosowanie żeli, maści czy kremów o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym oraz przeciwobrzękowym. Niekiedy zaleca się aplikację leków w formie iniekcji bezpośrednio do stawu (wykonuje się to pod kontrolą USG).

Oczywiście bardzo ważnym elementem terapii są ćwiczenia na łokieć tenisisty, które obejmować mogą zarówno samodzielne ćwiczenie w domu (po przeszkoleniu przez rehabilitanta), jak prowadzoną przez specjalistę terapię manualną. Obejmuje ona najczęściej:

● głęboki masaż poprzeczny – jego celem jest utrzymanie i/lub odtworzenie naturalnej ruchomości stawu łokciowego,

● manipulację Milla – stosowaną u pacjentów z uszkodzeniami brzusznej części nadkłykcia bocznego na przyczepie mięśnia prostownika promieniowego nadgarstka krótkiego,

● funkcjonalny masaż tkanek miękkich – poprawia ukrwienie tkanek, przez co przyspiesza ich regenerację.

Szerokie zastosowanie w leczeniu łokcia tenisisty mają także rozmaite zabiegi z zakresu fizykoterapii: jonoforeza, pole magnetyczne, laseroterapia, krioterapia, fala uderzeniowa czy ultradźwięki. Mają one działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, usprawniają przepływ krwi w tkankach i zmniejszają napięcie mięśniowe.

Opaska na łokieć tenisisty? To możliwe!

W leczeniu łokcia tenisisty często wykorzystuje się różnego rodzaju akcesoria medyczne – opaski, ortezy czy stabilizatory, które – w zależności od konstrukcji oraz potrzeb pacjenta – mogą zarówno minimalizować ryzyko wystąpienia urazu, jak i unieruchomić staw łokciowy i zmniejszać ból w łokciu. I tak np. opaski elastyczne wykonane z włókien syntetycznych typu spandex wzmacniają staw łokciowy, lekko go rozgrzewają i chronią przed przeciążeniami. Stabilizatory biomagnetyczne, wyposażone w magnesy, pobudzają krążenie i zmniejszają dolegliwości bólowe. Ortezy stawu łokciowego stabilizują cały staw, są bardzo przydatne w okresie rehabilitacji po kontuzji.

Jak widać, łokieć tenisisty, choć dość często występujący, bolesny i utrudniający normalne funkcjonowanie, może być skutecznie leczony. Jeśli więc zauważymy u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, warto jak najszybciej zgłosić się do ortopedy!

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.