Zarówno jakość nasienia, jak i żywotność komórki jajowej wpływają na możliwość zajścia w ciążę. Jeśli oboje partnerzy są płodni, najważniejsze są dni, w które uprawiają seks. Na zapłodnienie nie wpływa natomiast pozycja seksualna czy długość stosunku. Mitów dotyczących starania się o dziecko jest znacznie więcej.
Zapłodnienie jest możliwe tylko w trakcie owulacji
Seks w dniu owulacji, a także 1-2 dni przed lub po uwolnieniu komórki jajowej z jajnika zwiększa szansę na zajście w ciążę. Należy jednak pamiętać, że plemniki żyją w organizmie kobiety nawet pięć dni, dlatego do zapłodnienia może dojść nawet wtedy, gdy para uprawiała seks cztery dni przed owulacją. Aby rozpoznać, kiedy kobieta ma dni płodne ważna jest wnikliwa obserwacja własnego ciała: śluzu, twardości szyjki macicy, stopnia otwarcia pochwy, temperatury ciała, długości i regularności cykli miesiączkowych.
1. Częsty seks wpływa na pogorszenie jakości plemników
Naukowcy australijscy dowiedli, że codzienne uprawianie seksu w tygodniu, który poprzedza jajeczkowanie zwiększa szanse na zapłodnienie (źródło: http://eurekalert.org.). Dotyczy to zarówno metody naturalnej, jak i zapłodnienia in vitro. Częsty wytrysk poprawił nawet ruchliwość plemników. W spermie mężczyzn, którzy uprawiają seks rzadziej, np. raz na dwa tygodnie, część plemników jest martwa.
2. Niektóre pozycje seksualne zwiększają szansę na zajście w ciążę
Kolejny mit dotyczy wpływu pozycji seksualnej na szanse zapłodnienia. Szczególnie popularna jest pogłoska – oczywiście nieprawdziwa – że pozycja misjonarska daje największą możliwość na zajście w ciążę. Wszystko zależy od budowy anatomicznej kobiety, nie można więc uogólniać. Nie pomoże również stanie na rękach po stosunku – niektóre kobiety mają nadzieję, że w ten sposób sperma szybciej dotrze do jajowodu, ale jest to mit. Także czas trwania stosunku, ani to, czy kobieta osiągnie orgazm, nie wpływa na możliwość zajścia w ciążę.
Zobacz także: Idealny czas na zajście w ciążę