Najbardziej zawodne metody antykoncepcji

Obecnie dostępnych jest bardzo wiele sposobów zapobiegania nieplanowanej ciąży. Niektóre z metod antykoncepcji opierają się na zapewnieniu ochrony mechanicznej, podczas gdy inne wymagają doustnego przyjmowania odpowiednich środków. Poszczególne rozwiązania różnią się między sobą nie tylko formą stosowania, ale również skutecznością. Część dostępnych metod antykoncepcji jest bardzo zawodna, dlatego z reguły unika się opierania ochrony przed zapłodnieniem wyłącznie na nich.

Stosunek przerywany

Do najmniej skutecznych metod antykoncepcji należy tzw. stosunek przerywany. W założeniach opiera się on na wycofywaniu członka z pochwy na moment przed wytryskiem nasienia. Niska efektywność takiej formy zabezpieczenia wynika z kilku czynników. Najważniejszy z nich dotyczy dużego prawdopodobieństwa obecności plemników w płynie preejakulacyjnym, czyli wydzieliny wydobywającej się z penisa podczas pobudzenia seksualnego. Ryzyko zapłodnienia pozostaje wysokie nawet wówczas, jeżeli do wytrysku nasienia dochodzi poza pochwą. Drugim czynnikiem obniżającym skuteczność tej metody jest fakt, że wycofanie członka we właściwym momencie nie zawsze jest możliwe. Do ejakulacji może dojść wewnątrz waginy lub jej okolicach, co w wielu przypadkach wystarcza do zapłodnienia. W takiej sytuacji zwykle zalecana jest antykoncepcja awaryjna, na którą może być wystawiona recepta online.

Metoda kalendarzykowa

Kalendarzykowa metoda zapobiegania ciąży polega na obserwowaniu cykli, identyfikowaniu dni owulacji oraz określaniu dni płodnych. Na podstawie takiej analizy kobieta ustala, kiedy powinna powstrzymywać się od zbliżeń. Cykl menstruacyjny jest jednak bardzo niestabilny, dlatego nawet niepozorne czynniki mogą zaburzyć jego rytm i wydłużyć go lub skrócić – np. podwyższony poziom stresu czy zwykłe przeziębienie. Korzystanie z kalendarzyka cechuje się bardzo niską skutecznością, dlatego nie zaleca się go do kontroli płodności. Obserwacja własnego organizmu wymaga ponadto długoterminowego monitorowania cyklu, przez co względnie precyzyjne wnioski można wyciągnąć dopiero po minimum półrocznym okresie prognozowania. Jeżeli taka metoda zawiedzie, zalecanym rozwiązaniem jest recepta online na tabletkę Escapella lub EllaOne.

miejsce na photo1

Metoda termiczna i obserwacja śluzu szyjkowego

Do bardzo zawodnych sposobów zapobiegania ciąży należy również metoda termiczna, która polega na codziennej kontroli temperatury ciała. Po owulacji wzrasta ona o średnio pół stopnia Celsjusza. Pomiary najczęściej dokonywane są z pochwy lub z ust, zwykle zaraz po przebudzeniu. W przypadku tej metody występuje jednak bardzo duże ryzyko zafałszowania wyników, ponieważ przyjmowanie niektórych leków czy uprawianie sportu może nieznacznie podnieść temperaturę ciała. Jeżeli ryzyko zajścia w ciąże jest duże, ponownie potrzebna może się okazać recepta na Ellaone lub Escapelle. Do mało skutecznych metod należy też obserwacja śluzu szyjkowego. W trakcie owulacji jest on wodnisty i rozciągliwy, a także występuje w większej niż zwykle ilości. W okresie niepłodnym śluz ma bardziej gęstą strukturę lub całkowicie zanika, co może być swego rodzaju wskazówką. Metoda ta wciąż jednak pozostaje bardzo zawodna, a także wymaga dużej wprawy.

Chemiczne metody antykoncepcji

Do stosunkowo mało efektywnych rozwiązań należą również chemiczne środki antykoncepcyjne, takie jak żele plemnikobójcze czy globulki dopochwowe. Z reguły nie zaleca się stosowania ich jako wyłącznych metod zapobiegania ciąży. Ich skuteczność zwiększa się przy równoczesnym korzystaniu z metod mechanicznych, np. prezerwatyw. Wielu specjalistów uważa też, że stosowanie chemicznych preparatów plemnikobójczych w bardzo niewielkim stopniu przyczynia się do obniżenia prawdopodobieństwa zapłodnienia. Środki te mogą mieć też negatywny wpływ na zdrowie, ponieważ zwiększają ryzyko podrażnień pochwy oraz podniesienia jej podatności na różnego rodzaju infekcje. Jeżeli przy stosowaniu takich metod występuje prawdopodobieństwo ciąży, ponownie zalecana jest e-konsultacja i recepta na tabletkę dzień po od ginekologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *