Największe marki oczyszczaczy powietrza w Polsce

Na polskim rynku dostępne są oczyszczacze powietrza wielu producentów, lecz można wskazać kilka firm, które zdobyły wśród użytkowników szczególną popularność. Czołowe pozycje na liście najchętniej wybieranych marek zajmują Sharp, Philips i Xiaomi. To wynik dobrze prowadzonych kampanii reklamowych, ale nie tylko.

Sharp – oczyszczanie wspomagane jonami Plasmacluster

Sharp to jedna z firm zapewniających szeroki wybór urządzeń, pośród których znajdują się modele w różnych cenach. Wszystkie oczyszczacze powietrza tej marki łączy fakt, że wykorzystują filtry, które są w stanie usunąć niemal 100% zanieczyszczeń. Tak wysoka dokładność jest wynikiem wspólnej pracy filtrów węglowego i HEPA, wspomaganych przez filtr wstępny oraz jonizator Plasmacluster. Opatentowana technologia jonizacji to jedna z głównych cech wyróżniających oczyszczacze powietrza Sharp. Międzynarodowe instytucje potwierdzają, iż wytwarzane przez generator Plasmacluster jony pomagają usunąć m.in. wirusy, alergeny i grzyby pleśniowe.

Ważną różnicą pomiędzy poszczególnymi urządzeniami marki Sharpa jest dostępność trybu automatycznego i sposób jego działania. W najtańszych modelach – kosztujących do 700 zł FU-Y30EUW i FP-F30EUH – tryb ten nie występuje, a w KC-930EUW działa wyłącznie na podstawie sensora zapachu. Oczyszczacz KC-F32EUW oraz serie KC-A i KC-D zostały wyposażone w czujnik kurzu, co pozwala na bardziej precyzyjną ocenę stanu powietrza. Największą pod tym względem dokładność zapewniają urządzenia z najnowszej linii KC-G, które mają też sensor PM2,5 oraz czujniki światła, temperatury i wilgotności, dzięki którym idealnie dopasowują swoje ustawienia do jakości powietrza i pory dnia. Za modele z tej serii w sklepie z oczyszczaczami powietrza Homespot trzeba zapłacić od 2099 do 3299 zł. CADR najbardziej wydajnego z nich – KC-G60EUW – to aż 408 m3/h.

Wszystkie modele Sharp poza FU-Y30EUW i FP-F30EUH łączą funkcje oczyszczacza i nawilżacza powietrza. Wykorzystują one technologię ewaporacji, która jest ceniona ze względu na swoje bezpieczeństwo zarówno dla ludzi, jak i dla środowiska naturalnego. Wydajność najtańszego oczyszczacza z funkcją nawilżania – Sharpa KC-930EUW – wynosi 350 ml/h, natomiast wydajność nawilżania modeli KC-A60EUW, KC-D60EUW i KC-G60EUW przekracza 600 ml/h.

Philips – sprawdzona jakość w przystępnej cenie

Philips to firma, której historia sięga końca XIX w. W Polsce jej produkty pojawiły się w latach dwudziestych ubiegłego stulecia, dlatego obecnie jest to marka znana i ciesząca się zaufaniem konsumentów. Oczyszczacze powietrza Philips uzyskały pozytywną opinią instytucji zajmujących się badaniami nad astmą i alergią. Oprócz standardowego trybu automatycznego zostały wyposażone w tryb antyalergenowy, w którym czujniki reagują na obecność nawet najdrobniejszej ilości alergenów, umożliwiając ich szybkie usunięcie.

Podobnie jak Sharp, Philips oferuje oczyszczacze w różnych cenach. Osoby dysponujące większą kwotą mogą pozwolić sobie na zakup sterowanego mobilnie modelu AC3259/10, natomiast przy mniejszym budżecie dobrą propozycją może być np. AC2887/10, którego cena wynosi 1139 zł, a CADR 333 m3/h. Te oraz pozostałe oczyszczacze powietrza Philips wykorzystują takie same technologie filtracji. Za usuwanie zanieczyszczeń odpowiedzialne są filtr wstępny, HEPA i węgiel aktywny.

Xiaomi – dla wielbicieli urządzeń mobilnych

Firma Xiaomi została założona przez miłośnika urządzeń mobilnych Lei Juna. W rezultacie tworzone przez nią oczyszczacze powietrza wyróżniają się między innymi możliwością sterowania za pomocą aplikacji mobilnej. Mi Home pozwala zaplanować czas i prędkość filtracji oraz zapewnia dostęp do statystyk dotyczących stanu powietrza. Ponadto umożliwia synchronizację pracy oczyszczacza i innych urządzeń Xiaomi.

Drugą zaletą oczyszczaczy powietrza tej marki jest korzystny stosunek ceny do wydajności i skuteczności. Najtańszy model to Xiaomi 2S, którego cena wynosi 549 zł, a CADR 310 m³/h. Za kwotę 999 zł można nabyć oczyszczacz Xiaomi 2 Pro, którego wydajność sięga 500 m³/h, co pozwala na oczyszczanie dużego pomieszczenia mieszkalnego, a także niewielkiej sali przedszkolnej lub biurowej.

Pod względem technologii oczyszczania powietrza urządzenia marki Xiaomi na pierwszy rzut oka nie wyróżniają się niczym szczególnym. Umieszczane są w nich trzy filtry: wstępny, węglowy oraz HEPA. Innowacyjnym rozwiązaniem jest jednak forma filtrów. Kształt 360° zdaniem producenta gwarantuje jeszcze wyższą skuteczność filtracji. Co więcej, Xiaomi oferuje trzy rodzaje filtrów cylindrycznych, które łatwo rozpoznać po różnych kolorach. Użytkownicy mają do wyboru standardowe filtry niebieskie, zielone (zawierające więcej węgla aktywnego) oraz fioletowe (antybakteryjne).

Podsumowanie

Na popularność oczyszczaczy powietrza marek Sharp, Philips i Xiaomi wpływa fakt, że ich producenci dbają o jakość urządzeń i wychodzą naprzeciw oczekiwaniom różnych użytkowników. W ofertach tych firm dostępne są oczyszczacze różniące się pod względem ceny, wydajności i wykorzystywanych funkcji. Wspólną cechą wszystkich urządzeń jest wysoka dokładność, wynikająca z zastosowania najskuteczniejszych technologii oczyszczania powietrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *