Na co warto zwrócić uwagę, kupując soczewki kontaktowe?

0 506

Jeśli nie chcesz nosić cały czas okularów lub poddać się operacji laserowej, zwróć uwagę na soczewki kontaktowe. Mogą zapewniać dobre widzenie, korygując krótkowzroczność, nadwzroczność lub astygmatyzm. Soczewka musi pasować do oka. Dlatego producenci proponują różnorodne kombinacje średnicy i krzywizny. Co ważne, pielęgnacja soczewek kontaktowych-ich czyszczenie, dezynfekcja i przechowywanie-są łatwiejsze niż kiedyś.

Z jakiego materiału mogą być wykonane soczewki?

Szukając soczewek kontaktowych, zwróć na samym początku uwagę, z jakiego materiału zostały wykonane.

Miękkie soczewki są wykonane z żelowych, zawierających wodę tworzyw sztucznych, zwanych również hydrożelami. Są cienkie i giętkie. Dlatego dopasowują się do przedniej powierzchni oka.  Silikonowe soczewki kontaktowe hydrożelowe są zaawansowaną formą miękkich soczewek. Są bardziej porowate. Dzięki temu pozwalają na dotarcie większej ilości tlenu do rogówki.

Producenci proponują też soczewki przepuszczalne dla gazu (GP lub RGP). Są sztywne i porowate. Umożliwiają przepływ tlenu. Lepiej przylegają do powierzchni oka. W ten sposób zwiększają komfort noszenia. Często zapewniają ostrzejsze widzenie niż miękkie i silikonowe kontakty. Szczególnie wtedy, gdy masz astygmatyzm. Najprawdopodobniej będziesz potrzebował trochę czasu, aby się do nich przyzwyczaić. Jednak po wstępnym okresie adaptacji, staną się tak wygodne jak hydrożelowe.

Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę na hybrydowe soczewki kontaktowe. Pod względem

komfortu rywalizują z miękkimi i hydrożelowymi kontaktami. Zapewniają ostre widzenie. Mają sztywną, przepuszczalną dla gazu strefę środkową. Otoczona jest “osłoną” z materiału hydrożelowego lub silikonowo-hydrożelowego. Są jednak droższe. Możesz mieć też problem z właściwym dopasowaniem.

Kiedy należy wymienić soczewki kontaktowe?

Pamiętaj, by często wymieniać kontakty. W ten sposób możesz zapobiec gromadzeniu się osadów, kurzu i brudu na soczewkach kontaktowych. Zmniejszasz więc ryzyko infekcji oka. Soczewki miękkie można podzielić na: codzienne jednorazowe, jednorazowe tygodniowe lub dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne, półroczne i roczne.

Kontakty przepuszczające gaz są bardziej odporne na osady. Dlatego tych soczewek kontaktowych nie musisz zmieniać tak często, jak miękkich. Często wytrzymują rok lub nawet dłużej.

Biorąc pod uwagę przeznaczenie, miękkie kontakty można jeszcze podzielić na:

  •  sferyczne-mają taką samą moc w całej optycznej części soczewki,
  • toryczne-mają różne moce w różnych południkach soczewki,
  • wieloogniskowe (w tym dwuogniskowe) zawierają różne strefy mocy dla widzenia bliży i dali,
  • kosmetyczne, w tym kolorowe mogą zmienić lub zintensyfikować kolor oczu.

Jak widzisz, wybór jest ogromny. Dlatego, jeśli masz jakieś wątpliwości, poproś o pomoc optyka lub okulistę.

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.