Na co zwracać uwagę wybierając przedszkole?

0 639

Nie ma żadnych przepisów nakazujących rodzicom posyłanie dziecka do przedszkola, niemniej jednak warto rozważyć tę możliwość i rozejrzeć się za placówką odpowiednią dla malucha. Co należy brać pod uwagę?

Dlaczego warto posłać dziecko do przedszkola?

Większość rodziców traktuje przedszkole jako poczekalnię dla dziecka kiedy oni będą zajęci pracą. Wychodzi się wtedy z założenia, że skoro jedno z rodziców nie pracuje, może zająć się dzieckiem. Warto wiedzieć, że przedszkole to coś więcej niż opieka – to również wielopłaszczyznowa edukacja malucha. To właśnie w przedszkolu dziecko ma szansę poznać rzeczy, które staną się podstawą do jej przygody w szkole, rozwija swoją ciekawość świata, powoli staje się samodzielne, uczy się nawiązywać relacje z rówieśnikami. -Maluch po przedszkolu jest dużo lepiej ukształtowany i bardziej gotowy na czekające go wyzwania, niż dziecko, które pierwsze lata dzieciństwa spędziło wyłącznie pod opieką rodziców – wyjaśniają pracownicy Centrum Rozwoju i Zabawy Elfik z Sosnowca.

Co brać pod uwagę przy wyborze przedszkole?

Praktyka pokazuje, że rodzice często mają problem z wybraniem placówki odpowiedniej dla ich dziecka – źródłem problemu jest to, że dziecko mamy jedno, a przedszkoli – całe mnóstwo. Z bogatej oferty trudno wybrać jedną pozycję, dlatego warto przed podjęciem decyzji warto przeanalizować plusy i minusy każdej z nich. Oto kilka rzeczy, które powinniśmy brać pod uwagę:

  • Lokalizacja – dla wielu rodziców to kwestia priorytetowa. Idealna przedszkole mieści się dość blisko domu lub pracy, a jego okolica jest zielona, bezpieczna i zaciszna
  • Bezpieczeństwo – przedszkole powinno spełniać wymogi bezpieczeństwa, m.in. w kwestii wyposażenia placu zabaw, toalet, a także zabezpieczeń drzwi wejściowych.
  • Wielkość grup – grupy dzieci w przedszkolu powinny być raczej małe, ponieważ to właśnie w takich grupach dzieci nawiązują lepszy kontakt z rówieśnikami, zaś opiekunowie są w stanie poświęcić każdemu podopiecznemu wystarczającą ilość swej uwagi. Pod tym względem przedszkola prywatne mają znaczną przewagę nad publicznymi – wielkość grup oscyluje w nich w granicach 10 dzieci na jednego opiekuna, podczas gdy w przedszkolach państwowych liczba ta może wynosić zgodnie z przepisami nawet 25 osób.
  • Program zajęć dodatkowych – każde przedszkole oferuje swoim uczniom możliwość uczestniczenia w zajęciach dodatkowych, np. plastycznych lub tanecznych
  • Indywidualne potrzeby dzieci – każde dziecko jest inne, jednak niektóre mają swoje bardzo specyficzne potrzeby, dotyczące np. kwestii wyżywienia. Warto sprawdzić, czy przedszkole będzie w stanie zająć się dziećmi cierpiącymi na alergie pokarmowe lub inne schorzenia.

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.