Metody likwidacji problemu opadających powiek

Wraz w wiekiem w organizmie człowieka zachodzi wiele zmian, których odzwierciedlenie stanowi stopniowa zmiana dotychczasowego wyglądu. Wokół oczu i na czole pojawiają się zmarszczki, policzki stają się jakby zapadnięte, skóra traci jędrność i elastyczność. Dość częstym defektem kosmetycznym, związanym ze zmianami napięcia w obrębie skóry twarzy, jest opadanie powiek. Opadanie może dotyczyć zarówno powieki górnej jak i dolnej, choć zwykle najbardziej na wygląd wpływa defekt w obrębie powieki górnej. Z powodu opadających powiek twarz wygląda na zmęczoną i smutną. Nie dziwi zatem, że gabinety medycyny estetycznej oferują obecnie wiele zabiegów, które mogą poprawić kondycję powiek.

 

W grupie osób predysponowanych do wystąpienia opadających powiek są w szczególności osoby intensywnie wykorzystujące narząd wzroku w swojej codziennej pracy, a więc np. te spędzające dużo czasu przed ekranem komputera. Ponadto krótkowzroczność, noszenie okularów oraz wszelkiego rodzaju problemy okulistyczne także przyczyniają się do częstszego występowania opadających powiek.Choć zwykle opadająca powieka stanowi jedynie defekt kosmetyczny, to czasem może powodować również zaburzenia widzenia- dzieje się tak, gdy powieka zaczyna przysłaniać pole widzenia. Wówczas korekcję opadającej powieki wykonuje się ze względów zdrowotnych. Niezależnie od przyczyn powstawania problemu, gdy pojawia się opadająca powieka, zabieg (więcej informacji: https://www.tourmedica.pl/artykuly-medyczne/operacja-plastyczna-powiek/ ) korekty powiek pozwala skutecznie poprawić komfort życia.

Jak można pozbyć się problemu opadających powiek?

Plastyka powiek, inaczej blefaroplastyka – jest to klasyczna operacja z zakresu chirurgii plastycznej, której celem jest usunięcie fałdu skórnego w obrębie opadającej powieki. „Zabieg należy właściwie do rutynowych operacji wykonywanych w obrębie twarzy. Jest taką operacją z najmniejszym dyskomfortem i najmniejszymi objawami niepożądanymi jeżeli chodzi o twarz.” wyjaśnia specjalista chirurgii plastycznej, dr Marcin Wiatroszak. Zwykle zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, a fałd usuwany jest za pomocą łezkowego cięcia i usunięcia nadmiaru skóry. Plastykę powiek można wykonać metodą klasyczną – z wykorzystaniem skalpela jak i wykonując cięcia wiązka promienia lasera, co skraca okres gojenia i minimalizuje ryzyko powikłań.  Na rany powstałe  w wyniku operacji zakładane są szwy, które zdejmuje się po upływie około tygodnia. Po upływie 7 dni pacjenci zwykle mogą wrócić do codziennych aktywności.

 

Lifting powiek z wykorzystaniem nici liftingujących – jest to niemal nieinwazyjny i bezbolesny zabieg, który polega na wprowadzeniu pod skórę specjalnych, wchłanialnych nici liftingujących. Na życzenie pacjentki może on zostać wykonany w znieczuleniu miesjcowym. Efekt zabiegu widoczny jest niemal od razu, a celem nici jest nie tylko fizyczne podniesienie opadającej powieki. Zaobserwowano bowiem, że sama obecność nici oddziałuje pozytywnie na procesy przebudowy w obrębie skóry przyczyniając się m.in. do zwiększenia produkcji kolagenu. Dzięki temu, nawet wtedy, gdy nici ulegną już wchłonięciu powieki nie powrócą do stanu sprzed zabiegu ponieważ skóra stanie się bardziej elastyczna i napięta. Trwałość liftingu z wykorzystaniem nici ocenia się na około 2 lata- po tym czasie można go wykonać ponownie.

 

Zabiegi laserowe odmładzające okolice oczu – jest to metoda nieoperacyjna, która polega na wykorzystaniu właściwości lasera frakcyjnego CO2. Zastosowanie lasera poprzez wywołanie efektu termicznego i odparowanie powierzchownych warstw skóry powiek pozwala pobudzić naturalne procesy przebudowy włókiem kolagenowych oraz stymuluje fibroblasty do produkcji nowych włókien. W trakcie zabiegu pacjent zakłada na oczy specjalne osłony, które chronią oczy przed działaniem lasera. Zabieg ten poprawia napięcie i elastyczność skóry powiek, co pozwala zniwelować problem opadającej powieki. Spłyceniu ulegają również zmarszczki wokół oczu, często zmniejszają się cienie pod oczami przez co twarz wygląda na wypoczętą.

 

Czasem opadająca powieka jest efektem obniżenia napięcia skóry w obrębie czoła- wówczas dobre efekty może przynieść lifting tej części twarzy. Poprawa napięcia skóry czoła w naturalny sposób uniesie również powieki.

 

5 komentarzy

  1. Ciekawa sprawa i artykuł! nie sądziłam że to tak proste i powszechne! ciekawa jestem tylko czy to boli…

  2. samej operacji czy zabiegu boję się więc ja szukam alternatywnych rozwiań niestety te zwykle nie działają ( kremy, maseczki.. )

  3. Dzięki temu zabiegowi moja twarz wydaje się dużo młodsza i nabrała większej wyrazistości. Efekt, jest długotrwały i przy tym bardzo bezpieczny, w zasadzie bezbolesny. Bardzo jestem zadowolona z całości zabiegu, który zrobiłam w Elite na Złotej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *