Łysienie androgenowe a peruki – czy warto?

Peruki stają się coraz popularniejsze i coraz więcej osób decyduje się na ich noszenie. Motywacji jest naprawdę dużo. Niektórzy kupują peruki, by poczuć się atrakcyjnie lub zmienić swój wizerunek bez konieczności zmiany fryzury. Istnieje jednak grupa osób, dla których noszenie peruk to sposób na radzenie sobie z chorobą – utratą włosów. Najliczniej decydują się na nie pacjenci zmagający się z łysieniem androgenowym. Co warto wiedzieć odnośnie tej choroby? Jak wybrać najlepszą perukę? Czy warto ją nosić?

Na czym tak właściwie polega łysienie androgenowe?

Łysienie androgenowe jest uwarunkowaną genetycznie chorobą, która objawia się nadmiernym wypadaniem włosów. Częstą przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne u osób w różnym wieku. Bez względu na dokładne przyczyny skutkiem jest znacznie przerzedzona linia włosów i pojawiające się zakola. Może dojść również do rozjaśnienia pozostałych włosów. Leczenie problemu jest zazwyczaj długotrwałe i skomplikowane.

Dlaczego peruka będzie najlepszym rozwiązaniem? Najważniejsze zalety peruk

Wiele osób zmagających się z łysieniem androgenowym zakrywa problem przy pomocy peruki. Oczywiście w samej chorobie nie ma nic wstydliwego i nikt nie musi zakrywać jej objawów, jednak dla wielu osób utrata atrakcyjnych, pięknych i zdrowych włosów prowadzi bezpośrednio do obniżenia poczucia własnej wartości czy pogorszenia samopoczucia. Wypadaniu włosów często towarzyszy frustracja z powodu trudności w zamaskowaniu postępujących objawów. U wielu pacjentów pojawia się pogorszone samopoczucie i znacznie obniża się jakość życia. Dlatego coraz częściej obok, chociażby psychoterapii rozwiązaniem mogą być peruki, które pozwalają znów poczuć się pięknie. Obecnie można wybrać wiele różnych długości i kolorów peruk, dzięki czemu z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Jak wybrać najlepszą perukę?

Wybór odpowiedniej peruki nie jest trudny, wystarczy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów. Przede wszystkim warto zastanowić się, jaka fryzura będzie najlepsza. Modeli peruk jest wiele, dzięki czemu można swobodnie wybierać między włosami krótkimi a długimi, kolorowymi a naturalnymi. Co więcej, można znaleźć zarówno peruki naturalne, jak i syntetyczne. Warto pamiętać, żeby przy zakupie peruki zwrócić uwagę również na firmę, ponieważ to właśnie ona jest wyznacznikiem najwyższej jakości.

Peruki naturalne czy syntetyczne?

W sklepach można znaleźć peruki naturalne i syntetyczne. W przypadku tych pierwszych zarówno stylizacja, jak i pielęgnacja jest wyjątkowo prosta – wygląda tak, jak przy włosach naturalnych. Co więcej, tego typu peruki są wyjątkowo wytrzymałe i z powodzeniem mogą posłużyć nawet kilka lat. Peruki naturalne mogą znacznie przewyższać wartość tych wykonanych z syntetycznych włosów. To najlepsze rozwiązanie dla osób, którym zależy na zachowaniu maksymalnie naturalnego wyglądu oraz na możliwości dalszej stylizacji włosów na różne okazje.

Z kolei syntetyczne peruki, choć są zdecydowanie tańszym rozwiązaniem, również potrafią wyglądać zaskakująco naturalnie. Warto pamiętać, że są one nieco trudniejsze w stylizacji, co może być jednocześnie ich wadą, jak i zaletą. Z jednej strony nie ma konieczności żmudnego stylizowania fryzury i peruka jest od razu gotowa do noszenia, niemniej może to być przeszkodą, dla osób, które lubią inaczej czesać się na różne okazje. Trzeba pamiętać, że żywotność peruki syntetycznej jest nieco krótsza niż w przypadku włosów naturalnych i zwykle wynosi około roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *