Na czym polega USG stawu kolanowego?

USG stawu kolanowego wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości. W ten sposób specjalista może zobaczyć na żywo na ekranie, co dzieje się w ciele pacjenta. Jest to bezbolesna procedura, która jest bardzo popularna. Wykorzystuje się tutaj fale dźwiękowe, a nie promieniowanie.

Dlatego jest bezpieczne dla pacjenta. Może być stosowane nawet w ciąży.

USG diagnozuje problemy z narządami wewnętrznymi, naczyniami krwionośnymi i strukturami tkanek miękkich w organizmie. Dzięki niemu można sprawdzić woreczek żółciowy, wątrobę, nerki, trzustkę, pęcherz i wiele innych struktur zewnętrznych.

Kiedy lekarz może zalecić USG?

Ultradźwięki są szeroko stosowane w medycynie. Lekarz może go zalecić, gdy pacjent odczuwa ból, cierpi na obrzęki lub inne nieprawidłowości, wymagające wewnętrznego wglądu w narządy.

USG czasami jest wykonywane przy biopsji. Jest ważne w planowaniu niektórych rodzajów terapii i zabiegów chirurgicznych. Pozwala ustalić, czy ciało pacjenta reaguje odpowiednio na leczenie.

Ultradźwięki mogą być wykorzystywane do wykrycia torbieli, stanu zapalnego czy infekcji w organizmie. Pozwalają ocenić przepływ krwi w tętnicach, aby wykryć blokady. Badanie ultrasonograficzne może być użyte do sprawdzenia pewnych nowotworów, w tym nieprawidłowych guzów, narośli lub grudek.

USG stawu kolanowego pozwala zdiagnozować przyczynę obrzęku lub stanu zapalnego kolana. Wykonuje się go doznaniu urazu. Pozwala ocenić stopień uszkodzenia stawu.

Czego możesz się spodziewać?

Możesz się odpowiednio przygotować. Załóż wygodne ubranie, które możesz łatwo zdjąć. Możesz też być poproszony o zdjęcie całej odzieży i biżuterii. W niektórych przypadkach musisz założyć specjalny fartuch.

Przygotowanie przed badaniem jest uzależnione od tego, co ma zdiagnozować USG. Czasami musisz się liczyć z tym, że nie będziesz mógł jeść ani pić do 12 godzin przed badaniem. W niektórych przypadkach lekarz zaleci, abyś miał pełny pęcherz przed przystąpieniem do usg stawu kolanowego. Niezbędne leki możesz zażyć, popijając minimalną ilością wody. Twój lekarz może zalecić Ci też inne rzeczy. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, zadaj je na wizycie. Wtedy odpowiednio przygotujesz się do badania.

Jak przebiega badanie?

Najczęściej lekarz lub technik poprosi Cię o położenie się na plecach na stole, lub kozetce do badań. Czasami będziesz musiał odwrócić się na bok lub na brzuch, aby uzyskać dokładny obraz.

Lekarz lub technik nałoży zimny żel na badany obszar ciała. Ułatwia prawidłowe rozchodzenie się fal dźwiękowych. Przyrząd używany podczas USG nazywany jest przetwornikiem. Jest umieszczany na ciele, nad żelem. Przesuwa się go tam i z powrotem, aby zarejestrować obrazy. Emituje dźwięk o wysokiej częstotliwości i rejestruje echa, które określają wielkość, kształt i konsystencję tkanek miękkich i organów. Ten instrument przypomina ręczny mikrofon. Niektóre badania będą wymagały innego rodzaju przetwornika. Obrazy dźwiękowe przedstawiające to, co dzieje się w ciele, wyświetlane są w czasie rzeczywistym na ekranie komputera. Standardowe badanie zajmuje około 30 minut.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *