Na czym polega psychoterapia?

Polki i Polacy na przestrzeni ostatnich lat zmieni podejście do psychoterapii. Coraz świadomiej wykorzystywana jest nie tylko jako metoda leczenia zaburzeń psychiki, ale także jako sposób na zaakceptowanie postaw, wyborów i emocji. Na czym polega psychoterapia i kto powinien ją przejść? 

Problemy natury psychicznej

Psychoterapia to połączenie medycyny i psychologii, czerpie jednak pewne elementy również z klasycznej filozofii. Polega na bezpośrednim kontakcie pacjenta z psychologiem lub psychiatrą. W zależności od zastosowanej terapii, może odbywać się indywidualnie lub w grupie. Przejście przez psychoterapię pozwala poradzić sobie z traumą, zaburzeniami emocjonalnymi oraz problemami natury psychologicznej. Do niedawna pierwszym skojarzeniem z psychoterapią były cykle spotkań dla anonimowych alkoholików – dziś zapisują się na nią osoby z wyższych klas społecznych, o których na pierwszy rzut oka, nie można powiedzieć złego słowa.

Kto powinien pójść na psychoterapię?

Psychoterapia może być elementem leczenia lub indywidualną metodą poradzenia sobie z problemem. Psychoterapia to przede wszystkim rozmowa, która pozwala zajrzeć w głąb siebie, pomaga uleczyć żal z przeszłości i rozwiązać emocjonalne supły. Psychoterapeuta pomaga uleczyć duszę, oczyścić głowę ze złych myśli, uwierzyć w siebie, uwolnić się od stałego oceniania i osądzania siebie lub innych, ale także zmotywować lub wyleczyć fobie i stany lekowe. Odpowiednio odpasowana do potrzeb psychoterapia pozwala zmienić negatywne nastawienie pacjentów z ciężkimi chorobami – na przykład nowotworami czy migrenami wywołanymi napięciami emocjonalnymi. 

Rodzaje psychoterapii

Zasadniczo wyróżnia się cztery rodzaje psychoterapii:

  • indywidualną – w której uczestniczy tylko pacjent zgłaszający się na terapię;
  • małżeńską – skierowaną do osób będących w związkach partnerskich;
  • rodzinną – spotkania psychoterapeuty z całą rodziną; 
  • grupową – osoby uczestniczące w terapii łączy podobny problem lub trauma. 

Czy rozmowa może leczyć? 

Ponieważ spotkania u psychoterapeuty opierają się na rozmowach, pojawia się pytanie: czy rozmowa może leczyć? Dlaczego spotkanie z przyjaciółką przy kawie nie ma takiej mocy? 

Psychoterapeuci pomagają dotrzeć do istoty problemu – są dla nas obcymi osobami, nie będą więc stawać po naszej stronie, żeby pokazać solidarność. Pomagają za to dotrzeć do genezy aktualnego stanu, poznać kontekst historii, a następnie wczuć się w sytuację pacjenta i zrozumieć schemat działania. Po takiej wycieczce w głąb siebie można przeżyć oczyszczenie i zrozumieć, co należy zmienić w obecnym postępowaniu. Dzięki spotkaniom u psychoterapeuty można wyleczyć się z toksycznych relacji, zrozumieć niedopowiedziany potrzeby partnera, zmotywować do zmiany pracy czy też zagoić żal towarzyszący trudnym wydarzeniom. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *