Myślisz już o egzaminach? Sprawdź 5 sposobów, jak poprawić pamięć i koncentrację!

Niezależnie od tego, czy masz przed sobą ciężkie egzaminy, czy pracujesz umysłowo, czasem możesz mieć problemy z pamięcią i koncentracją. Na jej jakość ma wpływ wiele czynników, ale może aktywnie działać ku jej polepszeniu. Odpowiednio zbilansowana dieta, ćwiczenia pamięci i odpowiednia atmosfera sprzyja nauce. Co zrobić, aby poprawić pamięć i koncentrację?

 

Daj sobie dobre warunki

Przyswajanie wiedzy wymaga odpowiednich warunków – postaraj się skupić na nauce w 100%, unikaj rozpraszaczy (np. media społecznościowe) i staraj się przebywać w cichym i spokojnym miejscu. Niektórym sprzyja praca np. w kawiarni, ale możesz być wyjątkiem. Mózg nie jest w stanie skupiać się przez dłuższy czas na jednej czynności, dlatego rób regularne przerwy, pomocna może być np. technika Pomodoro.

Pamiętaj o zdrowej diecie

Odpowiednio zbilansowana i bogata w składniki odżywcze dieta wpływa bezpośrednio na pracę całego organizmu, również naszego mózgu. To podstawa jego prawidłowego funkcjonowania. Poza odpowiednią dietą, pamiętaj również o płynach – bez nich szybko skończysz z bólem głowy, który jest oznaką odwodnienia. Woda mineralna to najlepszy wybór.

Dotleniaj mózg

W okresie intensywnej nauki czy zbliżającego się terminu oddania ważnego projektu, nie zamykaj się w mieszkaniu na całe dnie. Mózg potrzebuje odpocząć i się dotlenić – spacery, bieganie lub choćby wyjście na zakupy powinny pomóc mu się zregenerować.

Ćwicz nie tylko fizycznie

Nie tylko nasze mięśnie wymagają regularnych ćwiczeń, żeby utrzymać się w dobrej kondycji. Dbaj o swój mózg na co dzień, od młodości do emerytury, aby zachować dobre zdrowie. Łamigłówki, czytanie, gry typu scrabble, szachy, puzzle, zadania matematyczne – im więcej bodźców dla mózgu, tym lepiej.

Pomyśl o suplementach i lekach

Na rynku istnieje wiele leków i suplementów, które mogą poprawić pracę naszego mózgu (np. vitabuerlecithin), wpłynąć na lepszą pamięć i koncentrację. Warto po nie sięgać, szczególnie w ważnych chwilach, takich jak sesja, egzamin maturalny, ciężkie miesiące w pracy. To gwarancja szybkich efektów i odżywienia mózgu w satysfakcjonujący sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *